Περιστέρι - ΑΕΚ 80-84: Απόδραση από τα Δυτικά Προάστια

EUROKINISSI

Με την καθοδήγηση του ΝΒΑερ Τιμ Φρέιζερ, η ΑΕΚ πέτυχε μια μεγάλη νίκη στο Περιστέρι σε ένα ματς που έσπασαν καρδιές και…κεφάλια στις εξέδρες!

Η ΑΕΚ δεν… μάσησε ούτε από τη μισάωρη διακοπή στη δική της πρώτη καλή περίοδο, ούτε από το -9 του τρίτου δεκαλέπτου μήτε από τα… μαγικά του κόουτς Βασίλη Σπανούλη και πέτυχε μεγάλη νίκη μέσα στο Περιστέρι με 84-80. Μια επιτυχία που την κάνει να βλέπει με άλλον αέρα τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πιο δυνατά και πήρε προβάδισμα εφτά πόντων (13-20), με καλές άμυνες και αιφνιδιασμούς.

Ένταση και επεισόδια στο εξέδρες

Ξαφνικά στα 20” πριν από τη λήξη της πρώτης περιόδου, το ματς διακόπηκε, αφού στις εξέδρες ξεκίνησαν εκτεταμένα επεισόδια. Η φλόγα άναψε όταν δημιουργήθηκε ένταση στα επίσημα και οπαδοί από τις υπόλοιπες εξέδρες κατευθύνθηκαν προς το σημείο της διαμάχης.

Αρχικά αποφασίστηκε να εκκενωθούν οι εξέδρες, αλλά ο αστυνομικός διευθυντής δεν εγγυήθηκε για την ασφάλεια όσων βρισκόντουσαν εκτός γηπέδου στην περίπτωση που απομακρυνόντουσαν οι οπαδοί από το γήπεδο και ύστερα από διακοπή μισής ώρας το ματς επανεκκίνησε.

Το 23-24 έγινε 23-34 με ένα 10-0 σερί της ΑΕΚ με φοβερό κάρφωμα του Μάντσεν, 3:12 πριν από τη λήξη του ημιχρόνου, αναγκάζοντας τον Σπανούλη να καλέσει τάιμ-άουτ. Με καλύτερη άμυνα και εύστοχα τρίποντα, το Περιστέρι μάζεψε τη διαφορά και στα 33” έφτασε στο πόντο (37-38) με τρίποντο του Ντέιβις για να γράψει το 37-40 ο Μάντσεν στη λήξη του ημιχρόνου.

Το Περιστέρι πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στα 6:43 από τη λήξη της τρίτης περιόδου με 45-43. Το Περιστέρι ξέφυγε και με +9 (57-48), αλλά η ΑΕΚ επανήλθε (57-53).

Στο φινάλε μίλησαν οι «κιτρινόμαυροι» Αμερικανοί

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με την Ένωση να κυνηγά στο σκορ και με τρίποντο και φάουλ του Φρέιζερ μείωσε σε 68-67 μ 6:35 για το τέλος και αμέσως μετά τον ΜακΓκριφ πέρασε μπροστά με 69-68. Με τον δαίμονα Ντένμον (27 π.) ο ΓΣΠ ξαναπέρασε με 74-73 και το ματς πήγαινε πόντο-πόντο.

Ο έμπειρος ΝΒΑερ Φρέιζερ (13 π.) με μακρινό δίποντο στα 51” έβαλε την ΑΕΚ μπροστά με τέσσερις (78-82). Άλλο ένα καλάθι του Γουίλιαμς (14 π.) σφράγισε τη νίκη της Ένωσης, ένα μεγάλο «διπλό» σε μια δύσκολη έδρα.