Eurobasket: Κόλαση με ενστάσεις και ξύλο και την Τουρκία να απειλεί να φύγει από τη διοργάνωση!

Fiba.com

Κυριακή του… κακού χαμού στο Eurobasket με ξύλο, επεισόδια, εντάσεις, αποβολές, ανατροπές, εκπλήξεις, τη Λιθουανία με την πλάτη στον τοίχο και την Τουρκία να απειλεί να αποχωρήσει από τη διοργάνωση!

Η Γεωργία του Ηλία Ζούρου λύγισε την Τουρκία στη δεύτερη παράταση, αλλά οι γείτονες έγιναν… Τούρκοι με τις διαιτητικές αποφάσεις.

Στο 36′ αποβλήθηκαν Κορκμάζ και Σανάτζε, λίγο αργότερα ο Αταμάν, για να ακολουθήσει ξύλο και των γενεών στα αποδυτήρια, όπως καταγγέλουν οι Τούρκοι, που υποστηρίζουν ότι χάθηκαν και 22” από το ρολόι, γι’ αυτό ζητούν επανάληψη του ματς. Μάλιστα, οι άνθρωποι της ομοσπονδίας τους ζήτησαν το υλικό από τις κάμερες για να το χρησιμοποιήσουν, κι αν δεν το παραλάβουν απείλησαν ότι θα αποχωρήσουν από τη διοργάνωση.

Αυτός ήταν το μεγάλο γεγονός σε μια μέρα όπου οι εκπλήξεις ήρθαν μαζεμένες στην 3η αγωνιστική του Eurobasket στην Κολωνία και στην Τιφλίδα, με την κατάσταση να περιπλέκεται όσον αφορά όχι μόνο την κατάταξη, αλλά και την πρόκριση παραδοσιακών δυνάμεων.

1ος Όμιλος

Ένα γκρουπ δομημένο ώστε να πάρει η Ισπανία την πρώτη θέση, φέρνει το Μαυροβούνιο στην κορυφή, το Βέλγιο δεύτερο και την Ισπανία τέταρτη! Ουσιαστικά μόνο η Βουλγαρία είναι από τώρα εκτός.

Βέλγιο – Ισπανία 83-73

Οι Βέλγοι (Λεκόμπ 20) έμειναν στο παιχνίδι μέχρι τα τελευταία λεπτά, τα μεγάλα σουτ μπήκαν (11/25 τρίποντα) και η Ισπανία, που ολοφάνερα δεν έχει έναν ηγέτη στη σύνθεση της, παραδόθηκε και μάλιστα με -10, που ίσως μετρήσει στη συνέχεια.

Βουλγαρία – Μαυροβούνιο 71-81

Δεν μπορούν τα παληκάρια, παρά μόνο ο Βεζένκοφ (26 π.). Η Βουλγαρία πάλεψε, αλλά είναι η χειρότερη ομάδα του ομίλου. Το Μαυροβούνιο πήρε 23 πόντους από τον Μιχαΐλοβιτς.

Τουρκία – Γεωργία 83-88 (2 παρ.)

Ο κακός χαμός έγινε σε αυτό το ματς, με τους σταθερά άνευρους Τούρκους να διαμαρτύρονται για τη διαιτησία, όπως άλλωστε και ο Ηλίας Ζούρος για τη Γεωργία, που έμεινε ζωντανή με αυτή τη νίκη.

2ος όμιλος

Ασταμάτητοι οι Γερμανοί νίκησαν και τη Λιθουανία που δεν έχει σταυρώσει νίκη. Ήττα-μαχαιριά για το γόητρο της Σλοβενίας, ενώ οι Γάλλοι γλίτωσαν στα τελευταία δευτερόλεπτα τον διασυρμό από την ταπεινή Ουγγαρία. Οι Βόσνιοι δεν αστειεύονται και ίσως κάποιος μεγάλος μείνει εκτός.

Λιθουανία – Γερμανία 107-109 (2 παρ.)

Δεν τη θέλει ή δεν μπορεί όταν καίει η μπάλα τη Λιθουανία, που έγραψε τρίτη σερί ήττα και πλέον απειλείται με πρόωρη έξοδο. Η Γερμανία πήρε δύναμη από την εξέδρα και από τους Βάγκνερ και Σρέντερ που έβαλαν 32 και 25 πόντους αντίστοιχα. Ο Βαλαντσιούνας είχε 34 π. και 14 ριμπ..

Σλοβενία – Βοσνία Ερζεγοβίνη 93-97

Οι πρωταθλητές (Ντόντσιτς 16 π., 0/8 τριπ.) πήγαν το ματς σε μεγάλο σκορ, αλλά οι Βόσνιοι ακολουθούσαν κατά πόδας και πήραν τη  νίκη στο βαλκανικό ντέρμπι. Μια Βοσνία (Ρόμπερσον 23, Μούσα 22), που είχε προειδοποιήσει με τη νίκη επί της Γαλλίας στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Γαλλία – Ουγγαρία 78-74

Οι Γάλλοι χαλάρωσαν στην τελευταία περίοδο κι αν ο Βοϊβόντα έβαζε το τρίποντο στα 22” πριν από τη λήξη με το σκορ στο 74-72 ή οι Ούγγροι έπαιρναν το ριμπάουντ ύστερα από τις άστοχες βολές του Αλμπισί, θα έχαναν και το ματς. Το σίγουρο είναι ότι ο Φουρνιέ (12 π.), δεν είναι… Πάρκερ (βεβαίως-βεβαίως) και ο Γκομπέρ δεν παίρνει τα ματς.