Λαύριο-ΑΕΚ 67-84: Ξανά προς τα πάνω τραβά

EUROKINISSI

Αν και δυσκολεύτηκε για τρεις περιόδους από την ουραγό της Basket League, ο «Δικέφαλος» επέστρεψε στις νίκες πατώντας γκάζι στο τέλος. Σούπερ ο ΜακΓκριφ από… πιο πριν, βαρέθηκε να μοιράζει ασίστ ο Ξανθόπουλος.

Ηττα από την Μπον (την προηγούμενη βδομάδα) μέσα στα Λιόσια για το ΦΙΜΠΑ Τσάμπιονς Λιγκ, ήττα και από τον Αρη. Πάλι μέσα στην έδρα της. Για να μην μπει σε περίοδο εσωστρέφειας, η ΑΕΚ έπρεπε να αποφύγει την γκέλα στο Λαύριο.

Αν και στο τρίτο δεκάλεπτο βρέθηκε κάποια στιγμή πίσω στο σκορ, έκανε το καθήκον της με το 84-67, πήγε στο 4-1 και άφησε δίχως νίκη τους γηπεδούχους. Ισοφάριση του χειρότερου ξεκινήματός τους στην Basket League, από το 2015 που ήταν νεοφώτιστοι (βρίσκοντας πάντως εν συνεχεία 9 νίκες).

Ο «αειθαλής» Ξανθόπουλος μοίρασε 11 ασίστ (!), ο απόλυτος για περισσότερο από ένα ημίχρονο ΜακΓκριφ σταμάτησε στους 17 πόντους, ο Κένι Γουίλιαμς πήρε φωτιά στην τέταρτη περίοδο και έφτασε τους 15 – όσους σημείωσε ο Μάντσεν. Από την άλλη ξεχώρισαν οι γκαρντ Κόουλ (18 π.) και Αλέξανδρος Νικολαΐδης (15). Δεν μπόρεσε πάλι να βοηθήσει ο Ζάρας.

O Αλέξανδρος Νικολαΐδης ήταν καταπληκτικός επιθετικά, αλλά η παρέα του δεν άντεξε.

Παρουσία του αφεντικού Μάκη Αγγελόπουλου και… απουσία του Κόνιαρη (πάντα έξω κι ο Φλιώνης), ο «Δικέφαλος» μπήκε δυνατά και προηγήθηκε 11-4 στο τετράλεπτο. Γρήγορη μείωση 14-12, νέα απομάκρυνση στο 29-16 του 13’ χάρη στον ΜακΓκριφ των 6/6 διπόντων σε εκείνο το σημείο.

«Κυανοκίτρινο» 8-0 και (συμ)μάζεμα του σκορ στο 32-29, ημίχρονο στο 39-33. Οι γηπεδούχοι των 2/16 τριπόντων και των υποδιπλάσιων ασίστ (6-15) μάλλον ήταν ευχαριστημένοι στο -6, παρά τα 12 λάθη στα οποία είχαν εξωθήσει -με 8 δικά τους κλεψίματα- τους αντιπάλους τους.

Και τρίποντο ο ΜακΓκριφ για το 42-33, με επιμέρους 10-1 εντούτοις (και δύο τρίποντες «βόμβες) του Αλέξανδρου Νικολαΐδη) η ομάδα του Χρήστου Σερέλη προσπέρασε 52-51 στο 27’. Κλείσιμο τρίτης περιόδου πάντως στο 58-51 για εκείνη του Ηλία Καντζούρη.

Όταν αποφάσισε να παίξει άμυνα, να κλέψει μπάλες και να τρέξει, όλα κρίθηκαν. Το 58-56 έγινε εν ριπή οθφαλμού 80-61, Γουίλιαμς και Μάντσεν πρόσφεραν θέαμα με… τετράποντα και καρφώματα, τα χαμόγελα επανήλθαν στην ΑΕΚ.