Euroleague: Πρώτη ήττα για Φενέρ, πάτησε κορυφή η Μονακό

AMNA

Η Φενέρμπαχτσε πάλεψε μέχρι τέλους να κρατήσει το αήττητο όμως η Μπαρτσελόνα ήταν αυτή που πήρε το ντέρμπι της βραδιάς. Πάτησε κορυφή η Μονακό, σημαντικές νίκες για Ζαλγκίρις και Βιλερμπάν.

Αήττητο ήταν και πάει για τους «Έλληνες της Κωνσταντινούπολης». Η Μπαρτσελόνα του Σάρας παρά τις αυτοκτονικές τις τάσεις στο τέλος, οδήγησε τη Φενέρ στην πρώτη της φετινή ήττα. Η Μονακό επικράτησε με σχετική ευκολία, εν τέλει, του Ερυθρού Αστέρα και έφτασε τους Τούρκους στην κορυφή.

Η βραδιά ξεκίνησε με την νίκη με ανατροπή της Ζαλγκίρις κόντρα στην Άλμπα Βερολίνου και έκλεισε με το αναπάντεχο διπλό της Βιλερμπάν κόντρα στη Βίρτους Μπολόνια.

Ζαλγκίρις – Άλμπα Βερολίνου 88-81: «Ο κανόνας της Ζαλγκίριο Αρίνα»

Οι Λιθουανοί φαίνεται να δημιουργούν μια… περίεργη συνήθεια η οποία όμως όσο τους βγαίνει, δεν θα τους χαλάει καθόλου. Άλλη μια νίκη με ανατροπή, αυτή τη φορά κόντρα στην Άλμπα Βερολίνου. Η ομάδα του Ίσραελ Γκονζάλεζ μπορεί να ήταν αυτή που ξεκίνησε με το πόδι στο γκάζι, χτίζοντας μια μεγάλη υπέρ της διαφορά η οποία έφτασε μέχρι και τους 20 πόντους στη δεύτερη περίοδο.

Όμως, η χρυσή τετράδα των Ουλάνοβας (21π. 3ρ.), Έβανς (15π. 4ρ. 4ασ.), Μπραζντέικις (14π. 3ρ.) και Σμιτς (14π. 7ρ.) οδήγησε την ομάδα του Μακσβίτις σε ακόμα μια μεγάλη ανατροπή μετά από αυτές με Μπαρτσελόνα και Βίρτους και την τρίτη τους νίκη στη σεζόν, φτάνοντας έτσι τους σημερινούς τους αντιπάλους – και όχι μόνο – στο 3-3. Η «Ζαλγκίριο Αρίνα» αποδεικνύεται για ακόμη μια φορά πολύ δύσκολη έδρα για να αποδράσεις.

Μπαρτσελόνα – Φενέρμπαχτσε 81-80: Ο Σάρας φλέρταρε με άλλη μια αυτοκτονία αλλά ο Μότλεϊ δεν ήξερε ότι… πρέπει να σουτάρει τρίποντο

Η Μπαρτσελόνα ήταν απόλυτη κυρίαρχος του μεγάλου ντέρμπι της βραδιάς για τρία δεκάλεπτα. Στο τέταρτο δεκάλεπτο σταμάτησε να παίζει άμυνα, ο Ιτούδης βρήκε λύσεις από το βάθος του πάγκου του (Μαχμούτογλου 11π. – Χαζέρ 6π. 2ρ. 1ασ.) αλλά ένα τρίποντο-μαχαιριά του Κάλινιτς για το 81-76 και τρομερό μπέρδεμα του κορυφαίου της Φενέρ, Μότλεϊ (23π. 8ρ.) στην τελευταία επίθεση στέρησε τα όνειρα του Δημήτρη Ιτούδη για το 6-0 και το αήττητο.

Ο Νίκολας Λαπροβίτολα ήταν ο κορυφαίος των γηπεδούχων (26π. 7ασ.) οι οποίοι φλέρταραν με ακόμη μια αυτοκτονία. Η Φενέρ έβγαλε την τελευταία άμυνα αλλά στην επίθεση δεν είχε τον πιο καυτό της παίκτη εκείνο το διάστημα, τον Μελίχ Μαχμούτογλου των 11 πόντων στην τέταρτη περίοδο. Ο Γκούντουριτς μπλοκαρίστηκε, η μπάλα κατέληξε στην περιφέρεια στον Μότλεϊ και εκείνος αντί να σουτάρει, πήγε και… την κάρφωσε για το τελικό 81-80, βγάζοντας τον Ιτούδη από τα ρούχα του.

Βίρτους Μπολόνια – Βιλερμπάν 79-84: Μην ψάχνετε για… σίγουρα στη φετινή Euroleague

Τι κι αν προηγήθηκε με 50-36 στο ημίχρονο; Η Βίρτους Μπολόνια υποτίμησε τη Βιλερμπάν και γνώρισε μια αναπάντεχη ήττα με . Η ομάδα του Σκαριόλο θα περίμενε κανείς πως θα επικρατήσει με σχετική ευκολία της Βιλερμπάν μετά και το μεγάλο διπλό στη Μαδρίτη. Παρ’ όλα αυτά οι παίκτες του Πάρκερ έδωσαν και την ψυχή τους στο δεύτερο ημίχρονο, έβαλαν μεγάλα σουτ στο φινάλε και έφυγαν με ένα πολύ σημαντικό για αυτούς διπλό. Κορυφαίοι των νικητών οι Λάιτι (16π.), Μάθιους (16π.) και Νουά (14π.).

Μονακό – Ερυθρός Αστέρας : Κράτησε αλώβητη την έδρα της και πλέον κάνει παρέα στον Ιτούδη

Ο Ερυθρός Αστέρας ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικός στο Πριγκιπάτο, έδειξε ότι δεν θα βρίσκεται για πολύ ακόμα στην τελευταία θέση της Euroleague όμως η φετινή Μονακό είναι χτισμένη για… ψηλά. Μετά το 17-19 της πρώτης περιόδου, οι Μονεγάσκοι δεν άφησαν σε κανένα άλλο σημείο να τους «γλιστρήσει» το προβάδισμα και έφτασαν στην πέμπτη τους νίκη, πράγμα που τους φέρνει στην κορυφή της βαθμολογίας παρέα με τη Φενέρ του Ιτούδη. Κορυφαίοι των νικητών οι Τζέιμς (21π.) και Λόιντ (20π.)