ΑΕΚ-Αρης 63-76: Και οι επτά ήταν υπέροχοι

EUROKINISSI

Ο ελλιπέστατος Αρης πέρασε νικηφόρα από τα Λιόσια αναδεικνύοντας ακόμα κι έτσι διάφορους πρωταγωνιστές, η ΑΕΚ έχασε το αήττητο και φαίνεται να διάγει περίοδο ντεφορμαρίσματος.

Κοιτώντας τη βαθμολογία πριν  το τζάμπολ, έβλεπε κανείς την αήττητη ΑΕΚ στην κορυφή μαζί με τον Ολυμπιακό και τον Αρη της μιας νίκης σε τρεις αγωνιστικές πάνω μονάχα από το Λαύριο. Οι αριθμοί και οι… κατατάξεις ενίοτε όμως απατούν.

Δύσκολο το πρόγραμμα των Θεσσαλονικέων, που έστω κι έτσι έχουν νικήσει τον Παναθηναϊκό, προερχόμενοι από εντός έδρας ήττα από την Μπον στο ΦΙΜΠΑ Τσάμπιονς Λιγκ οι Αθηναίοι. Που μπήκαν χαλαρά στο ματσάκι και το πλήρωσαν, χάνοντας καθαρά 76-63.

Ο Γκούντγουιν άγγιξε νταμπλ-νταμπλ με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο έτερος ψηλός Χόρκλερ έβαλε 16 πόντους και έριξε 7 τάπες (!), ο Χάγκινς οργάνωσε μαεστρικά με 11 ασίστ και ήταν «διπλός» χάρη στα 10 ποντάκια του, ο Νετζήπογλου πρόσθεσε 11 και ο Φίλλιος βγήκε μπροστά με άλλα 10. Νότε και Σανογκό έβαλαν τα λιθαράκια τους, όγδοος παίκτης των θριαμβευτών πρακτικά δεν πάτησε παρκέ (ένα λεπτό ο Σιδηροηλίας).

Για τους ηττηθέντες μοναδικός διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν ο Μίτσελ των 13 πόντων, κατέβασε και 10 ριμπάουντ ο Αμερικανοπαναμέζος σέντερ. Καταδικαστικά τα 5/25 τρίποντα, ο Φρέιζιερ είχε 0/5 και 3/15 σουτ συνολικά.

Δίχως πάλι τους τραυματίες Καββαδά και Τολιόπουλο και με τον Σχίζα να βλέπει το ματς από τον πάγκο, οι Θεσσαλονικείς ξέφυγαν 16-5 προτού συμπληρωθεί πεντάλεπτο, χάρη στην ευστοχία τους και τις αργές επιστροφές των αντιπάλων τους. Αμεση αντίδραση των γηπεδούχων και μείωση 16-12 λιγότερο από δύο λεπτά αργότερα, μα αυτή ήταν πρόσκαιρη.

Στο 9’ οι φιλοξενούμενοι πήγαν τη διαφορά σε διψήφια τιμή (25-15), με επιμέρους 12-2 «εξαφανίστηκαν» και στο 45-28 του 17’. Είχαν 9/15 τρίποντα και ο Χόρκλερ 4/5! Ημίχρονο στο 47-36, με τον ξανθομάλλη πάουερ φόργουορντ να έχει 14 πόντους και από την άλλη τον Παπαδάκη 8.

Ο «Δικέφαλος» ακούμπησε την μπάλα στο Μίτσελ και μείωσε 57-50 στο 27ο λεπτό με δικό του 10-2, έμεινε ωστόσο πάλι πίσω 63-50 πριν την ολοκλήρωσε της τρίτης περιόδου. Ακουμπούσαν και οι προπορευόμενοι την μπάλα στον ψηλό Γκούντγουιν, που ήταν απόλυτος με 6/6 δίποντα και 2/2 βολές…

Μέχρι το 70-62 στα 3,21’’ πριν το τέλος μείωσε η ομάδα του Ηλία Καντζούρη, ουσιαστικά δεν μπήκε ποτέ στη διεκδίκηση της νίκης – αυτής που πήρε πανάξια η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, ξορκίζοντας και το περσινό φάντασμα της επικράτησης (και τότε) επί του Παναθηναϊκού, που ακολουθήθηκε από τέσσερις διαδοχικές ήττες.