Βέλγιο – Ελλάδα 70-72: Γιαννούλης Λαρεντζάκης και... φύγαμε για Παγκόσμιο!

FIBA

Με μαχητική…. ψυχή και με έναν τρομερό Λαρεντζάκη, η Εθνική νίκησε (72-70) το Βέλγιο, πήρε το “δώρο” της Σερβίας και προκρίθηκε στο Παγκόσμιο του 2023.

Η Σερβία της έκανε… δώρο (νίκησε 77-76 την Τουρκία). Η Εθνική με τρομερή άμυνα και με έναν απίστευτο Λαρεντζάκη νίκησε 72-70 το Βέλγιο στο Μονς και πήρε την πρόκριση για το Παγκόσμιο του 2023 στα γήπεδα της Ασίας.

Πίεση στη μπάλα, αλλά ο Μπακό και η παρέα του έκαναν πάρτι στα ριμπάουντ

Η Εθνική προηγήθηκε 9-5 στο 3’ με πίεση πάνω στη μπάλα και κλεψίματα, αλλά υστερούσε στα ριμπάουντ με το Βέλγιο να κάνει πάρτι σε αυτό τον τομέα και κατά συνέπεια να μην μπορεί η Ελλάδα να εκμεταλλευτεί τα λάθη των αντιπάλων της. Ο Μπακό δεν είχε αντίπαλο να τον ματσάρει ενώ ο Ομπασοχάν έδινε λύσεις με ντράιβ.

Η παρουσία του Λαρεντζάκη και του Τσαϊρέλη τόνωσαν περισσότερο την Εθνική που δεν μπορούσε να βρει λύσεις μέσα στο καλάθι μέχρι πρότινος και αναζητούσε το τρίποντο. Το Βέλγιο προηγήθηκα 15-9 στο 7’ με ένα σερί 10-0, αλλά η παρουσία των προαναφερθέντων συν η δημιουργική συνεισφορά του Καλάθη έφερε το ματς στα ίσα (19-19 στο 10’). Το αρνητικό για την Ελλάδα ήταν η κυριαρχία των Βέλγων στα ριμπάουντ (10-2).

Ο Ομπασοχάν έκανε “ζημιά” τη στιγμή που η Εθνική είχε “κολλήσει” επιθετικά

Είναι αξιοσημείωτο το γεγονός πως οι Βέλγοι έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο (17 στο πρώτο ημίχρονο), αλλά η Εθνική δεν μπορούσε να το εκμεταλλευτεί. Το ψηλό σχήμα με Τσαϊρέλη-Γόντικα έδωσε λύσεις μέσα στο καλάθι και κάπως συμμάζεψε την κατάσταση διότι η Ελλάδα δεν είχε λύσεις από την περιφέρεια.

Η Ελλάδα είχε «κολλήσει» επιθετικά και προσπαθούσε μόνο με κάποια πικ του Νικ Καλάθη να βρει λύσεις, αλλά αμυντικά είχε πρόβλημα κόντρα στον Ρετίν Ομπασοχάν. Ο Βέλγος γκαρντ της Βιλερμπάν “χτυπούσε” είτε με ντράιβ είτε από την περιφέρεια και η Εθνική πήγε στα αποδυτήρια στο -3 (34-31), παρά τα 17 λάθη των Βέλγων.

Ο Λαρεντζάκης ήταν ο τύπος που έδωσε το σύνθημα και η Εθνική πήγε στο Παγκόσμιο!

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης ήταν… καυτός και έδωσε ρεσιτάλ στην 3η περίοδο και κυρίως από τα τρίποντα. Η Εθνική είχε 5/6 τρίποντα σε αυτό το δεκάλεπτο και κατά συνέπεια η ομάδα πήρε μπρος. Με καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας και πιο πιεστική άμυνα. Η Εθνική προηγήθηκε 54-47 στο 26′ κόντρα στους Βέλγους με τον Καλάθη να προσφέρει… εμπνεύσεις.

Ναι μεν ο Ταμπού με τον Μουεμά να έδωσαν λύσεις για τους γηπεδούχους, αλλά η Εθνική ήταν πολύ καλύτερη πλέον στο τρίτο δεκάλεπτο ενώ έπαιξε καλή άμυνα πάνω στον Ομπασοχάν που είχε μείνει στους 20 πόντους του πρώτου ημιχρόνου μετά το πέρας της 3ης περιόδου (58-55).

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με τον Λαρεντζάκη να κάνει τα… πάντα στην άμυνα και τον Παπανικολάου να ανεβάζει στροφές κόντρα στους Βέλγους. Ο Ομπασοχάν “αφυπνίστηκε” και βρήκε λύσεις και το παιχνίδι έγινε ξανά… θρίλερ με τον Λούντζη να βάζει το χεράκι του (71-67 με τρίποντο) με τον Μπακό να μειώνει στον πόντο (71-70 στα 40”), αλλά ο Λαρεντζάκης έκανε την άμυνα της ζωής του και η Εθνική με 1/2 βολές του Λούντζη (72-70) νίκησε το Βέλγιο και προκρίθηκε στο Παγκόσμιο του 2023.