EuroLeague: H Εφές ανέστησε και την Μπάγερν - Πέρασε από το Μιλάνο η Ρεάλ

twitter.com/AnadoluEfesSK

Παρθενική φετινή νίκη για την Μπάγερν στη EuroLeague, και τι νίκη απέναντι στην κάτοχο του τροπαίου, Αναντολού Εφές, ενώ οι ισπανικές ομάδες, Ρεάλ και Μπασκόνια, συνέχισαν με νίκες.

Ύστερα από πέντε ήττες σε ισάριθμα ματς, η Μπάγερν Μονάχου του Αντρέα Τρινκέρι έσπασε το ρόδι με αντιπάλους τους πρωταθλητές Ευρώπης της Αναντολού Εφές, που έφτασαν πια τις τέσσερις ήττες.

Η Ρεάλ με εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο πέρασε από το Μιλάνο, ενώ η Μπασκόνια διέλυσε τη Μακάμπι με 29 πόντους διαφορά.

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε στο ΟΑΚΑ και από την Παρτίζαν και έμεινε στη μία νίκη σε έξι ματς.

Μπασκόνια – Μακάμπι Τελ Αβίβ 116-87

Οι Βάσκοι βομβάρδιζαν από το τρίποντο στο πρώτο ημίχρονο με 9 εύστοχα και έβαλαν 63 πόντους στους Ισραηλινούς αποκτώντας προβάδισμα 21 πόντων.

Στην τρίτη περίοδο η Μπασκόνια έφτασε τους 90 πόντους έχοντας 21/27 δίποντα από την αρχή του αγώνα με πρώτο βιολί τον Εσθονό σέντερ Μάικ Κότσαρ (18 π. με 7/9). Στο 35′ οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 100 πόντους (100-74).

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο παίκτης-αποκάλυψη της φετινής Μπασκόνια, Μάρκους Χάουαρντ με 23 (4/4 δίποντα, 4/10 τρίποντα). Ο Λορέντσο Μπράουν έβαλε 20 π. για τη Μακάμπι.

Πλέον, και οι δύο ομάδες έχουν ρεκόρ νικών-ηττών 4-2.

Τα δεκάλεπτα: 35-20, 28-22, 27-25, 26-20

Αρμάνι Μιλάνo – Ρεάλ Μαδρίτης 77-83

Ο Τζάναν Μούσα εξελίσσεται στον καταλύτη της φετινής Ρεάλ Μαδρίτης, που απέδρασε από το ΜΙλάνο, χάρη στην εξαιρετική, αμυντικά, τρίτη περίοδο. Ο Βόσνιος είχε 25 πόντους με 4/4 δίποντα και 5/7 τρίποντα.

Πολύ άστοχη στα δίποντα η Αρμάνι (12/32), που είχε πρώτο σκόρερ τον Κέβιν Πάνγκος με 21 π. (2/3 δίποντα, 5/9 τρίποντα).

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 30-24, 11-20, 16-16

Μπάγερν Μονάχου – Αναντολού Εφές 81-78

Ντέρμπι με τα όλα του στο Μόναχο με την -χωρίς νίκη – Μπάγερν να ταπεινώνει τους πρωταθλητές Ευρώπης. Η Εφές είχε την επίθεση για να ισοφαρίσει σε 81-81, αλλά ο Λούτσιτς έπαιξε εξαιρετική άμυνα στον Μίτσιτς και το «σκοτωμένο» τρίποντο του Κλάιμπερν δεν βρήκε στόχο, όπως άλλο ένα μακρινό σουτ του Μίτσιτς μετά το επιθετικό ριμπάουντ.

Ο Γουίνστον είχε 16 πόντους για την άστοχη από μακριά Μπάγερν (9/31 τρίποντα), ενώ για τους Τούρκους το επιθετικό βάρος σήκωσαν πάλι οι Μίτσιτς (24 π. με 5/14 σουτ) και Κλάιμπερν (21 π.).

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 20-21, 24-22, 19-17