Καρσίγιακα-ΑΕΚ 91-88: Την πρόδωσε η άμυνα, άποντοι οι Ελληνες!

Twitter

Καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΚ του Ηλία Καντζούρη άφησε τον Ερικ ΜακΚόλουμ να αλωνίζει στο δεύτερο και έχασε στις λεπτομέρειες στην πρεμιέρα της για το ΦΙΜΠΑ Τσάμπιονς Λιγκ στη Σμύρνη με 91-88 από την Καρσίγιακα.

Χαμένη ευκαιρία. Σε αυτές τις δύο λέξεις συμπυκνώνεται η πρεμιέρα της ΑΕΚ στο Τσάμπιονς Λιγκ. Κεκλεισμένων των θυρών ο αγώνας, μέσα στο παιχνίδι η ίδια σχεδόν σε όλη τη διάρκειά του, αλλά το «διπλό» που θα την έβαζε εξαρχής σε θέση οδηγού στον 2ο όμιλο δεν ήρθε.

Η Καρσίγιακα κέρδισε 91-88 με τον παλιόφιλό μας τον Ερικ ΜακΚόλουμ να κάνει ό,τι θέλει μετά την ανάπαυλα και να φτάνει τους 29 πόντους. Στο ίδιο διάστημα ο «Δικέφαλος» δέχτηκε 49 πόντους, ουσιαστικά μόνο στην πρώτη περίοδο ικανοποίησε αμυντικά.

Ισως αν έστω ένας Ελληνας παίκτης είχε πετύχει έστω ένα καλάθι, η έκβαση να ήταν διαφορετική. Ο Κόνιαρης των 21 λεπτών βασικά, διότι οι υπόλοιποι έπαιξαν πολύ λίγο και ο Μαυροειδής καθόλου. Ο Μίτσελ των 19 πόντων και 9 ριμπάουντ και ο ΜακΓκριφ του αντίστοιχου 11-10 έδειξαν ότι θα βοηθήσουν κάτω από τα καλάθια. Καλός, αν και κουράστηκε στο τέλος, ο Φρέιζιερ των 16 πόντων και 9 ασίστ.

Σκορ δεκαλέπτου 21-15, αν θέλετε… Φρέιζιερ (9 π.) και Μίτσελ (7)-Καρσίγιακα 16-15. Πήγε και στο +7 ο «Δικέφαλος», εντούτοις δέχτηκε σερί 10-0 κι έμεινε πίσω 33-30. Ισοπαλία 42-42 στην ανάπαυλα, με τον Φρέιζιερ (στη φωτό με τον Καντζούρη) να έχει φτάσει τους 12 πόντους με 4/7 τρίποντα και τις 5 ασίστ, ενώ οι γηπεδούχοι χτυπούσαν από κοντά (10/15 δ.), κυρίως με τον Ντελγκάδο των 10 πόντων.

Τέσσερα τρίποντα του ΜακΚόλουμ (το ένα έμμεσο) σε ένα δίλεπτο έγραψαν το τουρκικό 59-50. Στο -10 οι «κιτρινόμαυροι» απάντησαν με επιμέρους 12-1 και προσπέρασαν 65-64 στο 29’! Ακολουθούσαν πάλι στο σκορ μέχρι να ισοφαρίσουν 73-73, πάλι τα ίδια (πίσω 80-74, μείωση 84-82), ευκαιρία για προσπέρασμα ένα λεπτό πριν το τέλος μα ο Κόνιαρης αστόχησε στο τρίποντο. Ο Ντεγκάδο ευστόχησε στην εκπνοή επίθεσης της παρέας του για το 88-84, το «τρίποντο» του ΜακΚόλουμ στα 17’’ για το 91-86 αποτέλεσε μαχαιριά. Σήμερα για το ίδιο γκρουπ παίζουν Μπον-Ρέτζιο Εμίλια.

ΚΑΡΣΙΓΙΑΚΑ (Σαρίτσα): Τζ. Μπράουν 17 (3), Φλάτεν, ΜακΚόλουμ 29 (5), Ντουρμάζ, Ακιαζιλί, Κουζμίνσκας 13 (3), Ντελγκάδο 17, Β. Μπράουν 8 (1), Σιπάχι 7 (1).

ΑΕΚ (Καντζούρης): Κόνιαρης, Φρέιζιερ 16 (5), Πετρόπουλος, ΜακΓκριφ 11 (2), Φιλιππάκος, Περσίδης, Μάντσεν 10 (1), Παπαδάκης, Γουίλιαμς 17 (3), Μίτσελ 19 (1), Στρέλνιεκς 15 (2).