Ελλάδα – Ουκρανία 99-79: Δεν μπορούν να σταματήσουν τον Γιάννη ούτε με... ξύλο!

EUROKINISSI

Οι Ουκρανοί προσπάθησαν να σταματήσουν με… κατς τον Αντετοκούνμπο, υπό την προκλητική ανοχή των διαιτητών, αλλά ο Greek Freak τους πήρε όλους μαζί… παραμάζωμα και οδήγησε την εθνική σε νέο θρίαμβο στο Eurobasket (99-79)

Την Εθνική και τον Γιάννη του απίστευτου νέου ρεκόρ με 41 πόντους (με τη φανέλα της Ελλάδας) δεν θα τους… εκνευρίζεις. Με έναν… εξωγήινο Αντετοκούνμπο και με μια απίστευτη άμυνα που τσάκιζε κόκκαλα στο δεύτερο ημίχρονο, η Ελλάδα διέλυσε 99-79 τους Ουκρανούς και πάει στο Βερολίνο ως πρώτη!

Για 7’ ήταν η Εθνική που ήθελε να βλέπει ο Δημήτρης Ιτούδης. Με καλή άμυνα και μπροστάρη τον Γιάννη. Εβρισκε τις λύσεις μέσα στο καλάθι παρά τα ψηλά κορμιά των Ουκρανών που έκλειναν μέσα στη ρακέτα (23-16).

Στο επιθετικό κομμάτι είχε καλές αποστάσεις η Ελλάδα, αλλά δεν είχε διάρκεια σε αυτό το κομμάτι. Η ταχύτητα των αντιπάλων της (Σάνον, Μίχαλιουκ), δημιούργησαν προβλήματα μέσα και έξω από το καλάθι των διεθνών.

Η περιφερειακή άμυνα της Ελλάδας ήταν κάτω του… μηδενός!

Η περιφερειακή άμυνα της ομάδας ήταν ασταθής και σε συνδυασμό με τα 6 λάθη του πρώτου δεκαλέπτου, έδωσαν την ευκαιρία στους αντιπάλους της να πραγματοποιήσουν με άνεση μπουκαρίσματα μέσα στο καλάθι.

Τα δύο γρήγορα φάουλ (το αντιαθλητικό που δόθηκε δεν το είδαμε ποτέ σε ριπλέι) στον Ντόρσεϊ στο πρώτο δεκάλεπτο, απενεργοποίησαν τον διεθνή γκαρντ της Εθνικής που θα μπορούσε να δώσει λύσεις από την περιφέρεια. Ειδικά από τη στιγμή που οι Ουκρανοί (με τον σκληρό Λεν) έκλειναν μέσα και έδιναν το τρίποντο.

Το σχήμα με τον Γιάννη στο «4» και τον Παπαγιάννη στο «5» μετά το 11’ (25-23 υπέρ των Ουκρανών) δεν απέδωσε και αυτό διότι ο Ελληνας σέντερ δεν είχε τόσο καλά πατήματα απέναντι στα κορμιά των Ουκρανών.

Ηταν λογικό το γεγονός να μην μπορεί ο Παπαγιάννης να παρουσιαστεί όπως με τους Βρετανούς. Μην ξεχνάμε πως απέχει αρκετό καιρό και έτσι ψάχνει την σταθερότητά του. Χωρίς τον Γιάννη, η Ελλάδα είχε θέματα ενώ ήταν κακή και στην προσωπική άμυνα.

Οι ψηλοί της Ουκρανίας έκλειναν μέσα και έπαιζαν στα όρια του αντιαθλητικού τον Γιάννη που ήταν μόνος!

Η Ουκρανία (με τους Σάνον-Μίχαλιουκ) έψαχνε πολλές φορές τα μις-ματς λόγω της ταχύτητά τους και το εκμεταλλεύτηκε. Πολλές φορές η Ελλάδα ήταν ένα κλικ πιο αργή. Η Ελλάδα βρέθηκε στο -7 (46-39) στο ημίχρονο διότι δεν είχε καθαρό μυαλό με τους αντιπάλους της να παίζουν στα όρια του αντιαθλητικού τον Γιάννη.

Στο πρώτο ημίχρονο, η Ουκρανία ήταν πιο σκληρή, πιο αποφασισμένη σε σχέση με την Εθνική που δεν ήταν τόσο σκληρή όσο θα έπρεπε. Ετσι – παρά – την κακή διαιτησία, το σύνολο του Δημήτρη Ιτούδη έμοιαζε “εγκλωβισμένο” από τους γκαρντ και τα ψηλά κορμιά των αντιπάλων τους.

Με μπροστάρη τον απίστευτο Γιάννη και με μια άμυνα με αλλαγές που μασούσε σίδερα, επέστρεψε!

Η Ελλάδα εμφανίστηκε… γκαζωμένη στην 3η περίοδο. Ηταν αποφασισμένη και φυσικά όλα ξεκίνησαν από την πιο επιθετική άμυνα. Κάτι που δεν είχε η ομάδα μέχρι τότε. Οι αλλαγές στην άμυνα έγιναν πιο δυναμικές και κατά συνέπεια έκλεισαν οι χώροι.

Ο Γιώργος Παπαγιάννης έδειξε καλύτερος στο αμυντικό κομμάτι και πίεζε ψηλά. Ομως πάνω από όλους ήταν ο Γιάννης. Ο Ελληνας σταρ ήταν αποφασισμένος ακόμα και με το ξύλο που έτρωγε να βρει λύσεις. Με προσωπικές φάσεις, αλλά και με καλά σκριν και βοήθεια των περιφερειακών “χτύπησε” μέσα στο καλάθι.

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ ήταν αρνητικός στο πρώτο ημίχρονο καθότι χρεώθηκε νωρίς και με δύο φάουλ. Ομως στην 3η περίοδο έβαλε το χεράκι του στο κομμάτι της ενέργεια στην επίθεση και έδωσε λύσεις πίσω από τον τρομερό Γιάννη. Η Ελλάδα είχε καλά box out και με ένα επί μέρους 32-11, έφτασε στο +14 (71-57 στο 30′).

Ο Παπαγιάννης άρχιζε να ανεβάζει στροφές και επιθετικά ενώ ο Νικ “έτρεξε” και άλλο το ανοιχτό γήπεδο

Η Εθνική είχε βάλει τις βάσεις για μια άνετη νίκη, αλλά δεν σταμάτησε. Ηταν να μην πάρει… φόρα. Ο Γιώργος Παπαγιάννης βρήκε τα πατήματα του, ο Καλάθης ανέβαζε στροφές και η ομάδα “χτύπησε” πολλές φορές στο ανοιχτό γήπεδο.

Ο ρυθμός είχε πλέον ανοίξει για τα καλά. Τι και αν το ματς είχε μετατραπεί σε ένα… γαλανόλευκο πάρτι. Ο Γιάννης ναι μεν μάτωσε στο χέρι, αλλά ζήτησε να μπει άμεσα στο παρκέ, κάτι το οποίο έγινε πράξη και έκανε νέο ρεκόρ με τη φανέλα της Εθνικής (41π. με 13/18 σουτ). Η επίσημη… αγριεμένη διέλυσε με 99-79 τους Ουκρανούς και πάει ως 1η στα νοκ άουτ του Βερολίνο.