Euroleague: Ο Χάουαρντ «σκότωσε» τον Ζοτς, ο Καλάθης τη Μακάμπι και η Άλμπα την Αρμάνι

twitter.com/Baskonia

Η Φενερμπαχτσέ με φανταστικό Καλάθη διέλυσε τη Μακάμπι, η Αρμάνι έχασε στην παράταση από την Άλμπα και ο Χάουαρντ με τα τρίποντα του τιμώρησε την Παρτίζαν σε μια βραδιά με τρία θρίλερ.

Δεύτερη ήττα σε ισάριθμα ματς για Ζοτς και Μεσίνα στην επιστροφή τους στην Ευρωλίγκα σε μια βραδιά με δύο παρατάσεις και ένα ματς να κρίνεται στα τελευταία τρία δευτερόλεπτα.

Ο Νικ Καλάθης ήταν απολαυστικός στη νίκη της Φενέρ επί της Μακάμπι, ενώ ο Μπλατ καθάρισε για την Άλμπα μέσα στο Μιλάνο και ο Μάθιους για τη Βιλερμπάν στη Βαλένθια.

Φενερμπαχτσέ – Μακάμπι Τελ Αβίβ 86-71

Με ηγέτη τον Νικ Καλάθη (7 π., 5 ρ., 6 ασ., 2 κλ.) και άξιο συμπαραστάτη τον Γουίλμπεκιν, η Φενέρ ξέφυγε με 14 πόντους στο ημίχρονο και ουσιαστικά έκτοτε δεν απειλήθηκε. Ο Έλληνας διεθνής γκαρντ έφτασε πολύ κοντά στο τριπλ-νταμπλ, αφού τελείωσε τον αγώνα με 13-9-9-3 και +26 στην αξιολόγηση, ενώ ο Γκούντουριτς σημείωσε 23 πόντους με πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 23-12, 19-20, 21-19

Αρμάνι Μιλάνο – Άλμπα Βερολίνου 74-80 παρ. (70-70 κ.αγ.)

Οι Ιταλοί τα «έσπασαν» πίσω από τη γραμμή του τριπόντου στα 15 πρώτα λεπτά και βρέθηκαν να κυνηγούν τη «σκληρή» και εύστοχη Άλμπα, που ξεκίνησε με 12/16 δίποντα.

Η Αρμάνι δεν βελτιώθηκε εντυπωσιακά στο σουτ στην τρίτη περίοδο, αλλά στην τέταρτη πήρε το όπλο του ο Πάνγκος (16 π.) και πέτυχε 9 πόντους σε 5 λεπτά για να μειώσει στους τέσσερις (62-66). Οι γηπεδούχοι έφτασαν και στον πόντο (65-66) και με βολές του Χάινς ισοφάρισαν 70-70 με 32”.9 να απομένουν. Στο τελευταίο σουτ ο αμαρκάριστος Μέλι αστόχησε από τη γωνία και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στην έξτρα περίοδο η Αρμάνι έπαθε νέο μπλακ-άουτ και ο Μπλατ (13 π.) με δύο τρίποντα χάρισε τη μεγάλη νίκη στην Άλμπα.

Τα δεκάλεπτα: 12-26, 18-12, 21-22, 19-10, 4-10

Μπασκόνια – Παρτίζαν 103-96 παρ. (89-89 κ.αγ.)

Χαμένο πήγε το σούπερ πρώτο δεκάλεπτο της Παρτίζαν, καθώς στο δεύτερο ξέχασε να παίξει άμυνα με τους Βάσκους αν σφυροκοπούν από το τρίποντο (10/20).

Η σερβική ομάδα είχε όμως Λεντέι (23 π.) και Πάντερ (26 π.) και ξαναπέρασε μπροστά στο σκορ. Τρία λεπτά πριν από τη λήξη έφυγε με +5 (76-81) και ο Πάντερ πέτυχε το 82-86 με τζαμπ-σουτ στα 23”. Ο Νάναλι έχασε μία βολή και στη λήξη ο Χάουαρντ ισοφάρισε με τρίποντο σε 89-89, αφού οι παίκτες της Παρτίζαν δεν πρόλαβαν να του κάνουν φάουλ.

Οι Σέρβοι ξεκίνησαν με 5-0 στην παράταση για να απαντήσει η Μπασκόνια με δικό της 7-0. Με φόλοου του Κοστέλο έγινε το 99-96 και ο Νάναλι στα 11′ αστόχησε στο τρίποντο για την ισοφάριση.

Για τη Μπασκόνια ο Χάουαρντ είχε 33 π. με 8/12 τρίποντα. Ο Παπαπέτρο σημείωσε 5 π. με 2/5 διπ. και 1/1 βολ, 5 ρ. και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 32-19, 21-26, 22-21, 14-7

Βαλένθια – Βιλερμπάν 76-77

Ρόλερ-κόστερ το ματς για ένα ημίχρονο και αμφίρροπο ντέρμπι στο δεύτερο.

Η Βαλένθια είχε την τελευταία επίθεση στο 76-76, αλλά ο Χάρπερ έκανε επιθετικό φάουλ στα 2”.8 στο σουτ που έκανε για τη νίκη προτάσσοντας το πόδι του. Ο Μάθιους που κέρδισε το φάουλ δεν είπε όχι στο δώρο και έγραψε το τελικό 77-76 με 1/2 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 11-26, 21-20, 17-15