Ολυμπιακός - Βαλένθια 82-83: Πέταξε στα σκουπίδια τα διπλά στην Ισπανία!

EUROKINISSI

Ο Ολυμπιακός γνώρισε δεύτερη διαδοχική ήττα στο ΣΕΦ – αυτή τη φορά από τη Βαλένθια με 82-83 και έστειλε στον… κάλαθο των αχρήστων το εντυπωσιακό ξεκίνημά του στην Euroleague με τα διαδοχικά του διπλά στην Ισπανία

Ο Ολυμπιακός πλήρωσε τα υπερβολικά πολλά λάθη στην επίθεσή του (20), άφησε τη Βαλένθια να βρει ρυθμό από τα 6,75μ. αφήνοντάς την να επιστρέψει στο ματς και γνώρισε μια αναπάντεχη και πικρή ήττα με 82-83.

Ο Κώστας Σλούκας με 2/4 βολές στο κρίσιμο σημείο του αγώνα και χαμένο μπάζερ μπίτερ αποδείχθηκε μοιραίος για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, η οποία στην ουσία χάρισε το παιχνίδι στη Βαλένθια. Ένα φάουλ του Βεζένκοφ σε τρίποντο του Τζόουνς (17π. 3ρ. 7ασ.) ολοκλήρωσε την αυτοκτονία καθώς ο Αμερικάνος ευστόχησε και στις τρεις βολές.

Ο Αμερικάνος ήταν ο κορυφαίος της Βαλένθια μαζί με τον Μπόμπαν Ντούμπλιεβιτς (17π.). Για τον Ολυμπιακό δεν αρκούσαν οι 20 πόντοι και οι 7 ασίστ του Βεζένκοφ, ούτε η καλή παρουσία των σέντερ του στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα. Η Βαλένθια μετά την πρώτη περίοδο μπλόκαρε απόλυτα την επίθεση των ερυθρόλευκων, επέστρεψε στη διεκδίκηση του αγώνα στα τελευταία λεπτά και πήρε άλλο ένα σπουδαίο διπλό μετά από αυτό στην πρωταθλήτρια Ευρώπης, Αναντολού Εφές.

Η άμυνα των ερυθρόλευκων μπορεί να λειτούργησε καλύτερα σε σχέση με τα τελευταία παιχνίδια, όμως δεν είχε καθόλου διάρκεια για άλλη μια φορά. Οι 34 πόντοι παθητικό του πρώτου ημιχρόνου έγιναν 49 (!) στο δεύτερο ημίχρονο, η αναλογία ασίστ – λαθών των Ισπανών ήταν στο 24-12 και αυτό ήταν το σημείο κλειδί για το οποίο ο Ολυμπιακός γνώρισε τη δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας ήττα του.

Με ΜακΚίσικ βασικό, υποδειγματική επίθεση και βελτιωμένη αλλά χωρίς διάρκεια άμυνα

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας σε αντίθεση με όλα τα προηγούμενα παιχνίδια της ομάδας του, ξεκίνησε βασικό σε θέση 2 τον Σακίλ ΜακΚίσικ, αντί του Αιζέια Κέινααν. Και αν κρίνουμε από το αποτέλεσμα στα πρώτα λεπτά του αγώνα δικαιώθηκε πλήρως. Ο Ολυμπιακός επέβαλε τον ρυθμό του κυρίως μέσω της εξαιρετικής του άμυνας πράγμα που του έδωσε εύκολους πόντους στο επιθετικό κομμάτι, αναγκάζοντας τον Μουμπρού να πάρει τάιμ άουτ με το σκορ στο 14-5.

Μετά το τάιμ άουτ του Ισπανού τεχνικού, η Βαλένθια επένδυσε στον μόνο τρόπο με τον οποίο είχε ρεαλιστικές πιθανότητες να απειλήσει τους ερυθρόλευκους. Το τρίποντο. Συνεχόμενες εύστοχες εκτελέσεις των παικτών της από τα 6,75. μείωναν τη διαφορά παρά την καλή λειτουργία των παικτών του Μπαρτζώκα στην επίθεση.

Όμως η άμυνα του Ολυμπιακού δεν έχασε την προσήλωσή της, η ερυθρόλευκη επίθεση συνέχισε να λειτουργεί υποδειγματικά, εκτός από την τελευταία φάση του δεκαλέπτου όπου ΜακΚίσικ και Γουόκαπ τα… έκαναν θάλασσα και η διαφορά έπεσε στους πέντε (28-22).

Η σκληρή άμυνα τον οδήγησε σε αύξηση της υπέρ του διαφοράς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τον ίδιο ζήλο στην άμυνα και το ίδιο καλή εκτέλεση στην επίθεση. Η Βαλένθια σκόραρε μόλις πέντε πόντους στα πρώτα πέντε λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου, απόρροια της εξαιρετικής άμυνας των ερυθρόλευκων και αυτός ήταν ο κύριος λόγος για τον οποίο η διαφορά όλο και ανέβαινε. Με την επίθεση να έχει «κοπάσει» το μόνο που έμοιαζε να λείπει ήταν το ξέσπασμα του Κέινααν, το οποίο όμως δεν ήρθε ποτέ.

Παρ’ όλα αυτά, η άμυνα των ερυθρόλευκων είχε αποσυντονίσει τις «νυχτερίδες» όπου δεν είχαν καθόλου καλά ποσοστά από την περίμετρο ενώ ένας ακόμη καθοριστικός παράγοντας χάρη στον οποίο η διαφορά έμενε σε σχετικά υψηλά επίπεδα για τον Ολυμπιακό ήταν ο έλεγχος των ριμπάουντ, με τον Τζοέλ Μπολομπόι να ελέγχει απόλυτα την «εναέρια κυκλοφορία».

Το μόνο που έπρεπε να προσέξουν οι ερυθρόλευκοι ενόψει του δευτέρου ημιχρόνου ήταν τα πολλά περιττά λάθη στην επίθεση. Αν είχαν περιοριστεί τα λάθη η διαφορά θα μπορούσε να είχε φτάσει σε ακόμη μεγαλύτερα επίπεδα από το +13 του ημιχρόνου (47-34).

Το πάθημα με τη Μονακό δεν έγινε μάθημα

Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου θύμισε κάτι από… Μονακό. Απλώς το μαξιλαράκι των 13 πόντων της διαφοράς του ημιχρόνου ήταν αρκετό ώστε να μην αλλάξει για τα καλά το μομέντουμ υπέρ της Βαλένθια. Η διαφορά έφτασε μέχρι τους 16 στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου με τις «Νυχτερίδες» να απαντάνε με ένα επιμέρους 10-0 ρίχνοντας τη διαφορά στους έξι και αναγκάζοντας τον Γιώργο Μπαρτζώκα να πάρει τάιμ άουτ.

Μπορεί η Βαλένθια να ήταν ζεστή, όμως ευτυχώς για τον Ολυμπιακό ήταν ζεστός και ο αρχηγός του. Ο Κώστας Παπανικολάου με διαδοχικές εκτελέσεις από τα 6,75. έδωσε πολύτιμες ανάσες στην επίθεση του Ολυμπιακού, που εξακολουθούσε να δυσκολεύεται συνεχίζοντας τα πολλά λάθη και ξύπνησε για τα καλά το κατάμεστο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Στα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου τα τρίποντα της Βαλένθια σταμάτησαν να μπαίνουν, η επίθεση των ερυθρόλευκων περιόρισε τα λάθη κυκλοφορώντας εξαιρετικά τη μπάλα και η διαφορά επέστρεψε στο +13 χάρη σε μπάζερ μπίτερ του… μετρ του είδους Κώστα Σλούκα (71-58).

Έδωσε δικαιώματα και το πλήρωσε

Με εξαίρεση το ξέσπασμα στα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου, η Βαλένθια είχε βρει τον τρόπο να περιορίσει σε μεγάλο βαθμό τη δραστηριότητα των ερυθρόλευκων περιφερειακών. Η μόνη ζημιά όπου γινόταν ήταν κυρίως κοντά στο καλάθι, είτε μέσω των Φαλ και Μπλακ είτε μέσω του Σάσα Βεζένκοφ. Αυτό, όμως, δεν ήταν αρκετό ώστε να καθορίσει το παιχνίδι υπέρ των ερυθρόλευκων.

Η Βαλένθια συνέχισε να απειλεί αποκλειστικά από τα 6,75. μειώνοντας διαρκώς τη διαφορά. Ένα τρίποντο του Κρις Τζόουνς έριξε τη διαφορά για πρώτη φορά στη μία κατοχή (80-77) με δύο λεπτά να μένουν για το τέλος. Το παιχνίδι αυτό ήταν γραφτό να το πάρει… η άμυνα. Μια μεγάλη άμυνα του κορυφαίου Σάσα Βεζένκοφ στον Κρις Τζόουνς κράτησε τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ ενώ ο Σλούκας ανέβασε τη διαφορά στο +2 με 1/2 βολές.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας δεν επέλεξε το δρόμο της άμυνας στην προσπάθεια της ομάδας του να φτάσει στη νίκη αλλά προτίμησε το φάουλ και την τελευταία επίθεση. Ο Κρις Τζόουνς, όμως, δεν άντεξε την ασφυκτική πίεση του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας το οποίο ήταν και αυτό που ουσιαστικά έπαιξε την τελευταία άμυνα στέλνωντας την πρώτη βολή του Αμερικάνου στο σίδερο.

Ο Κώστας Σλούκας, όμως, αστόχησε και εκείνος για δεύτερη συνεχόμενη φορά, ο Βεζένκοφ «πήρε πίσω» την καταπληκτική του άμυνα με φάουλ σε τρίποντο του Τζόουνς και ο Αμερικάνος σκόραρε και τις τρεις βολές με 3,9” να μένουν για το φινάλε. Την τελευταία επίθεση ανέλαβε ανεπιτυχώς ο Κώστας Σλούκας (ο οποίος ζήτησε επίμονα φάουλ) ενώ ο Άλεκ Πίτερς δέχθηκε το στοπ του Γουέμπ στην προσπάθειά του για φόλοου.