Euroleague: Μεγάλο διπλό της Βίρτους επί της Αρμάνι στον ιταλικό εμφύλιο

Twitter/Olimpia Milano

Έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μίλος Τεόντοσιτς, η Βίρτους Μπολόνια επικράτησε με 59-64 της Αρμάνι Μιλάνο στον εναρκτήριο αγώνα της 7ης αγωνιστικής της Euroleague και την έφτασε στις τρεις νίκες.

Το ιταλικό ντέρμπι μεταξύ Αρμάνι και Βίρτους ήταν υπόθεση… αμυντική. Πράγμα καθόλου παράλογο δεδομένου του ότι οι δύο ιταλικές ομάδες είχαν πριν την έναρξη του παιχνιδιού την τρίτη και τέταρτη χειρότερη επίθεση της φετινής Euroleague.

Μεγάλη νικήτρια του ιταλικού εμφύλιου ήταν η Βίρτους του Σκαριόλο με σκορ 59-64. Η ομάδα της Μπολόνια ήταν κυρίαρχος του παιχνιδιού μετά το πρώτο δεκάλεπτο, κατάφερε να χτίσει διψήφιες διαφορές στην τρίτη περίοδο και έφτασε σε ένα μεγάλο διπλό.

Πρωταγωνιστές των νικητών ήταν ο Μίλος Τεόντοσιτς (15π. με 5/6 τρίποντα) όπου έβαλε ένα απίστευτο μπάζερ μπίτερ στο τέλος της δεύτερης περιόδου, ο Τζόρνταν Μίκι (14π. 5ρ.) και ο Τορνίκε Σενγκέλια (12π.) στην πρώτη του καλή εμφάνιση με τα χρώματα της Βίρτους στη Euroleague. Από τους ηττημένους δεν ήταν αρκετοί οι Μήτρου-Λονγκ (13π. 3ρ. 4ασ.) και Μέλι (9π. 11ρ.).

Με αυτή τη νίκη η Βίρτους Μπολόνια έφτασε την Αρμάνι στο 3-4. Και βλέποντας τα μέχρι τώρα αποτελέσματα, αυτές οι νίκες έχουν έρθει με τρόπο ολίγον τι οξύμωρο. Ήττα με ανατροπή από τη Ζάλγκιρις, διπλό στη Μαδρίτη. Εντός έδρας ήττα επίσης με ανατροπή από τη Βιλερμπάν, διπλό στο Μιλάνο. Αυτή είναι όμως η Euroleague. Μια πολύ ανταγωνιστική και αμφίρροπη διοργάνωση.