Περιστέρι - Μπνέι Χερτζέλιγια 86-70: Χαμόγελα στο επίσημο ντεμπούτο του κόουτς Βασίλη Σπανούλη

Eurokinissi

Το Περιστέρι επικράτησε της Μπνέι Χερτζέλιγια εντός έδρας 86-70 για το Basketball Champions League και ο Βασίλης Σπανούλης πήρε την πρώτη επίσημη νίκη ως προπονητής.

Ο Βασίλης Σπανούλης έζησε έντονα τον αγώνα από τον πάγκο και το Περιστέρι ξεκίνησε με το δεξί την ευρωπαϊκή του πορεία. Πήρε από την αρχή κεφάλι στο σκορ και να διατήρησε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό, κλείνοντας το ημίχρονο με 51-36.

Η ισραηλινή ομάδα δεν μπορούσε να κοιτάξει στα μάτια την αντίπαλό της και το τελικό σκορ την κολακεύει καθώς διαμορφώθηκε στην τέταρτη περίοδο λόγω κυρίως της χαλαρότητας των γηπεδούχων σε αυτό το διάστημα.

Το Περιστέρι είχε για κορυφαίο παίκτη του τον Μπίλαν που μέτρησε 17 πόντους  (7/10 δίποντα, 3/4 βολές) ενώ μάζεψε 9 ριμπάουντ και είχε ακόμη 4 ασίστ και 4 κλεψίματα.