Μπασκόνια - Ολυμπιακός 92-97: Το δίδυμο Βεζένκοφ - Σλούκα κάνει την Ευρώπη να... χαζεύει!

EUROKINISSI

Ο Σάσα Βεζένκοφ κράτησε όρθιο τον Ολυμπιακό στα δύσκολα, ο Κώστας Σλούκας οργίασε στην τέταρτη περίοδο και οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν και από τη Βιτόρια (92-97) επιστρέφοντας από την Ισπανία με ένα… εκκωφαντικό 4-0 στο ξεκίνημα της Euroleague!

Αν περίμενε κανείς ότι ο Ολυμπιακός θα έμενε στα τεράστια διπλά στη Μαδρίτη και στη Βαρκελώνη και θα εμφανιζόταν… ψωνισμένος στη Βιτόρια διαψεύστηκε με τη φοβερή πρώτη περίοδο του απέναντι στη Μπασκόνια.

Το πρόβλημα για τους «ερυθρόλευκους» είναι ότι… έμειναν στο εκπληκτικό πρώτο τους δεκάλεπτο, βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ αλλά ένας συγκλονιστικός Σάσα Βεζένκοφ τους κράτησε στο παιχνίδι στο κάκιστο διάστημά τους και έβαλε τις βάσεις για ένα τρίτο τεράστιο διπλό στην Ισπανία, το οποίο ήρθε και χάρη στο ξύπνημα των ερυθρόλευκων και του ηγέτη του, Κώστα Σλούκα, την κατάλληλη ώρα.

Ο Ολυμπιακός είδε τον Βούλγαρο φόργουορντ να πραγματοποιεί άλλη μια MVP εμφάνιση με 26 πόντους και 7 ριμπάουντ. Όταν οι παίκτες του Μπαρτζώκα θυμήθηκαν να παίξουν άμυνα και να εκμεταλλευτούν τα στοιχεία που τους έφεραν να προηγούνται με 16-32 στην πρώτη περίοδο, κατάφεραν να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα στην τέταρτη περίοδο και με επιμέρους σκορ 18-32 δεν κοίταξαν ξανά πίσω, φτάνοντας στο τελικό 92-97.

Εκκωφαντικό ξεκίνημα από τους ερυθρόλευκους που χτυπούσαν διαρκώς μέσα στη ρακέτα

Ο Ολυμπιακός μπήκε με ξεκάθαρη στοχοπροσήλωση στο παιχνίδι του. Να περιορίσει τον φρενήρη ρυθμό της επίθεσης της Μπασκόνια και να ακουμπήσει τη μπάλα στο ζωγραφιστό. Δεν είναι τυχαίο ότι η πρώτη του διψήφια διαφορά (4-14) ήρθε μόνο με καλάθια μέσα από τη ρακέτα. Οι πρώτοι του πόντοι εκτός ρακέτας ήταν δύο βολές του Βεζένκοβ και δύο του Γουόκαπ.

Η είσοδος του Χάουαρντ δεν δημιούργησε πολλά προβλήματα καθώς η περιφερειακή άμυνα του Ολυμπιακού ήταν εξαιρετική στο ξεκίνημα. Η κούραση των βασικών εμφανίστηκε σε εκείνο το σημείο και έγιναν κάποια μαζεμένα εύκολα λάθη. Όμως η είσοδος των Σλούκα και Μπλακ  έδωσε την απαραίτητη ώθηση και σε συνδυασμό με την αστοχία των Βάσκων, η περίοδος έκλεισε υπέρ των ερυθρόλευκων με νταμπλ σκορ 16-32 χάρη σε λέι-απ του «Σλούκι Λουκ».

Η second unit της Μπασκόνια κοίμησε την κάκιστη second unit των ερυθρόλευκων και γύρισε το παιχνίδι

Η Μπασκόνια ξεκίνησε τη δεύτερη περίοδο με ένα επιμέρους 6-0 και θύμισε στους ερυθρόλευκους ότι κανένα παιχνίδι μπάσκετ δεν τελειώνει στην πρώτη περίοδο. Χτυπώντας τους Σλούκα και Πίτερς με Ραϊέστε και Σεντεκέρσκις, οι παίκτες του Πεναρόγια κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό μετά από πολλή ώρα (28-37). Ένα τρίποντο του Λαρεντζάκη και ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Μπολομπόι δεν άφησαν τους Βάσκους να μειώσουν περισσότερο από τους 9 σε εκείνο το σημείο.

Η επίθεση του Ολυμπιακού, όμως, κόλλησε καθώς ο Κώστας Σλούκας δε βρήκε ρυθμό σε κανένα σημείο της δεύτερης περιόδου. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα παρασύρθηκαν στο ρυθμό των γηπεδούχων, ήταν και πάλι άστοχοι από την περίμετρο (23,1% με 3/13 τρίποντα) και η διαφορά υπερκαλύφθηκε από τους Βάσκους (43-42) με ένα λεπτό να απομένει για το τέλος της δεύτερης περιόδου.

Ο βαθμός που πήρε η second unit ήταν υπό του μηδενός και το 16-32 της πρώτης περιόδου έγινε ένα, επιεικώς τραγικό, 31-10 στη δεύτερη. Και το χειρότερο για τους ερυθρόλευκους είναι ότι αυτό το 47-42 του ημιχρόνου ήρθε με τους Χάουαρντ, Τόμπσον και Γκεντράιτις σε ρηχά νερά και τα ποσοστά των Βάσκων από την περίμετρο να είναι κάκιστα (14,3% με 2/14 τρίποντα).

Διαγωνισμός τριπόντων στην τρίτη περίοδο μεταξύ Μπασκόνια και Βεζένκοφ

Από εκεί που οι δύο ομάδες τα είχαν σπάσει από την περίμετρο στο πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο ήταν μια διαφορετική ιστορία. Σεντεκέρσκις και Χόμες τα έβαζαν από όπου ήθελαν όμως ο Βεζένκοφ το είχε πάρει προσωπικά και δεν ήταν διατεθειμένος να αφήσει τους Βάσκους να ξεφύγουν. Όμως οι γηπεδούχοι είχαν βρει ρυθμό από μακριά. Και όταν αυτό συμβαίνει στη «Φερνάντο Μπουέσα Αρίνα» τότε τα πράγματα γίνονται πολύ δύσκολα για οποιαδήποτε ομάδα.

Με το σκορ στο 59-55, οι ερυθρόλευκοι θα έπρεπε να έχουν μια κατοχή λόγω φάουλ του Κότσαρ στον Βεζένκοφ. Αυτό δε δόθηκε ποτέ, ο Μπαρτζώκας πήρε τεχνική ποινή, ο ΜακΚίσικ (12π. 3ρ. 3ασ.) έκανε αντιαθλητικό φάουλ και το σκορ πήγε σε μια επίθεση στο 64-55. Ο αγώνας είχε πάρει πολύ επικίνδυνη τροπή για τον Ολυμπιακό, το προβάδισμα των Βάσκων έγινε διψήφιο (67-57 με τρίποντο του Τόμπσον από το σπίτι του) και ακόμα δεν είχε πάρει μπρος ο Χάουαρντ. Ο Σάσα Βεζένκοφ κρατούσε μόνος του τον Ολυμπιακό, αλλά ήταν απελπιστικά μόνος.

Ο κανονικός Ολυμπιακός εμφανίστηκε την κατάλληλη στιγμή

Ο κανονικός Ολυμπιακός εμφανίστηκε την κατάλληλη ώρα και στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου μετέτρεψε το 74-65 σε 74-75. Επενδύοντας στην άμυνά του και αναζητώντας τις καλύτερες επιλογές στην επίθεση, κατάφερε και έφερε το παιχνίδι εκ νέου στα μέτρα του. Ο Σλούκας επέστρεψε με καθαρό μυαλό στην τέταρτη περίοδο και μαζί με τους Γουόκαπ, Λαρεντζάκη, Βεζένκοφ και Φαλ αποτέλεσαν την πεντάδα που επέλεξε ο Μπαρτζώκας για να του πάρει το παιχνίδι.

Ο καθένας από αυτούς τους πέντε έδωσε πολύτιμες λύσεις σε κάθε φάση της τέταρτης περιόδου σε άμυνα και επίθεση και συμπλήρωσαν ιδανικά τον… συγκινητικό Βεζένκοφ. Ο Σλούκας (20π. 6ασ.) οργάνωσε μαεστρικά και ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών, ο Γουόκαπ (8π. 4ρ. 8ασ.) έκανε τη γνωστή αθόρυβη δουλειά και έβαλε τις κρίσιμες βολές, ο Λαρεντζάκης (11π. 2ρ. 2ασ.) ήταν εκεί όταν χρειάστηκε να ξελασπώσει την ομάδα του, έβαλε τις βολές που σφράγισαν τη νίκη και ο Γάλλος θηριώδης σέντερ καθάρισε όλα τα ριμπάουντ (6π 10ρ.).