Παναθηναϊκός – Βίρτους 88-85 : Φιλί της ζωής με... Σούπερμαν Γουίλιαμς!

EUROKINISSI

Αυτός ο Παναθηναϊκός είχε ψυχή, δεν ήθελε να χάσει αυτό το ματς. Ηταν… τελικός και ο φοβερός Ντέρικ Γουίλιαμς έβαλε την υπογραφή του σε ένα τρομερό θρίλερ κόντρα στην Βίρτους (88-85).

Είχε ψυχή, είχε καρδιά. Δεν το έβαλε κάτω. Και με έναν τρομερό Γουίλιαμς και άξιους συμπαραστάτες τους Γουόλτερς-Λι, ο Παναθηναϊκός επικράτησε 88-85 της Βίρτους Μπολόνια και φώναξε ότι είναι εδώ!

Με νευρικότητα στην επίθεση και τους Χάκετ-Τζαϊτέχ να “χτυπούν” μέσα και έξω από το καλάθι

Οι «πράσινοι» είχαν… μπλοκαριστεί από την άμυνα ζώνης των Ιταλών και δεν μπορούσαν εύκολα να περάσουν τη μπάλα μέσα στο καλάθι. Ο Χάκετ έκανε «ζημιά» στην περιφερειακή άμυνα του Παναθηναϊκού που κατά διαστήματα ήταν καλή, αλλά στην επίθεση δεν υπήρχε σωστή επικοινωνία. Κανένας αυτοματισμός.

Ο Ντέγιαν Ράντονιτς χρησιμοποίησε τους 10 από τους 12 παίκτες στο δεκάλεπτο, αλλά δεν είδε… προκοπή. Είτε με κοντά είτε με ψηλά σχήματα. Η Βίρτους «χτύπησε» στο καλάθι με τον Τζαϊτέχ και με ένα σερί 12-0 έγραψε το +9 (15-6) ενώ και ο Οτζελέγε έδωσε λύσεις κάτω από το καλάθι σε ένα κάκιστο πρώτο δεκάλεπτο για τους «πράσινους» (21-12) με 3/15 σουτ εν μέσω αποδοκιμασιών του κόσμου.

Το κοντό σχήμα, η σταθερά Γουόλτερς και ο Μπέικον έδωσαν ανάσες

Το κοντό σχήμα με τους Γουόλτερς-Λι βοήθησε τους «πράσινους» ώστε να γίνουν πιο πιεστικοί και να μπορέσουν να «χτυπήσουν» τις αμυντικές αδυναμίες της Βίρτους με τον Γκουντάιτις να κλείνει κάπως τη ρακέτα της ομάδας. Ο Παναθηναϊκός «αφυπνίστηκε» επιθετικά και με ένα επί μέρους 9-2, μείωσε στους 4 (30-26 στο 15’).

Λούντμπεργκ και Τεόντοσιτς έδιναν λύσεις με τις δημιουργίες τους στην Βίρτους με τον Δανό γκαρντ να κάνει «ζημιά». Όμως ο Παναθηναϊκός είχε ανεβάσει στροφές στην επίθεση με τον Μπέικον να βοηθάει σε δημιουργικό και εκτελεστικό κομμάτι. Ο Παναθηναϊκός πήγε στα αποδυτήρια στο -3 (41-38).

Το δίδυμο Γουόλτερς-Λι και ο ανεβασμένος Γουίλιαμς έγραψαν την αντεπίθεση

Ο Ντέγιαν Ράντονιτς συνέχιζε να εμπιστεύεται το κοντό σχήμα με τους Γουόλτερς-Λι. Αυτό το δίδυμο ανέβασε επιθετικά τους «πράσινους» ενώ μαζί με τον Πονίτκα στο «3», τον ανεβασμένο Γουίλιαμς στο «4» και τον εργατικό Γκουντάιτις, ο Παναθηναϊκός έκανε ένα τρομερό ξέσπασμα και από τη περιφέρεια.

Με ένα επί μέρους σκορ 17-2 μετέτρεψε το εις βάρος του 45-53 στο 25’ χάρη στα καλάθια του Οτζελέγε στο +4 (62-55 στο 29’). Ο Παναθηναϊκός έδειξε να έχει τον έλεγχο του ματς και παρά τους 7 σερί πόντους του Τεόντοσιτς έβαλε ένα τρίποντο με τη λήξη ο Γουίλιαμς και έγραψε το +5 (67-62 στο 30′).

Εκανε… χαρακίρι με τον Λι να του δίνει το φιλί της… παράτασης

Οι άμυνες και η νευρικότητα έπαιξα τον ρόλο τους στην 4η περίοδο με τον Γουίλιαμς να δίνει λύσεις και τον Παναθηναϊκό να δέχεται πόντους στο πικ εν ρολ καθότι οι Ιταλοί σημάδευαν τον Παπαγιάννη. Ο Γουίλιαμς έγραψε το 74-68 στο 36′, αλλά η Βίρτους προσπέρασε. Με Τζαϊτέχ-Οτζελέγε και ένα μεγάλο τρίποντο του Τεόντοσιτς έγραψε το +2 (76-74 στο 38.35) με τον Λι να στέλνει το ματς στην παράταση (76-76) μια και οι Τεόντοσιτς-Λι έχασαν τα τρίποντα της νίκης.

Ο Παναθηναϊκός αδίκησε τον εαυτό του στην τελευταία περίοδο και κυρίως από το γεγονός πως δεν διαχειρίστηκε σωστά το προβάδισμα που πήρε. Δεν είχε καθαρό μυαλό στα κρίσιμα σημεία του τελευταίου δίλεπτου με τον Λι να του δίνει το φιλί της ζωής.

Η ψυχή και ο Γουίλιαμς έδωσαν τη νίκη που αναζητούσε

Στην παράταση υπήρχε νευρικότητα, πολλές μάχες με τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί να βρει λύσεις μέσα στο καλάθι με τον Γκουντάιτις να βγάζει μαχητικότητα και τους Λι-Γουίλιαμς. Χάκετ και Μπέικον έδωσαν εκατέρωθεν απαντήσεις (83-83 στο 44′), ο Λούντμπεργκ έγραψε το 85-83 στα 44.39, ο Γουίλιαμς απάντησε με ένα “τεράστιο” τρίποντο (86-85 στα 16” πριν το φινάλε).

Ο Γουίλιαμς έκανε σούπερ άμυνα πάνω στον Λούντμπεργκ και τον υποχρέωσε σε λάθος, ο Μπέικον με 2/2 βολές υπέγραψε το 88-85 και ο Παναθηναϊκός με τρομερή άμυνα στο φινάλε πάνω στον Τεόντοσιτς, πανηγύρισε μια νίκη… ψυχής. Εφτασε την 3η του επιτυχία στην Ευρωλίγκα και κυρίως απάντησε θετικά στον πρώτο τελικό της εβδομάδας.