Άρης - Ολυμπιακός 66-83: Και οι μηχανές... θέλουν συντήρηση!

EUROKINISSI

Χωρίς να ανεβάσει στροφές ο Ολυμπιακός πέρασε… σαν σίφουνας από τη Θεσσαλονίκη, συνέτριψε τον Άρη με 66-83 και ο Μπαρτζώκας είδε για πρώτη φορά σε μια περίοδο τον Κέινααν να θυμίζει τον περσινό… μπόμπερ της Ούνικς

Στην επιστροφή του αρχηγού του, Κώστα Παπανικολάου, ο Ολυμπιακός κατάφερε να φτάσει σε άλλη μια… ευρεία νίκη στη φετινή Basket League, αυτή τη φορά κόντρα στον Άρη στο Nick Galis Hall. Οι γηπεδούχοι του Γιάννη Καστρίτη προσπάθησαν να δυσκολέψουν τους αντιπάλους τους, ειδικότερα στο ξεκίνημα, όμως η διαφορά ποιότητας μεταξύ των δύο ομάδων ήταν τέτοια που δεν τους επέτρεψε να διεκδικήσουν το παραμικρό από το παιχνίδι.

Πρώτοι σκόρερ των ερυθρόλευκων ήταν οι Σάσα Βεζένκοβ (15π.), Αιζέια Κέινααν (14π.) και Τζοέλ Μπολομπόι (12π.). Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Χάγκινς (14π. 12ασ.) και Γκούντγουιν (16π. 14ρ.), με τον ψηλό τον κιτρινόμαυρων να προσφέρει μια… καλή προπόνηση στους Μπολομπόι και Μπλακ εν’ όψει της Πέμπτης και του… Ντόντα Χολ. Εκτός για λόγους ξεκούρασης από το σημερινό παιχνίδι έμεινε ο Μουστάφα Φαλ.

Σαν να μην έλειψε μια μέρα ο Παπανικολάου

Ο Γιάννης Καστρίτης κατάφερε στα πρώτα λεπτά του αγώνα να μπλοκάρει την επίθεση του Ολυμπιακού επιλέγοντας μια πιεστική ζώνη «1-3-1» η οποία αρκετές φορές έφερνε παγίδες στον παίκτη που βρισκόταν στην κορυφή της επίθεσης του Ολυμπιακού.

Η απάντηση των ερυθρόλευκων, όμως, είχε ονοματεπώνυμο: Κώστας Παπανικολάου. Ο αρχηγός των ερυθρόλευκων ήταν παντού σε άμυνα και επίθεση. Επιτέθηκε είτε με σουτ, είτε στο αγαπημένο του close out, κέρδισε φάουλ και γενικότερα έδωσε το στίγμα στους συμπαίκτες του.

Οι παίκτες του Άρη, παίρνοντας ψυχολογία από την πιεστική τους άμυνα, βρήκαν σκορ κυρίως από προσωπικές ενέργειες των Αμερικανών τους ενώ χάρη και στην απουσία του Φαλ, ο Γκούντγουιν έκανε θραύση στα ριμπάουντ με τον Μπολομπόι να μην ξεκινά καλά το παιχνίδι και να αφήνει νωρίς τη θέση του στον Μπλακ.

Το 13-20 της πρώτης περιόδου ήρθε μετά από τρίποντο του Γουόκαπ δευτερόλεπτα πριν την λήξη της ενώ σχετικά αθόρυβα ο Σάσα Βεζένκοβ είχε βάλει τους 9 από τους 20 πόντους της ομάδας του.

Εξαφανίστηκε ο Άρης, το εκμεταλλεύτηκε ο Ολυμπιακός

Οι παίκτες του Μπαρτζώκα συνέχιζαν την πιεστική τους άμυνα χωρίς να ανεβάσουν ρυθμούς στην επίθεση ενώ οι παίκτες του Άρη προσπαθούσαν να απειλήσουν κατά βάση από μακριά χωρίς επιτυχία. Αυτό έφερε ένα επιμέρους σκορ 14-3 στα πρώτα έξι λεπτά της δεύτερης περιόδου (16-34), μέχρι να πάρει τάιμ άουτ ο Καστρίτης.

Από εκείνο το σημείο και μετά ο Άρης ισορρόπησε το παιχνίδι, βρήκε σκορ από τον Χάγκινς, όμως η διαφορά ήταν ήδη σε μεγάλα επίπεδα. Ο Τζοέλ Μπολομπόι χτύπησε εις διπλούν, βελτιώνοντας κάπως την εικόνα του στο πρώτο μέρος. Ο Μπαρτζώκας δεν ήταν ικανοποιημένος από την ομάδα του η οποία παρά τους 25 πόντους παθητικό στο ημίχρονο (25-41), είχε δώσει στους αντιπάλους της 13 επιθετικά ριμπάουντ.

Αυξήθηκε κι άλλο η διαφορά, κέρδος οι Μπολομπόι και Κέινααν

Ο Σάσα Βεζένκοβ έσυρε το χορό του δευτέρου ημιχρόνου σκοράροντας συνεχόμενους πόντους. Το ότι ο Βούλγαρος φόργουορντ διανύει την καλύτερη περίοδο της καριέρας του είναι κάτι το οποίο γνωρίζουν, πλέον, όλοι. Γι’ αυτό και ο Γιώργος Μπαρτζώκας είχε δόση εντολή να πηγαίνει η μπάλα μέσα στη ρακέτα και τον Τζοέλ Μπολομπόι.

Άλλωστε η ύπαρξη δύο αθλητικών ψηλών στον Άρη, όπως ο Γκούντγουιν και ο Σανόγκο έδινε τη δυνατότητα και στον Μπολομπόι και στον Μπλακ να πάρουν μια… πολύ μικρή γεύση από τα προσεχώς και το δίδυμο Χολ – Μπράουν που ακολουθεί την Πέμπτη στο ΣΕΦ.

Ο δεύτερος λόγος που η επίθεση του Ολυμπιακού έφτασε τους 27 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο (46-68) ήταν τα συνεχόμενα τρίποντα του Αιζέια Κέινααν. Ο Αμερικανός γκαρντ του Ολυμπιακού το… έψαχνε αρκετά στην επίθεση. Και τα 4 εύστοχα τρίποντά του, όμως, ήρθαν από spot-up καταστάσεις και μέσω της άριστης κυκλοφορίας στην επίθεση.

Η τέταρτη περίοδος ήταν, όπως οι περισσότερες φετινές των αγώνων του Ολυμπιακού, περισσότερο διαδικαστικού χαρακτήρα. Και ο Μπαρτζώκας και ο Καστρίτης προχώρησαν σε αλλαγές κάνοντας διαχείριση δυνάμεων για τη συνέχεια. Επόμενη υποχρέωση των «κιτρινόμαυρων» είναι το Σάββατο στο κλειστό των Άνω Λιοσίων κόντρα στην ΑΕΚ ενώ οι ερυθρόλευκοι υποδέχονται τη Μονακό την Πέμπτη στην πρώτη τους ευρωπαϊκή παράσταση μπροστά στους φιλάθλους τους.