ΙΤΑΛΙΑ - ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ 83-86: Νικητές οι «Μπούμερς» στο ντέρμπι κορυφής για τον Β' όμιλο

Μετά από σκληρή μάχη σαράντα λεπτών, οι Αυστραλοί επιβλήθηκαν των Ιταλών με 86-83 στο ντέρμπι κορυφής για τον Β’ όμιλο του Ολυμπιακού Τουρνουά και έβαλαν πλώρη για λαμπρή συνέχεια.

Η Εθνική Αυστραλίας δείχνει πιο έτοιμη από ποτέ άλλοτε για να πετύχει κάτι σπουδαίο στο Ολυμπιακό Τουρνουά. Διαθέτει ποιότητα, βάθος πάγκου, εμπειρία, «συστατικά» απαραίτητα για να φτάσει μία ομάδα έως το τέλος του δρόμου. Κι αν ακόμη είμαστε σε αρχικό στάδιο του τουρνουά, η μέχρι στιγμής παρουσία της προοικονομεί λαμπρή συνέχεια. Μετά την άνετη επικράτηση στην πρεμιέρα επί της Νιγηρίας, τα «καγκουρό» νίκησαν και την Ιταλία με 86-83 στο άτυπο ντέρμπι κορυφής του Β’ γκρουπ, δείχνοντας ξανά δείγματα των τεράστιων δυνατοτήτων τους.

Το ματς μπορεί να χαρακτηριστεί ως ένα ντέρμπι με τα… όλα του. Εναλλαγές στο σκορ, μάχες κάτω από τις δύο ρακέτες, γρήγορος ρυθμός και σασπένς. Μία διελκυστίνδα ανάμεσα σε δύο εξαιρετικά δομημένες ομάδες που διαθέτουν υψηλό star quality. Οι «Μπούμερς» μπήκαν με το… μαχαίρι στα δόντια και προηγήθηκαν με μικρές διαφορές της τάξεως των 5 πόντων, 16-21 και 18-23 στην πρώτη περίοδο, για να έρθει η απάντηση της «Σκουάντρα Ατζούρα» στο τελευταίο λεπτό για το 25-25 της περιόδου. Οι δύο ομάδες ένθεν κακείθεν συνέχισαν να στοχεύουν με σύνεση τις αμυντικές αδυναμίες των αντιπάλων στη δεύτερη περίοδο και -παρά την απόπειρα της Ιταλίας να χτίσει μομέντουμ στα μισά της διαδρομής- πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια σχεδόν στην απόλυτη ισορροπία, με το σκορ στο 45-44 υπέρ των Ιταλών.

Οι εναλλαγές στο προβάδισμα συνεχίστηκαν και στην τρίτη περίοδο, με την Αυστραλία να χτίζει ένα μικρό σερί στο τελευταίο εξάλεπτο που την έβαλε προηγούμενη με 62-65 στην τέταρτη και τελευταία στροφή του ματς. Το «σφιχταγκάλιασμα» είχε συνέχεια για άλλα τρία λεπτά στην τελευταία περίοδο (σκορ 67-68), μέχρι που οι Αυστραλοί, προεξεχόντων των Τζο Ίνγκλις και Τζοκ Λαντέιλ, έχτισαν σερί 7-0 για το 67-75, το οποίο τους έβαλε για τα καλά σε θέση οδηγού στην τελική ευθεία. Το 73-80 στα 1:43 για το τέλος του αγώνα, έγινε 79-82 στα 14 δευτερόλεπτα, αλλά η ψυχραμία των Αυστραλών από τη γραμμή της «φιλανθρωπίας» έγειρε οριστικά και αμετάκλητα την πλάστιγγα υπέρ τους.

Οι Αυστραλοί εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τα 16 επιθετικά ριμπάουντ που μάζεψαν, ενώ πήραν άριστα στο δημιουργικό κομμάτι με 26 ασίστ, από τις οποίες προέκυψαν 32 εύστοχες προσπάθειες σε σουτ εντός παιδιάς. Σημείο-κλειδί της νίκης τους ήταν οι 17 πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες έναντι μόλις 5 των Ιταλών.

Ο Λαντέιλ με 18 πόντους και 7 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τους Μιλς (16 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ και ένα πολύ κρίσιμο καλάθι στα 32″), Κέι (15 πόντοι και 7 ριμπάουντ), Ίνγκλις και Μπέινς (από 14 πόντους έκαστος) να είναι εξίσου κομβικοί. Από την Ιταλία, Φοντέκιο και Μάνιον με 22 και 21 πόντους αντίστοιχα τράβηξαν το… κάρο στην επίθεση, αλλά τους έλειψε ένας τρίτος επιθετικός πόλος για να φτάσουν στη νίκη, με τον Ντανίλο Γκαλινάρι να μένει εκτός κλίματος αγώνα, έχοντας μόλις 5 πόντους σε 18:46 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 45-44, 62-65, 83-86