ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ – ΓΕΡΜΑΝΙΑ 89-76: Πρώτοι και καλύτεροι οι «Μπούμερς», νίκησαν και τα «Πάντσερ»

Οι Γερμανοί απέδειξαν για άλλη μία φορά πως αποτελούν έναν δυσκολοκατάβλητο αντίπαλο για κάθε ομάδα, αλλά η Αυστραλία έφτασε στη νίκη με την ποιότητά της (89-76), κάνοντας το 3/3 στο Β’ γκρουπ του Ολυμπιακού Τουρνουά.

Δίχως να… θέλξει με την απόδοσή της, η Αυστραλία επιβλήθηκε με 89-76 της Γερμανίας και κατέλαβε την πρώτη θέση στο δεύτερο όμιλο του Ολυμπιακού Τουρνουά, ούσα αήττητη. Η Γερμανία, μετά την ήττα της, έμεινε στην τρίτη θέση με ρεκόρ 1-2 και θα χρειαστεί να περιμένει για να μάθει εάν θα προκριθεί στα προημιτελικά ως μία από τις δύο καλύτερες τρίτες ομάδες της φάσης των ομίλων.

Οι δύο ομάδες έψαχναν απεγνωσμένα τη νίκη, με συνέπεια το διακύβευμα να τους φορτώσει με άγχος στο ξεκίνημα του αγώνα. Η Γερμανία μετά τα «αναγνωριστικά» πρώτα λεπτά άρχισε να πατάει ελαφρώς καλύτερα και εκμεταλλεύτηκε το κοντό σχήμα που δοκίμασε η Αυστραλία (ελλείψει και του Άρον Μπέινς), το οποίο ο Μπράιαν Γκούρτζιαν αναγκάστηκε να αποσύρει άρον-άρον όταν διαπίστωσε ότι δεν είχε καμία τύχη απέναντι στους… γίγαντες της Γερμανίας, οι οποίοι χτύπαγαν συνεχώς στα μις ματς.

Η Γερμανία προηγήθηκε με 15-22, προτού δεχτεί τρίποντο στην εκπνοή της πρώτης περιόδου από τον Κρις Γκάουλντινγκ για το 18-22. Οι «Μπούμερς» έγιναν ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφεραν -προϊόντος του χρόνου και των διάφορων σχημάτων που δοκίμασαν- να περιορίσουν τη γερμανική απειλή και να πάρουν τη σκυτάλη του προβαδίσματος (44-40 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου), με τον Πάτι Μιλς να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση, μολονότι ο Αντρέας Ομπστ έπαιξε επιθετική άμυνα στο μαρκάρισμά του.

Το 6-0 σερί που γράφτηκε διά χειρός Μιλς στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου για το 50-40, έγινε με… συνοπτικές διαδικασίες 50-50 με δύο… τρίποντες βόμβες του Ομπστ και το ντέρμπι… καλά κρατούσε μέχρι εκείνο το σημείο. Τα «καγκουρό» πίεσαν ασφυκτικά στην άμυνά τους και κατάφεραν μέσω αυτής να οικοδομήσουν μία διαφορά 7 πόντων (66-59) στο φινάλε της τρίτης περιόδου, παίρνοντας ένα ελαφρύ προβάδισμα στην τελική ευθεία. Εκεί, οι Αυστραλοί αποδείχτηκαν αρκετά πιο φρέσκοι από τους Γερμανούς και κάνοντας ιδανική διαχείριση της υπέρ τους διαμορφωθείσας κατάστασης, αύξησαν τη διαφορά σε διψήφια νούμερα και έφτασαν χωρίς προβλήματα μέχρι το τελικό 89-76, καθώς η Γερμανία είχε προδήλως ξεμείνει από… καύσιμα στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Ο Πάτι Μιλς ήταν για άλλη μία φορά ο MVP της Αυστραλίας με 24 πόντους και 6 ασίστ, ενώ οι Τζοκ Λαντέιλ και Νικ Κέι πρόσθεσαν από 18 και 16 πόντους αντίστοιχα. Οι μαχητικοί Γερμανοί είχαν σε εκλπληκτική μέρα τον Αντρέας Ομπστ, ο οποίος σημείωσε 17 πόντους με 5/12 τρίποντα, ενώ Τίμαν και Γκίφεϊ είχαν από 11 πόντους έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 44-40, 66-59, 89-76