Γαλλία - Ιταλία 93-85: Οι «μπλε» δεν μασάνε από θρίλερ

fiba.com

Η Γαλλία δεν καταλαβαίνει από παρατάσεις. Μετά την Τουρκία, νίκησε στην έξτρα περίοδο και την Ιταλία και πέρασε στα ημιτελικά

Όπως βιώσαμε και χθες στο ματς της Εθνικής, τα ονόματα δεν παίρνουν τα παιχνίδια, αλλά οι πράξεις μέσα στο γήπεδο. Η «ταπεινή» Ιταλία του Ποτσέκο, χωρίς Γκαλινάρι και χωρίς σέντερ, επέλεξε να παίξει σκυλίσια άμυνα απέναντι στους νυν και πρώην NBAερς της Γαλλίας, έφτασε μια ανάσα από τη νίκη στην κανονική διάρκεια, αλλά η εμπειρία των «μπλε», ο δαιμόνιος Ερτέλ και ο γίγαντας Γκομπέρ, είχαν διαφορετική άποψη.

Η Γαλλία νίκησε ύστερα από ένα δραματικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση με 93-85, αν και φλέρταρε με τον αποκλεισμό, όπως και στον προηγούμενο γύρο κόντρα στην Τουρκία.

Σκληρές άμυνες, πάθος, ένταση, λάθη και πολύ «ξύλο» κάτω από τις δύο ρακέτες, ήταν το σκηνικό του τρίτου προημιτελικού, που πήγε κόντρα στο ρεύμα των μεγάλων σκορ σε αυτό το Eurobasket.

Το φιλμ του αγώνα

Η Γαλλία με τον Φουρνιέ να παίρνει την μπαγκέτα πήρε εξ αρχής το πάνω χέρι και άφησε την Ιταλία να την κυνηγά, αφού μόνο ο Φοντέκιο έβρισκε το διχτάκι με συνέπεια.

Στη δεύτερη περίοδο, o Φουρνιέ τα ‘σπασε (0/6 μετά το 3/4) η Ιταλία έφτασε στο -4 στα 4:12 με καλάθι του Πολονάρα στον αιφνιδιασμό σε ένα χρονικό σημείο με πολλά λάθη εκατέρωθεν, αλλά τρίποντο του Γιαμπουσέλε και άλεϊ-ουπ του Γκομπέρ έφεραν τη διαφορικά πάλι στο +9. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με 38-31 (επιμέρους 11-11), ένα σκορ που στο ματς Γερμανία – Ελλάδα θα μπορούσε να ήταν αποτέλεσμα ενός δεκαλέπτου…

Μετά την ανάπαυλα, το ματς άνοιξε, με τον Μέλι να χτυπά τη Γαλλία στη ρακέτα με τη βοήθεια και των πικ εν ρολ, και να αναγκάζει τον Κολέ να αντικαταστήσει τον νευριασμένο Γκομπέρ με τον Φαλ. Ωστόσο και πάλι με κάποια μακρινά σουτ οι Γάλλοι κρατούσαν τη διαφορά μεταξύ 4-10 πόντων.

Η έξοδος του Γκομπέρ σταδιακά στέρησε από τη Γαλλία την ισχύ της κάτω από το καλάθι και με αντεπίθεση οι Ιταλοί  μετέτρεψαν το 53-45 σε 56-62 στη λήξη της τρίτης περιόδου με τον δαιμόνιο Μένιον να κουμαντάρει το παιχνίδι τους.

Η Γαλλία, με τον Γκομπέρ πια στην πεντάδα της, κατάφερε να σκοράρει για το 59-64 τρία λεπτά μετά την έναρξη της τελευταίας περιόδου, κι αφού έμεινε άποντη για σχεδόν πέντε λεπτά! Το άγχος είχε περάσει πια στη γαλλική πλευρά, με τους Ιταλούς να προσπαθούν συντηρήσουν τη διαφορά.

Στα 2:14 από τη λήξη, ο Φοντέκιο ανέβασε τη διαφορά στους εφτά (75-68), βάζοντας πολύ δύσκολα πια στους Γάλλους. Με τον Φουρνιέ η Γαλλία μείωσε σε 75-73, αλλά ο Σπίσου με φλότερ στα 59” έφερε και πάλι τη διαφορά στους τέσσερις. Ο Τάρπεϊ μείωσε σε 77-75. Στα 19.5” και δύο πριν από τη λήξη της επίθεσης της Ιταλίας, ο Φοντέκιο κέρδισε φάουλ, αλλά η Ιταλία δεν είχε φτάσει στο μπόνους των βολών.

Στα 16.3” ο Φοντέκιο πήγε στη γραμμή, αλλά έχασε και τις δύο βολές. Στα 5.2” ο Ερτέλ ισοφάρισε με λέι-απ σε 77-77 και ο Ποτσέκο κάλεσε τάιμ-άουτ. Ο Φοντέκιο πήρε το τελευταίο σουτ, αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Η παράταση

Ο Ερτέλ πήρε το όπλο του, εκμεταλλεύτηκε την ταχύτητά του και πέτυχε έξι σερί πόντους για τους «μπλε», αλλά η Ιταλία δεν τα παρατούσε. Με το σκορ στο 85-82 ο οξύθυμος Ποτσέκο χρεώθηκε με τεχνική ποινή, αλλά ο Ερτέλ αστόχησε. Στην επόμενη φάση η Ιταλία έχασε τον πολύτιμο Μέλι και ο Γκομπέρ με δύο βολές έγραψε το 87-83.

Το θρίλερ δεν είχε τελειώσει. Ο Σπίσου με τον 21ο πόντο του μείωσε στους δύο και αμέσως μετά ο Γκομπέρ χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ. Ο Ντατόμε αστόχησε για το προσπέρασμα και ο Γκομπέρ με φόλοου έγραψε το 89-85.

Η Ιταλίας δεν γύρισε ξανά στο παιχνίδι. Η Γαλλία στην τετράδα.