Μπάγερν - Ολυμπιακός 71-82: Πέρσι τους τρόμαζε στο ΣΕΦ φέτος... τους κλείνει τα σπίτια!

EUROKINISSI

Αν και… διπρόσωπος, ο Ολυμπιακός πήρε σπουδαίο διπλό στο Μόναχο απέναντι στη σκληρή Μπάγερν με 71-82 και πέτυχε την τέταρτη εκτός έδρας νίκη του σε ισάριθμα ταξίδια στη φετινή Euroleague.

Ο Ολυμπιακός αν και… αγχώθηκε ελαφρώς στη δεύτερη περίοδο, επέβαλε το ρυθμό του και στην «Audi Dome» και δραπέτευσε από το Μόναχο με σκορ 71-82, φτάνοντας τις έξι νίκες και φτάνοντας προσωρινά τη Φενέρ. Κορυφαίος των ερυθρόλευκων ήταν ακόμη μια φορά ο Σάσα Βεζένκοφ  με τον Μουστάφα Φαλ αρκετά κοντά του σε απόδοση. Αμφότεροι δεν είχαν αντίπαλο και ήταν τα πρόσωπα-κλειδιά της ερυθρόλευκης επικράτησης.

Παίζοντας καταπληκτικό μπάσκετ στην πρώτη και την τρίτη περίοδο, οι ερυθρόλευκοι έθεσαν τις βάσεις για ένα ακόμη σπουδαίο διπλό. Το σημαντικότερο, όμως, είναι ότι η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ξεκινά και παίρνει πάλι αποτελέσματα, χάρη στην εξαιρετική της άμυνα. Τα επιμέρους ξεσπάσματα των Γιάραμαζ, Μπόνγκα και Ομπστ δεν ήταν αρκετά για να τους στερήσουν τη νίκη.

Εμφάνισε όλες του τις αρετές στο παρκέ και ξεκίνησε ιδανικά

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι όπως ακριβώς ονειρευόταν ο προπονητής του. Εμφάνισε στο παρκέ όλες του τις καλές συνήθειες και προηγήθηκε με 6-18 όταν και τον σταμάτησε το… τηλεοπτικό τάιμ άουτ. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα κυκλοφόρησαν ιδανικά τη μπάλα, έλεγξαν τα ριμπάουντ, έκλεψαν μπάλες, έτρεξαν στον αιφνιδιασμό ενώ είδαν και τον Αιζέια Κέινααν να ξεκινά ζεστός.

Το τηλεοπτικό τάιμ άουτ όχι μόνο δεν «κρύωσε» τους ερυθρόλευκους αλλά ζέστανε και τον Τόμας Γουόκαπ με το… κομπιουτεράκι του Ολυμπιακού να είναι εξαιρετικός σε άμυνα και επίθεση. Ο μόνος τρόπος με τον οποίο σκόραρε η Μπάγερν ήταν από τα 6,75 μέχρι να έρθει ο Ρούμπιτ ενάμιση λεπτό πριν το φινάλε της πρώτης περιόδου να σκοράρει το πρώτο δίποντο των «Βαυαρών». Με τον Σλούκα να μην καταφέρνει να ευστοχήσει σε μπάζερ μπίτερ με το σκορ της πρώτης περιόδου να μένει στο 11-27.

Η second unit τα έκανε… μαντάρα, όπως με τη Μπασκόνια

Η δεύτερη περίοδος δεν ξεκίνησε τόσο… υπερηχητικά όπως η πρώτη στην επίθεση, όμως η άμυνα δεν έχασε την προσήλωσή της κι έτσι η διαφορά παρέμεινε σε διψήφια επίπεδα. Με τους Λαρεντζάκη και ΜακΚίσικ να μην είναι ιδιαίτερα επιθετικοί, ο Ολυμπιακός περίμενε από τον Σλούκα να βγάλει τα κάστανα από τη φωτιά, με τον Έλληνα γκαρντ να μην είναι ιδιαίτερα εύστοχος έχοντας 5 πόντους με 1/3 δίποντα και 1/4 τρίποντα.

Λίγο οι κακές επιλογές στην επίθεση, λίγο η καλή άμυνα της Μπάγερν κόλλησαν τον Ολυμπιακό στους 40 πόντους. Με αυτόν τον τρόπο οι Βαυαροί βρήκαν ψυχολογία στην επίθεσή τους, ευστόχησαν σε συνεχόμενα σουτ από την περιφέρεια, πήραν τον έλεγχο των ριμπάουντ και έτσι ολοκλήρωσαν ένα επιμέρους 23-13 στη δεύτερη περίοδο το οποίο μείωσε τη διαφορά στους 6 στην ανάπαυλα (34-40).

Οι βασικοί «επανέφεραν» το παιχνίδι στα μέτρα του Ολυμπιακού

Σε αντίθεση με την πρώτη περίοδο, ο Αιζέια Κέινααν ήταν έξω από τα νερά του (ξανά) κι έτσι ο Μπαρτζώκας έριξε από νωρίς στην τρίτη περίοδο των Κώστα Σλούκα. Οι «βασικοί» επανέφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους έχοντας πρωταγωνιστές το δίδυμο Γουόκαπ – Φαλ αλλά και τον πολυδιάστατο (για ακόμη μια φορά) Σάσα Βεζένκοβ.

Ένα επιμέρους 10-17 έφερε το τάιμ-άουτ του Τρινκιέρι όμως η εικόνα δεν άλλαξε, όπως συνέβη άλλωστε και στην πρώτη περίοδο. Η άμυνα των ερυθρόλευκων οδηγούσε διαρκώς τους Βαυαρούς σε λάθη και συνέχισε να βρίσκει σωστές επιλογές στην επίθεση. Ένα μικρό ξέσπασμα του Ομπστ βρήκε απάντηση διά χειρός του αρχηγού, με τον Κώστα Παπανικολάου να αυξάνει τη διαφορά στο +13 (54-67) χάρη σε ένα εύστοχο τρίποντο και ένα εντυπωσιακό κάρφωμα.

Με τον Φαλ στο παρκέ ήταν άλλη ομάδα

Οι ερυθρόλευκοι είδαν τον Μουστάφα Φαλ κουρασμένο στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου με τον Γάλλο να πέφτει στις παγίδες των αντιπάλων του. Ο Μπαρτζώκας τον απέσυρε ώστε να πάρει τις απαραίτητες ανάσες και έτσι ο Ολυμπιακός έχασε το σημείο αναφοράς του στην επίθεση, με τον Τζοέλ Μπολομπόι να τον αντικαθιστά. Ο Κώστας Σλούκας δεν ήταν σε σπουδαία βραδιά κι έτσι η επίθεση ξανακόλλησε.

Η Μπάγερν έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (60-69) όμως ο Ομπστ ήταν άστοχος τις στιγμές που θέλησε να την μειώσει ακόμα περισσότερο (δεν μπορούσε να χάσει κάποια και στο Eurobasket;). Η διαφορά μειώθηκε όμως για τα καλά μετά από αντιαθλητικό φάουλ του Βεζένκοφ στον Μπόνγκα. Οι δύο εύστοχες βολές σε συνδυασμό με το τρίποντο του Γουίνστον μετά από χαμένο ριμπάουντ του Μπολομπόι (δεν βοήθησε καθόλου) έριξαν τη διαφορά στους τέσσερις.

Η επιστροφή του Φαλ έδωσε ξανά πνοή στους ερυθρόλευκους. Ο Γάλλος πήρε ριμπάουντ, έβγαλε άμυνες είτε εντός είτε εκτός ρακέτας και αποτέλεσε ξανά το σημείο αναφοράς της ομάδας του Μπαρτζώκα σε άμυνα και επίθεση. Πάνω, όμως, που ο Ολυμπιακός έδειχνε να ξεφεύγει μετά τις τρεις εύστοχες βολές του Λαρεντζάκη, ήρθε ο… Οθέλο Χάντερ να ευστοχήσει σε τρίποντο και να βάζει ξανά την Μπάγερν στο ματς. Δύο επιθετικά ριμπάουντ από Βεζένκοφ και Γουόκαπ έσωσαν την παρτίδα και το ματς έγειρε για τα καλά υπέρ των ερυθρόλευκων.