ΠΑΟΚ-Προμηθέας 97-92: Ράιλι και... (δεν) είναι καλά στον ΠΑΟΚ!

EUROKINISSI

Σε έναν αγώνα με τρελό ρυθμό και συνεχείς εναλλαγές στο σκορ, ο Δικέφαλος του Βορρά επιβλήθηκε των Αχαιών και ανέβηκε στο 4-2.

Δεν είχε αγωνιστεί πριν τη διακοπή στη Ρόδο και ο ΠΑΟΚ έχασε από τον Κολοσσό. Δινόταν αμφίβολος για τον Προμηθέα, ο Τζέιλεν Ράιλι όμως ρίχτηκε στη μάχη και υπέγραψε το 97-92 με τα κατορθώματά του στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Σε ένα παιχνίδι με τρελό ρυθμό, ο «Δικέφαλος» επικράτησε της ομάδας του Μάκη Γιατρά (2-2) και ανέβηκε στο 4-2, με τον Αμερικανό γκαρντ να κάνει τη διαφορά και στην Basket League. Εως τώρα τα έβαζε όλα στο Τσάμπιονς Λιγκ και παρουσιαζόταν άστοχος εντός των τειχών.

Όχι πια. Τράβηξε 21 με 5/11 τρίποντα, ο… επίσης αμφίβολος μέχρι πρότινος Φράνκε πρόσθεσε 18 πόντους, ο Χαντς έκανε νταμπλ-νταμπλ με 14 και 10 ριμπάουντ, αν και γκαρντ! Το πλησίασε με 10-8 ο Ρένφρο, έκανε και 3 μπλοκ ο αθλητικός σέντερ.

Από την άλλη πλευρά ο Κουλμπόκα ανέβηκε μετά την ανάπαυλα και σταμάτησε στους 22 πόντους, ο Γιανγκ πρόσθεσε 21 και ο νεαρός διεθνής ψηλός (και απρόσμενα βασικός) Τανούλης 12 απέναντι στην πρώτη του ομάδα.

Γρήγορος ρυθμός και ευστοχία εκατέρωθεν με το ξεκίνημα, κάποια στιγμή όμως τα λάθη των γηπεδούχων πύκνωσαν, από την άλλη ο Γιανγκ ζεστάθηκε και με επιμέρους 11-2 οι Αχαιοί αποσπάστηκαν στο 22-13. Σκορ πρώτης περιόδου 30-23, με μπροστάρη Χαντς οι Θεσσαλονικείς μείωσαν 34-30 στο 13’.

Επιμέρους δικό τους 9-1 και προσπέρασμα 41-39, ημίχρονο με πατρινό 47-46. Χ-factor της «ασπρόμαυρης» αντεπίθεσης ο Τσιακμάς των 10 πόντων (με 2 κλεψίματα και ισάριθμα τελειώματα σε αιφνιδιασμούς), ο Γιανγκ για τους φιλοξενούμενους είχε φτάσει τους 13.

Με τον Προμηθέα να έχει 0/13 τρίποντα μετά τα αρχικά 4/4, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 63-59. Ο Κουλμπόκα όμως πήρε φωτιά και με 11 συνεχείς πόντους στα τελευταία δυόμισι λεπτά του τρίτου δεκάλεπτου, έβαλε μπροστά την παρέα του με 70-67. Πήγαν και στο +5 οι Πατρινοί (72-67), εκεί ακριβώς όμως πήρε φωτιά και ο Ράιλι.

Με τρία τρίποντα και με 11 πόντους μέσα σε εξίμισι λεπτά, πήγε την ομάδα του Αρη Λυκογιάννη στο 89-78 2,14’’ πριν το τέλος. Όλα πια είχαν κριθεί. Δεν αγωνίστηκαν για τους γηπεδούχους ο νεοαποκτηθείς Σαρικόπουλος και για τους φιλοξενούμενους ο επίσης σέντερ Κακλαμανάκης με τον ελαφρά τραυματία «πλάγιο» Σίμπσον.