Παναθηναϊκός – Κολοσσός 77-67 : Επαιξε με την φωτιά, αλλά δεν κάηκε και τώρα Παρτιζάν!

EUROKINISSI

Ο Παναθηναϊκός γκάζωσε στο ξεκίνημα, προβλημάτισε στο δεύτερο ημίχρονο, ο Κολοσσός του έβαλε δύσκολα, αλλά στο τέλος πήρε αυτό που ήθελε (77-67) και σκέφτεται Ζοτς και Παπαπέτρου.

Ο Παναθηναϊκός φούλαρε στο πρώτο ημίχρονο (κυρίως στην πρώτη περίοδο), χαλάρωσε στην συνέχεια και είδε τον Κολοσσό με τον Σταρκς να του βάζει δύσκολα, αλλά εντέλει χαμογέλασε (77-67) και πλέον σκέφτεται το παιχνίδι με την Παρτιζάν του Ζοτς και του Παπαπέτρου (3/11, 21.30).

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε στη διάθεσή του τον Μάριους Γκριγκόνις (είχε ενοχλήσεις στο γόνατο) και τον προφύλαξε για το ματς με την Παρτιζάν ενώ εκτός δωδεκάδας ήταν ο Αντριου Αντριους ο οποίος σύντομα θα αποτελέσει παρελθόν μετά και την έλευση του Ντουέιν Μπέικον που θα αγωνιστεί κόντρα στους Σέρβους. Κάτι για το οποίο σας είχαμε ενημερώσει.

Ο Νέιτ Γουόλτερς αγωνίστηκε μόλις 4′ στο παιχνίδι, αλλά κυρίως για προληπτικούς λόγους. Ο Αμερικανός πόιντ γκαρντ ένιωσε κάποιες ενοχλήσεις στο γόνατο και προτιμήθηκε φυσικά να προφυλαχθεί για να είναι έτοιμος ενόψει Παρτιζάν.

Μπόλικα deflections, πόντους από Ροδίτικα λάθη και… ανοιχτό γήπεδο

Οι «πράσινοι» έβαζαν χέρια συνεχώς και με τρομερή πίεση στη μπάλα, αναζητούσαν πόντους στο ανοιχτό γήπεδο. Ηταν κάτι που τους το ζητούσε ο Ντέγιαν Ράντονιτς. Λι και Πονίτκα ήταν από τους μπροστάρηδες με τον Μαυροβούνιο κόουτς να ανοίγει από νωρίς το ροτέισον και να δίνει την ευκαιρία στον Σαμοντούροβ να σημειώσει και τον πρώτο του πόντο με τα πράσινα.

Τα πολλά λάθη των Ροδιτών οδήγησαν σε πολλούς και εύκολους πόντους στους γηπεδούχους με τον Γιώργο Παπαγιάννη να έχει πάει το παιχνίδι του σε άλλο… επίπεδο καθότι σκόραρε ξανά με τρίποντο. Μάλιστα ο Ελληνας σέντερ έφτασε τα 5/5 εύστοχα τρίποντα τη φετινή σεζόν. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 32-13 στο 10’ με 10/15 σουτ τη στιγμή που οι Ροδίτες είχαν «μπλοκαριστεί».

Ελεγχος του ρυθμού από τον Παναθηναϊκό κόντρα στον Σταρκς και τρομερή διάθεση στην άμυνα

Ναι μεν ο ρυθμός να έπεσε στο πρώτο μισό του δεύτερου δεκαλέπτου, αλλά ο Παναθηναϊκός συνέχιζε με κοντά σχήματα να πιέζει τους αντίπαλους γκαρντ. Ο Σταρκς ήταν μια ομάδα μόνος του για τους Ροδίτες (απουσίαζε ο τραυματίας Τιγκ), αλλά οι γηπεδούχοι δεν είχαν πρόβλημα να βρουν απαντήσεις μέσα στο καλάθι με τον κυρίαρχο Παπαγιάννη.

Ο Λευτέρης Μαντζούκας άναψε την επιθετική… σπίθα στο δεύτερο δεκάλεπτο με 2/2 τρίποντα (όντας στο 4) με τον Ντέγιαν Ράντονιτς να αλλάζει συνεχώς τα σχήματά του και να κρατάει “φρέσκους” τους παίκτες του ενόψει της δύσκολης συνέχειας. Ο Παναθηναϊκός πήγε στα αποδυτήρια με το +21 (48-27) έχοντας 17/27 σουτ.

Ο Παναθηναϊκός χαλάρωσε και ο Κολοσσός επέστρεψε με πιεστική άμυνα

Ο Παναθηναϊκός έδειχνε… χαλαρός στην 3η περίοδο. Δεν είχε την ίδια ένταση στην άμυνα και στο επιθετικό κομμάτι δεν είχε σωστό spacing, κάτι που παρατήρησε έντονα στους παίκτες του ο Ντέγιαν Ράντονιτς. Ο Κολοσσός πήρε μπρος και εκμεταλλεύτηκε τις καταστάσεις. Οι Ροδίτες βρήκαν λύσεις ξανά από τον σταθερό – επιθετικά – Σταρκς.

Ο Κολοσσός ζόρισε τους γηπεδούχους και με 3/4 τρίποντα στην 3η περίοδο, καλύτερες αποφάσεις στην επίθεση και τους Μπαρσέλο-Μορέιρα ως αιχμές του δόρατος, επέστρεψε και έστειλε μήνυμα ότι είναι απαγορευτικός ο εφησυχασμός. Ετσι οι Ροδίτες γύρισαν από το -21 και με ένα επί μέρους 23-8 έκλεισαν τη διαφορά στους 6 (56-50 στο 31′) ή αλλιώς ανάγκασαν τους “πράσινους” χωρίς πόντο για 7′.

Ο Κολοσσός τους έβαλε πολλά… ζόρια, αλλά στο φινάλε ο Παναθηναϊκός ανακουφίστηκε

Ο Κολοσσός δεν το έβαλε κάτω παρά την δράση του Πονίτκα. Ο Κατσίβελης ήταν τρομερός στο αμυντικό κομμάτι, ο Γιαννόπουλος έδινε λύσεις από την περιφέρεια ενώ ο τρομερός Σταρκς μείωσε στους 4 (66-62 στο 37′) τη στιγμή που οι “πράσινοι” δεν είχαν καθαρό μυαλό για να μπορέσουν να βρουν πιο εύκολα λύσεις στην επίθεση.

Ομως στα τελευταία δύο λεπτά οι “πράσινοι” έδειξαν ψυχραιμία. Παρά το γεγονός πως έπαιξαν με τη φωτιά δεν… κάηκαν. Νίκησαν 77-67 τον Κολοσσό, θα πρέπει να προβληματιστούν για την εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και να σκεφτούν το παιχνίδι με την Παρτιζάν για την Ευρωλίγκα (3/11, 21.30).