EuroLeague: Βίρτους Μπολόνια από τα παλιά άλωσε τη Μαδρίτη

twitter.com/Virtusbo

Μεγάλη νίκη της Βίρτους μέσα στη Μαδρίτη, εύκολα η Βαλένθια την Άλμπα και καθαρά η Παρτίζαν τη Ζαλγκίρις.

Η επιστροφή της Βίρτους Μπολόνια στη EuroLeague έδωσε άλλη αίγλη στη φετινή διοργάνωση και μετά τη μεγάλη νίκη των Ιταλών στη Μαδρίτη, μας έωσε και άλλη μεγάλη ομάδα μεταξύ των διεκδικητών της πρόκρισης στα πλέι-οφ.

Η Παρτίζαν του Ζέλικο Ομπράντοβιτς νίκησε τη Ζαλγκίρις, ενώ η Βαλένθια ξέκοψε από την αρχή κάθε ελπίδα της Άλμπα για διπλό στην Ισπανία.

Ρεάλ Μαδρίτης – Βίρτους Μπολόνια 92-95

Με μια μαγική τρίτη περίοδο, η Βίρτους πήρε σημαντικό προβάδισμα μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η διαφορά πήγε και στους 11 (75-86) 4:16 πριν. από τη λήξη, αλλά η Ρεάλ με ηγέτη τον αλύγιστο και ανέκφραστο Ντεκ (28 π., 6 ρ., 3 ασ.) έφτασε στους τέσσερις 85-89.

Καλάθι και φάουλ του Γιαμπουσέλε έριξε τη διαφορά στους τρεις (88-91). Απίστευτο τρίποντο του Χεζόνια έγραψε το 91-93 με 14” να απομένουν, αλλά ο Τεόντοσιτς έβαλε τις βολές και η Βίρτους πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη. Πρώτος σκόρερ για τους Ιταλούς ο Λούντμπεργκ με 18 πόντους.

Άποντι έμειναν οι Γιουλ και Τσάτσο.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 21-23, 19-27, 28-27

Βαλένθια – Άλμπα 87-73

Ο Κρις Τζόουνς (20 π.) και ο Ντούμπλιεβιτς (16 π.) ήταν από την αρχή ασταμάτητοι και η Άλμπα γνώρισε νέα ήττα, πέφτοντας στο 3-2 μετά το αρχικό 3-0. Ο Μουμπρού σταμάτησε τους Μπλατ και Ζόοσμαν που έβαλαν μαζί 12 πόντους με 4/12 σουτ. Μια τελευταία προσπάθεια των Γερμανών να επιστρέψουν στο ματς (κατέβασαν τη διαφορά στους 9) δεν είχε συνέχεια.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 27-19, 22-16, 15-18

Παρτίζαν – Ζαλγκίρις 87-76

Οι Λιθουανοί με καλό τρίποντο (5/11 στο πρώτο μέρος) προηγήθηκαν με 22-20 (από 14-20), αλλά ο Πάντερ πήρε το όπλο του και με 15 προσωπικού πόντους (26 σε όλο το ματς) έβαλε την Παρτίζαν μπροστά στο ημίχρονο με 44-36.

Αν και η Παρτίζαν κρατούσε σταθερά το προβάδισμα, δεν μπορούσε να απαλλαγεί από την πίεση των Λιθουανών. Τέσσερις βολές του Έξουμ, όμως, μετέτρεψαν το 74-70 σε 78-70 με δύο λεπτά να απομένουν και η Ζαλγκίρις δεν επέστρεψε ποτέ.

Ο Παπαπέτρου είχε 4 πόντους με 1/3 δίποντα και 2/2 βολές με πολύ΄δουλειά στο αμυντικό κομμάτι.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 24-14, 16-21, 27-19