Ισπανία - Φινλανδία 100-90: Ο Ρούντι θέλει... θρυλικό τελευταίο χορό!

Λατρεύουμε… να τον μισούμε, αλλά ο άτιμος είναι απίστευτος παικταράς! Με σόου του 37χρονου Ρούντι Φερνάντεθ, η Ισπανία ανέτρεψε διψήφιες διαφορές εις βάρος της, νίκησε 100-90 τη Φινλανδία και μας περιμένει στον ημιτελικό του Eurobasket!

Αυτή η Ισπανία αξίζει μια βαθιά υπόκλιση. Χωρίς σταρ, δίχως φανερό΄ηγέτη στο παρκέ και με τους Γουίλι και Χουάντσο Ερνανγκόμεθ να είναι εξαιρετικοί παίκτες, αλλά σε καμία περίπτωση αφοί Γκασόλ, κατάφεραν να φτάσουν στα ημιτελικά του Eurobasket κερδίζοντας με 100-90 τη Φινλανδία.

Η Ισπανία έχει, όμως ομαδικότητα, τρέξιμο, είναι ομάδα του προπονητή της, Σέρτζιο Σκαριόλο και, βέβαια, έχει και Ρούντι που πυροβολεί και ευστοχεί από τα 8 μέτρα όταν η μπάλα ζεματάει και κλέβει την μπάλα (5 φορές), εκεί που δεν τον περιμένεις.

Μετά το γκραν γκινιόλ με τη. Λιθουανία, η φούρια ρόχα υπέταξε, τη Φινλανδία στον προημιτελικό, μια ομάδα, που χρόνια τώρα ζει και πεθαίνει από το τρίποντο. Στο πρώτο ημίχρονο που τα σουτ έμπαιναν, οι Φινλανδοί πετούσαν. Στο δεύτερο που δεν έμπαιναν ούτε οι βολές, παραπατούσαν.

Άξια, λοιπόν, η Ισπανία στον ημιτελικό, όπου περιμένει πια τη νικήτρια του αγώνα της Ελλάδας με τη Γερμανία.

Το φιλμ του ματς

Η Φινλανδία πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με τρίποντο του Σάλιν στα μισά της περιόδου και άνοιξε τη διαφορά στους 10 πόντους με νέο τρίποντο του Κόπονεν για το 27-17 στα 47” της πρώτης περιόδου. Με σουτ απελπισίας κάτω από το κέντρο στη λήξη ο Γιάντουνεν έγραψε το 30-19. Η ομάδα του Λάσι Τουόβι είχε 4/6 σουτ έξω από τη γραμμή του τρίποντου στο πρώτο δεκάλεπτο και 12/16 σουτ συνολικά!

Η διαφορά άνοιξε στους 13 με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και σε όλο το δεκάλεπτο δεν έπεσε κάτω από τους 9, με τη Φινλανδία να βγάζει πολλούς αυτοματισμούς και να γυρνά γρήγορα την μπάλα, παρά τα…  χρονάκια βασικών παικτών της.

Οι Ισπανοί έριχναν άσφαιρα πίσω από τα 6.75 (2/14) και η διαφορά άνοιξε στους 15 με τον Μάρκανεν να είναι κυρίαρχος και στις δύο πλευρές του γηπέδου.  Ο Γουίλι Ερνανγκόμεθ πάλευε μόνος τους με 13 πόντους. Σταδιακά πήρε μπρος και ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ και με κλέψιμο του Μπράουν και κάρφωμα του Γκαρούμπα, οι Ισπανοί μείωσαν στους 9 στα 40” από τη λήξη του ημιχρόνου (52-43).

Με 52 πόντους ενεργητικό και εκνευριστικά ποσοστά ευστοχίας, 71% στο δίποντο και 54% στο τρίποντο, η Φινλανδία ήταν ασυναγώνιστη απέναντι στην Ισπανία των 3/16 σουτ από μακριά.

Οι Ισπανοί έσφιξαν την άμυνα, οι Φινλανδοί άρχισαν να αστοχούν και το σκορ έγινε 57-57 πριν μπούμε στο δεύτερο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου, για να.ακολουθήσει τρίποντο του Μπράουν για το προσπέρασμα (60-57). Το ματς ισορρόπησε, αλλά οι Φινλανδοί έχασαν το μομέντουμ και με τρίποντα του Ρούντι και του Μπριθουέλα έγινε το 73-65, για να κλείσει η περίοδος στο 73-67 με καλάθι του Μάρκανεν.

Στην τελευταία πράξη του προημιτελικού, η Ισπανία πήρε πόντους και από τον Πάρα και τον Μπριθουέλα (14 π.), καλή άμυνα από τον. Γκαρούμπα και καθοδήγηση από τον Μπράουν. Και στο τέλος είχε Ρούντι, που έβαλε δύο τρίποντα και έπνιξε τις ελπίδες των κουρασμένων Φινλανδών για μια θέση στη ζώνη των μεταλλίων.