ΣΛΟΒΕΝΙΑ – ΙΑΠΩΝΙΑ 116-81: Νίκη χωρίς… αστερίσκους για την πρωταθλήτρια Ευρώπης

Ο Λούκα Ντόντσιτς ήταν και απέναντι στην Ιαπωνία «μαέστρος» και η άνετη νίκη της Εθνικής Σλοβενίας με 116-81 επί των διοργανωτών ήρθε ως φυσικό επακόλουθο…

Είναι η πρώτη του παρουσία σε Ολυμπιακό Τουρνουά, όπως και της χώρας του, αλλά έχει βαλθεί να καταρρίψει κάθε ρεκόρ από τα 22 του. Το… τανκ της Εθνικής Σλοβενίας σημείωσε… σβηστά 25 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ σε 25’46΄΄ κόντρα στην Ιαπωνία, μετά τους 48 πόντους της πρεμιέρας με την Αργεντινή, και αν δεν είχε φορτωθεί νωρίς με 3 φάουλ στην τρίτη περίοδο πιθανότατα θα είχε πετύχει τριπλ-νταμπλ. Οι Σλοβένοι δεν είχαν κανένα απολύτως πρόβλημα να κερδίσουν τη διοργανώτρια Ιαπωνία μέσα στο σπίτι της, επικρατώντας με 116-81 για να κάνουν το 2/2 στο Ολυμπιακό Τουρνουά και να προκριθούν στα προημιτελικά, διευρύνοντας παράλληλα το αήττητο ρεκόρ τους στο 15-0 σε επίσημους αγώνες από εκείνη την… αποφράδα -για τους αντιπάλους της Σλοβενίας- μέρα που ο Ντόντσιτς πραγματοποίησε το επίσημο ντεμπούτο με το εθνόσημο της πατρίδας του.

Το ματς της δεύτερης αγωνιστικής του Γ’ γκρουπ ανάμεσα στην οικοδέσποινα του τουρνουά και την πρωταθλήτρια Ευρώπης ήταν «πολλά με λίγα». Οι Σλοβένοι, μετά την εκκωφαντική νίκη επί της Αργεντινής, μπήκαν δίχως να έχουν το πόδι… πατημένο στο γκάζι, δίνοντας απατηλές εντυπώσεις στους Ιάπωνες ότι μπορούν να τους ανταγωνιστούν. Το 18-18 στο 6’ έγινε 29-23 στο φινάλε της περιόδου, επιγέννημα κάποιων εύκολων πόντων που βρήκε η ομάδα του Αλεξάντερ Σέκουλιτς στο transition. Οι οικοδεσπότες δεν πέταξαν λευκή πετσέτα ούτε στη δεύτερη περίοδο, αλλά η άμυνά τους σε ορισμένες περιπτώσεις θύμιζε… αεροδιάδρομο. Ως εκ τούτου, η Σλοβενία έβρισκε τρόπους -ακόμα και χωρίς τον Ντόντσιτς στο παρκέ- να αναδύει την ποιότητά της, διατηρώντας την τιμή της διαφοράς στις παρυφές των 10 πόντων, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται τελικά στο 53-41.

Οι Σλοβένοι δεν ήθελαν να δώσουν άλλα δικαιώματα στους αντιπάλους τους, ανοίγοντας τον ρυθμό στην 3η περίοδο για να ξεφύγουν με 20 πόντους (72-52) και να βάλουν το… τρένο στις ράγες για το 2/2 και την πρόκριση. Η ομάδα του Χούλιο Λάμας ήταν αδύνατον να επιστρέψει στη διεκδίκηση του αγώνα και η συνέχεια μετατράπηκε σε τυπική διαδικασία.

Ο Ζόραν Ντράγκιτς ήταν καταπληκτικός έχοντας 24 πόντους με 10/13 σουτ εντός παιδιάς, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ μεστοί ήταν και οι Τσάντσαρ και Πρέπελιτς με 16 και 12 πόντους αντίστοιχα. Στην αντίπερα όχθη, ο Ρούι Χατσιμούρα ήταν αιχμή του δόρατος στην ιαπωνική επίθεση με 34 πόντους και 13/27 σουτ εντός παιδιάς, με τον Γιούτα Γουατανάμπε να συνεισφέρει από την πλευρά του 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 29-23, 53-41, 80-64, 116-81