Απόλλων Πατρών - Ολυμπιακός 61-87: Χαίρεσαι να τον βλέπεις, ακόμη και στους… περιπάτους!

EUROKINISSI

Ο Ολυμπιακός έπαιξε στην Πάτρα χωρίς Φαλ, Κάνααν, Παπανικολάου, αλλά ήταν και πάλι απολαυστικός – Επιβλητικό 61-87 με υπέροχο μπάσκετ για τρεις περιόδους και τρελό κέφι στο παρκέ!

Σε υγιεινό περίπατο εξελίχθηκε ο αγώνας του Ολυμπιακού κόντρα στον Απόλλωνα στην Πάτρα με τους ερυθρόλευκους να επικρατούν εύκολα με 61-87 και να στρέφουν την προσοχή τους στον επερχόμενο πρώτο εντός έδρας αγώνα τους στην Euroleague κόντρα στη Ζάλγκιρις.

Οι ερυθρόλευκοι παρατάχθηκαν δίχως τους Κώστα Παπανικολάου, Μουστάφα Φαλ και Αιζέια Κέινααν με τον τελευταίο να αισθάνεται μια αδιαθεσία και να τίθεται τελευταία στιγμή εκτός των πλάνων του Γιώργου Μπαρτζώκα. Παρ’ όλα αυτά το κενό τους καλύφθηκε επάξια και από τους 11 διαθέσιμους συμπαίκτες τους.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα το γεγονός ότι και οι 11 παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα σκόραραν. Σάσα Βεζένκοβ με 20 πόντους, Ταρίκ Μπλακ με 13 πόντους και Τόμας Γουόκαπ με 7 πόντους και 10 ασίστ ήταν οι βασικότεροι διακριθέντες των ερυθρόλευκων.

Μοναδικό μελανό σημείο ο τραυματισμός του Τζοέλ Μπολομπόι στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Ουκρανό-Κονγκολέζος σέντερ δεν αγωνίστηκε λεπτό στο δεύτερο ημίχρονο και ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης… μαρτύρησε το λόγο στις δηλώσεις του στην ΕΡΤ μετά το τέλος του αγώνα.

Με Βεζένκοβ – Πίτερς από το ξεκίνημα και… ζεστό Μπλακ

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας αποφάσισε να παίξει από το ξεκίνημα με τον Άλεκ Πίτερς στο 3 δίπλα στον Σάσα Βεζένκοβ, καλύπτοντας με αυτό τον τρόπο το κενό του Κώστα Παπανικολάου. Τον Κέινααν αντικατέστησε στην αρχική πεντάδα ο ΜακΚίσικ ενώ τον Μουστάφα Φαλ αντικατέστησε στην αρχική πεντάδα ο Ταρίκ Μπλακ.

Ο Αμερικανός ψηλός ξεκίνησε καλά το παιχνίδι με 8 πόντους πριν παραχωρήσει τη θέση του στον Μπολομπόι, δημιουργώντας πολλά προβλήματα στους ψηλούς των Πατρινών. Μαζί με τον Άλεκ Πίτερς ήταν οι πιο δραστήριοι παίκτες του ερυθρόλευκου ξεκινήματος.

Ο Απόλλωνας του Νίκου Βετούλα ήταν ανταγωνιστικός στο ξεκίνημα του αγώνα, επενδύοντας κυρίως στο περιφερειακό σουτ και στην ικανότητα του Καλχούν. Με την είσοδο του Κώστα Σλούκα, όμως, ο Ολυμπιακός κατάφερε να βρει ρυθμό στην επίθεση και τελείωσε την πρώτη περίοδο όντας μπροστά στο σκορ με 26-18.

Στη δεύτερη περίοδο οι ερυθρόλευκοι έβλεπαν το καλάθι… βαρέλι

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ανέβασαν ρυθμούς, βρήκαν ελεύθερα σουτ και ξέφυγαν ακόμη περισσότερο από τους αντιπάλους τους. Αυτός που έκλεψε τις εντυπώσεις για τον Ολυμπιακό ήταν ο Τζορτζ Πάπας ο οποίος όχι μόνο σκόραρε 6 συνεχόμενους πόντους αλλά έπαιξε και εξαιρετική άμυνα.

Ο Απόλλωνας προσπαθούσε διαρκώς να χτυπήσει από την περιφέρεια δίχως, όμως, να βρίσκει στόχο. Όταν οι παίκτες του Βετούλα αποφάσισαν να κυκλοφορήσουν πιο ορθολογικά τη μπάλα βρήκαν λύσεις και μείωσαν τη διαφορά, οδηγώντας τον Γιώργο Μπαρτζώκα στο να πάρει εσπευσμένα τάιμ άουτ καθώς η άμυνα του Ολυμπιακού είχε χαλαρώσει. Οι φωνές έπιασαν τόπο κι έτσι οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν ξανά το δείκτη της διαφοράς ενώ με μπάζερ μπίτερ του Βεζένκοβ έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 50-33.

Συνέχισε με αμείωτους ρυθμούς, δοκίμασε σχήματα και… ετοιμάζεται για τη Ζαλγκίρις

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Γιώργος Μπαρτζώκας είδε τους παίκτες του να μην κατεβάζουν ταχύτητα, να παίζουν ακόμα πιο σφιχτή άμυνα, να κυκλοφορούν πιο γρήγορα τη μπάλα στην επίθεση και να ανεβάζουν ακόμα περισσότερο τη διαφορά (42-75 σκορ τρίτης περιόδου).

Το σχήμα που λειτούργησε εξαιρετικά αποτελούταν από τους Γουόκαπ, Μακίσικ, Λαρεντζάκη, Βεζένκοβ και Μπλακ. Μόνη αλλαγή λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ήταν ο Ιωσήφ Κολοβέρος αντί του Λαρεντζάκη με τον νεαρό γκαρντ να πετυχαίνει ένα εντυπωσιακό μπάζερ μπίτερ.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ρυθμός έπεσε αισθητά με τις δύο ομάδες απλώς να προσπαθούν να δοκιμάσουν πράγματα από το playbook τους με σκοπό να είναι όσο το δυνατόν πιο έτοιμες για τη συνέχεια. Στα αξιοσημείωτα η τοποθέτηση του Σάσα Βεζένκοβ στο 5, με τον «δίδυμό του» Άλεκ Πίτερς στο 4.

Επόμενος αγώνας του Απόλλωνα είναι στις 15/10 για το πρωτάθλημα της Basket League κόντρα στην ΑΕΚ ενώ ο επόμενος αγώνας του Ολυμπιακού είναι την Παρασκευή 14/10 για την Euroleague κόντρα στη Ζάλγκιρις, σε αγώνα που θα διεξαχθεί κεκλεισμένων των θυρών.