Θάντερ - Μπακς 132-136: Έλειπε ο Γιάννης, χόρευε ο Ποκουσέβσκι... γλίτωσαν τα ελάφια!

Twitter

Χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο και τον Τζου Χόλιντεϊ οι Μπακς φλέρταραν με δεύτερη διαδοχική ήττα στο ΝΒΑ, αλλά σώθηκαν με… απίθανο τρόπο έξι δέκατα πριν το τέλος της παράτασης και έφτασαν στη νίκη με 132-136 επί των Θάντερ στην Οκλαχόμα.

Αντετοκούνμπο; Απών! Χόλιντεϊ; Απών; Μίντλετον; Απών! Κόνατον; Απών! Ίνγκλς; Απών! Μια ματιά να έριχνε κανείς στους παίκτες που είχε στη διάθεση του ο Μάικ Μπουντενχόλζερ αρκεί για να αντιληφθεί κανείς τη δυσκολία της αποστολής που είχαν να φέρουν εις πέρας οι μισοί Μπακς στην Οκλαχόμα.

Ωστόσο, ο προπονητής των «ελαφιών» έβγαλε… λαγούς από το καπέλο του και είδε την ομάδα του να μένει όρθια σε θρίλερ δύο παρατάσεων, φτάνοντας στη νίκη με 136-132 και διευρύνοντας την εντυπωσιακή της επίδοση στο ξεκίνημα της σεζόν στο 10-1!

Για να συμβεί, βέβαια, αυτό, οι γηπεδούχοι Θάντερ χρειάστηκε να… βγάλουν μόνοι τους τα ματάκια τους έξι δέκατα του δευτερολέπτου πριν από το τέλος της πρώτης παράτασης. Με τον Γκίλτζιους-Αλεξάντερ να έχει μόλις ευστοχήσει σε απίθανο step up τρίποντο χαρίζοντας το προβάδισμα στην Οκλαχόμα με 126-125 τίποτα δεν έμοιαζε ικανό για να αποτρέψει τη δεύτερη διαδοχική ήττα των Μπακς.

Ο Μπουντενχόλζερ κάλεσε τάιμ άουτ σε μια απέλπιδα προσπάθεια να σώσει την παρτίδα, ο Μάθιους επιχείρησε… σέντρα απελπισίας από τη μεσαία γραμμή για να βρει τον Μπρουκ Λόπεζ για ένα tip (ό,τι πιο προφανές δηλαδή) και αντί οι Θάντερ να παίξουν μια απλή άμυνα, υπέπεσαν σε καθαρό φάουλ στον «τίμιο γίγαντα» των Μπακς στέλνοντας τον από το πουθενά στη γραμμή της φιλανθρωπίας.

Ο Λόπεζ μπορεί να ευστόχησε μόνο στη μία από τις δύο βολές, στερώντας αρχικά την ευκαιρία νίκης από την ομάδα του, ωστόσο η δική του ισοφάριση σε 126-126 ήταν αυτή που έστειλε το παιχνίδι σε δεύτερη παράταση και να οδηγήσει εν τέλει το Μιλγουόκι σε μια νίκη-θρίλερ.

Ο… γκαρντ-σέντερ των Μπακς, μάλιστα, ήταν για άλλο ένα παιχνίδι εξαιρετικός (24π., 13 ρ., 5 μπλοκ) αν και άστοχος (1/6 τρίποντα) ωστόσο το «ελάφι» που έβαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στη νίκη ήταν ο απίθανος Τζεβόν Κάρτερ.

Σε μια βραδιά καριέρας, ο Κάρτερ πέτυχε 36 πόντους, με 5 τρίποντα και 12 ασίστ και κάλυψε ουσιαστικά την απουσία τόσο του Γιάννη, όσο και του Χόλιντεϊ.

Από τους ηττημένους εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Αλεξέι Ποκουσέβσκι (17π., 9 ρ., 4 τρίποντα), ωστόσο ο πρώην άσσος του Ολυμπιακού στάθηκε μοιραίος στην τελευταία φάση της κανονικής διάρκειας όταν επιχείρησε τρίποντο με το οποίο θα μπορούσε να οδηγήσει σε νίκη την ομάδα του, αλλά αστόχησε απελπιστικά!