Euroleague: Κλάιμπερν για... κούπα, Μπολόνια για οκτάδα και Νέντοβιτς... για τη νίκη!

AMNA

Η Αναντολού Εφές έπαιξε σαν πρωταθλήτρια Ευρώπης και κέρδισε την Μπαρτσελόνα, Ρεάλ και Βίρτους δεν είχαν αντίπαλο και ο Ιβάνοβιτς ξεκίνησε με… αγχωτική νίκη.

Ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους περιμένει διακαώς τον Μίροτιτς με την Μπαρτσελόνα να χάνει με κάτω τα χέρια από την πρωταθλήτρια Ευρώπης Αναντολού Εφές, η Ρεάλ κατάπιε την ελλιπή Άλμπα, η Βίρτους κατασπάραξε την Βαλένθια και ο Ερυθρός Αστέρας πήρε τη δεύτερη φετινή του νίκη στο ντεμπούτο του Ντούσκο Ιβάνοβιτς και έφτασε προσωρινά τον Παναθηναϊκό στις 2 νίκες.

Ανατολού Εφές – Μπαρτσελόνα 96-86: Η καρδιά των πρωταθλητών χτυπάει ακόμα

Με τον Βασίλιε Μίσιτς (22π. 3ρ. 5ασ. 10 κερδισμένα φάουλ) να ηγείται, τον Ελάιτζα Μπράιαντ (16π. 5ρ.) να προσφέρει σημαντική βοήθεια στο σκοράρισμα και τον Αμάτ Εμπαγιέ (13π. 3 τάπες) να κόβει τους πάντες και τα πάντα και τον Γουίλ Κλάιμπερν (24π. 6ρ) να κάνει την εμφάνισή του στο φινάλε, η Αναντολού Εφές υπερασπίστηκε την έδρα της (κάτι που δεν είναι τόσο σύνηθες φέτος) και έφτασε τις τρεις νίκες σε 8 αγωνιστικές.

Το μόνο που κατάφερε η Μπαρτσελόνα ήταν να… αγχώσει ελαφρώς τους Τούρκους στην πρώτη περίοδο (16-22). Στη δεύτερη περίοδο εμφανίστηκε η Πρωταθλήτρια Ευρώπης και με σκορ 29-19 έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της (45-41). Οι παίκτες του Αταμάν έσφιξαν ακόμη περισσότερο την άμυνά τους στην τρίτη περίοδο (66-57) και είδαν και τον Κλάιμπερν να προσφέρει επιθετικές βοήθειες.

Ο ρυθμός στην τέταρτη περίοδο ανέβηκε, τα τρίποντα πέφταν βροχή, όμως η κατάσταση δεν άλλαξε. Ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους είδε τον Νίκολας Λαπροβίτολα (28π.) να κρατά πάλι μια επίθεση μόνος του, όμως πήρε ελάχιστα από τον πάγκο του. Απόντος Μίροτιτς, η Μπαρτσελόνα δεν δείχνει ικανή να ακολουθήσει ένα παιχνίδι όπου ο αντίπαλός της σκοράρει περισσότερους από 85 πόντους κι έτσι υποχώρησε στο 5-3. Ο Σάρας δεν είναι σε καλή κατάσταση και σήμερα ξέσπασε στον Νίκολα Κάλινιτς στέλνοντάς τον στα αποδυτήρια.

Ερυθρός Αστέρας – Βιλερμπάν 71-67: Τελικά βγήκαν σε καλό οι… 5 ώρες προπόνησης του Ιβάνονιτς

Ο Ερυθρός Αστέρας αγχώθηκε αρκετά, όμως είδε τον Νεμάνια Νέντοβιτς να αναλαμβάνει την ευθύνη στο κρίσιμο σημείο και να οδηγεί τον Ερυθρό Αστέρα στην δεύτερη φετινή του νίκη. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Νίκολα Ιβάνοβιτς (16π.) ενώ διψήφιος ήταν και ο Λούκα Βιλντόσα (12π.) ο οποίος, όμως, σίγησε μετά το καταπληκτικό του ξεκίνημα. Λάιτι (16π.), Καουντί (14π.) και Ομπασοχάν (13π.) ήταν διψήφιοι για τους ηττημένους Γάλλους.

Πραγματοποιώντας μια εκκωφαντική τρίτη περίοδο (16-30) η Βιλερμπάν επέστρεψε στη διεκδίκηση της νίκης την οποία και έχασε στις λεπτομέρειες. Μετά το κρίσιμο καλάθι του Νέντοβιτς και το σκορ στο 69-67, ο Ιβάνοβιτς επέλεξε να κάνει φάουλ στον Πονς. Εκείνος έχασε τις βολές, έχασε και το τζάμπολ που προκάλεσε ο ίδιος με το επιθετικό του ριμπάουντ και έτσι ο Μαυροβούνιος τεχνικός πανηγύρισε τη νίκη στο ντεμπούτο του στον πάγκο του Ερυθρού Αστέρα.

Βίρτους Μπολόνια – Βαλένθια 89-59: Η Βίρτους κατασπάραξε το… φάντασμα της Βαλένθια

Η Βίρτους Μπολόνια επένδυσε στο σπουδαίο διπλό που έκανε στο Μιλάνο την προηγούμενη αγωνιστική και… κατασπάραξε τη Βαλένθια. Παίζοντας απίθανη άμυνα καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, βρήκε ρυθμό στην επίθεση και έφτασε σε μια πολύ πιο εύκολη από όσο αναμενόταν νίκη.

Οι γηπεδούχοι είδαν τέσσερις παίκτες τους να σκοράρουν διψήφιο αριθμό πόντων (Μίκι 16π. 6ρ, Κορντινιέ 15π, Λούντμπεργκ 14π, Οτζελέγιε 14π). Ο Σέρτζιο Σκαριόλο σιγά σιγά αποδεικνύει το λόγο για τον οποίο πολύς κόσμος βλέπει την ομάδα του ισχυρή διεκδικήτρια μιας θέσης στα playoffs.

Η Βαλένθια ήταν σκιά του καλού της εαυτού και θέλει να ξεχάσει όσο το δυνατόν γρηγορότερα το σημερινό παιχνίδι. Μόνος διψήφιος των «Νυχτερίδων» ο Κρις Τζόουνς (10π.).

Ρεάλ Μαδρίτης – Άλμπα Βερολίνου 90-72: Ξεκούραστη «Βασίλισσα» κατάπιε την… ελλιπή Άλμπα

Θέτοντας τις βάσεις από το πρώτο ημίχρονο (53-37), η Ρεάλ Μαδρίτης έφτασε σε μια ξεκούραστη νίκη απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου. Οι Βερολινέζοι δεν είχαν στη διάθεσή τους τον μακράν καλύτερο παίκτη τους, Λουκ Σίκμα, και αυτό έκανε αυτόματα πολύ δύσκολη την αποστολή τους.

Κορυφαίος των γηπεδούχων ήταν ο Βενσάν Πουαριέ (19π. 6ρ.) με τους Σέρχιο Ροντρίγκεθ (13π. 9ασ.) και Τζανάν Μούσα (10π. 3ρ. 5ασ.) να δίνουν κι εκείνοι πολύτιμες βοήθειες. Στα θετικά της «Βασίλισσας» η επιστροφή του Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος στην αγωνιστική δράση.

Οι ηττημένοι του Ίσραελ Γκονζάλεζ μπορεί να είχαν διψήφιους τους Πρόσιντα (13π.), Τίμαν (10π.) και Γουέτζελ (10π.) όμως δεν διεκδίκησαν τίποτα από τη συγκεκριμένη αναμέτρηση και ετοιμάζονται για τη συνέχεια του ευρωπαϊκού τους ταξιδιού.