Μακάμπι - Ολυμπιακός 90-84: Είχε κόμπρα... αλλά δεν είχε δηλητήριο!

EUROKINISSI

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης ήταν συγκλονιστικός αλλά… μόνος στην τέταρτη περίοδο και ο Ολυμπιακός γνώρισε την πρώτη ήττα μακριά από το ΣΕΦ (90-84) από τη Μακάμπι των μεγάλων σουτ!

Με πρωταγωνιστές όχι μόνο τους… συνήθεις υπόπτους της, Γουέιντ Μπόλντγουιν και Λορέντζο Μπράουν αλλά και τους Μάρτιν και Ντιμπαρτολομέο ως απρόσμενους ήρωες, η Μακάμπι πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη κόντρα στον Ολυμπιακό με 90-84, με τους ερυθρόλευκους να γνωρίζουν για πρώτη φορά εκτός έδρας ήττα. Οι Ισραηλινοί είχαν εξαιρετικά ποσοστά από την περίμετρο, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και επέστρεψαν στις νίκες μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες.

Οι ερυθρόλευκοι αν και προσπάθησαν αρκετά να ελέγξουν το ρυθμό του αγώνα στο μεγαλύτερο κομμάτι του, προδόθηκαν από το… καθιερωμένο πλέον μπλακ άουτ το οποίο δυστυχώς για αυτούς στην τέταρτη περίοδο. Κι όσο κι αν ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης προσπάθησε να κρατήσει την ομάδα του ζωντανή, η κατάσταση δεν μπορούσε να ανατραπεί.

Ξεκίνησε συγκεντρωμένος, πληγώθηκε από τα τρίποντα της Μακάμπι

Με εξαίρεση ένα λέι απ του Όστιν Χόλινς και ένα τρίποντο του Μπόλντγουιν από… θέση οφσάιντ, οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν τον αγώνα με απόλυτη συγκέντρωση στην άμυνά τους. Η καλή τους άμυνα ήταν αυτή που έδωσε πνοή και στην επίθεση με τον αρχηγό του Κώστα Παπανικολάου να ξεκινάει ζεστός. Ο παίκτης-κλειδί  του Ολυμπιακού, όμως, ήταν ο Τόμας Γουόκαπ ο οποίος ήταν υπεύθυνος για τους 13 από τους πρώτους 15 πόντους των ερυθρόλευκων, ξέχωρα από την εξαιρετική του άμυνα.

Μετά το τηλεοπτικό τάιμ άουτ οι ερυθρόλευκοι επέστρεψαν με ίδια διάθεση στην άμυνα και θέλοντας να περάσουν πολύ πιο ορθολογικά και στοχευμένα τη μπάλα στο ζωγραφιστό και τον Φαλ. Όμως, παρ’ όλο που κατάφεραν να κάνουν 4 κλεψίματα και να οδηγήσουν τη Μακάμπι σε 6 λάθη στην πρώτη περίοδο, πληγώθηκαν από τα 6/9 σουτ τριών πόντων γι’ αυτό και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (22-20).

Μπράουν και Μπόλντγουιν κρατούσαν όρθια τη Μακάμπι

Το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ήταν… ίδια ιστορία με την πρώτη. Οι ερυθρόλευκοι έπαιζαν άμυνα με αποφασιστικότητα όμως η Μακάμπι κατάφερε να βρει ξανά αρκετές λύσεις χάρη στο περιφερειακό της σουτ. Όσον αφορά την επίθεση, Σλούκας και Πίτερς ήταν ζεστοί και οδηγούσαν του ερυθρόλευκους, οι οποίοι πήραν βοήθειες από όλη τη «second unit».

Κάτι παραπάνω από ζεστοί ήταν, όμως, οι Μπράουν και Μπόλντγουιν γι’ αυτό η «ομάδα του λαού» όχι μόνο βρισκόταν διαρκώς κοντά στο σκορ, αλλά πέρασε και μπροστά. Ο Σάσα Βεζένκοφ επανέφερε την… τάξη με δύσκολο τρίποντο (φτάνοντας αθόρυβα τους 10 πόντους στο ημίχρονο) και έτσι οι ερυθρόλευκοι πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 43-45. Οι Ισραηλινοί ήταν στη διεκδίκηση του παιχνιδιού χάρη στα 8/15 τρίποντα και τα 20 ριμπάουντ (τα 7 επιθετικά) έναντι των μόλις 9 του Ολυμπιακού.

Έχτισε διαφορά με ελληνική τετράδα και… σκιάχτρο τον Φαλ

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε από τα αποδυτήρια αποφασισμένος να επιβάλλει το δικό του ρυθμό και να περιορίσει τη δράση των δυο Αμερικανών της Μακάμπι. Το επιμέρους 11-3 υπέρ των ερυθρόλευκων στο πρώτο πεντάλεπτο (μέχρι το τάιμ άουτ του Κάτας) ήταν προϊόν της πολύ καλής του άμυνας με πρωταγωνιστή τον Μουστάφα Φαλ που έκοβε τα πάντα και αν ο Κέινααν ήταν πιο εύστοχος τότε η διαφορά των 10 πόντων (46-56) θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερη.

Ο Αμερικανός ήταν για ακόμα ένα παιχνίδι επιεικώς μέτριος και το δεύτερο αντιαθλητικό φάουλ του που τον έβγαλε νοκ-άουτ από τη συνέχεια της αναμέτρησης περισσότερο καλό έκανε στον Ολυμπιακό στην πορεία της αναμέτρησης παρά κακό καθώς επέστρεψαν στο παρκέ Σλούκας και Λαρεντζάκης. Οι δυο τους δημιούργησαν μια ελληνική τετράδα με τους Παπανικολάου και Βεζένκοφ η οποία μαζί με τον Φαλ δημιούργησαν ένα ασφαλές ερυθρόλευκο προβάδισμα το οποίο μειώθηκε χάρη σε μπάζερ μπίτερ του Μπόνζι Κόλσον (63-69 σκορ τρίτης περιόδου).

Το ερυθρόλευκο μπλακ-άουτ της τέταρτης περιόδου έδωσε τη νίκη στη Μακάμπι

Οι παίκτες του Μπαρτζώκα μπορεί να περιόρισαν τη δράση των δύο σταρ της Μακάμπι, όμως έκαναν το λάθος και υποτίμησαν όλους τους υπόλοιπους. Το… καθιερωμένο πλέον μπλακ-άουτ των ερυθρόλευκων ήρθε δυστυχώς στην τέταρτη περίοδο όπου η Μακάμπι έκανε επιμέρους σκορ 17-5 σε διάστημα 7 αγωνιστικών λεπτών με τους ερυθρόλευκους να μην έχουν κάνει ούτε ένα φάουλ στην άμυνα, ενώ στην επίθεση ήταν βιαστικοί και άστοχοι με εξαίρεση τον Λαρεντζάκη.

Όσο κι αν προσπάθησε ο Έλληνας γκαρντ-φόργουορντ να κρατήσει ζωντανό τον Ολυμπιακό, οι υπόλοιποι σαν να πήραν νωρίτερα το αεροπλάνο της επιστροφής στην Αθήνα. Η Μακάμπι είχε χτίσει πλέον εκτός από ασφαλή διαφορά, και πολύ καλή ψυχολογία γι’ αυτό και ήταν αδύνατο να χάσει τη νίκη μέσα από τα χέρια της, πόσο μάλλον στην καυτή της έδρα. Οι γηπεδούχοι ήταν ψύχραιμοι και εύστοχοι από τη γραμμή των βολών και σφράγισαν την πέμπτη φετινή τους νίκη.