Euroleague: Δεν πέφτει με τίποτα η Φενέρ, παιχνίδι ΝΒΑ στη Μαδρίτη και αήττητος Ιβάνοβιτς

AMNA

Η Φενέρ του Δημήτρη Ιτούδη πήρε άλλο ένα διπλό, αυτή τη φορά στο Μιλάνο, η Ρεάλ υπέταξε την Παρτιζάν σε ένα παιχνίδι βγαλμένο από τα παρκέ του ΝΒΑ και ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς απλά… δεν χάνει.

Άλλη μια νίκη της Φενέρ που συνεχίζει ακάθεκτη την πορεία της στην κορυφή, αυτή τη φορά κόντρα στην προβληματική Αρμάνι του Μεσίνα. Τρομερό παιχνίδι στη Μαδρίτη με τη Ρεάλ να επικρατεί της Παρτιζάν ενώ ο Ερυθρός Αστέρας κέρδισε σε ένα μεγάλο ντέρμπι την Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Ερυθρός Αστέρας – Μακάμπι 69-68: Συνεχίζει αήττητος ο Ιβάνοβιτς

Παίζοντας διαρκώς καλή άμυνα και κρατώντας τη Μακάμπι στους 68 πόντους, ο Ερυθρός Αστέρας κατάφερε να κερδίσει τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, η οποία όσο καλή και επικίνδυνη είναι στη «Μενόρα Μιβταχίμ Αρένα» άλλο τόσο… ακίνδυνη είναι εκτός έδρας καθώς δεν έχει γευτεί ακόμη τη χαρά της νίκης μακριά από το σπίτι της.

Οι παίκτες του Κάτας πλήρωσαν την κακή τους πρώτη περίοδο (27-18) και το γεγονός ότι δεν τιμώρησαν τον Ερυθρό Αστέρα, ο οποίος δεν σκόραρε καθόλου στα τελευταία δύο λεπτά με τον Χασάν Μάρτιν να γλιστράει μόνος του στον αιφνιδιασμό 9 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε και το σκορ στο 69-68. Η Μακάμπι είχε την ευκαιρία της αλλά  ο Λορέντζο Μπράουν αστόχησε στο σουτ της νίκης, σε μια ομολογουμένως τραβηγμένη προσπάθεια.

Για τους ηττημένους Ισραηλινούς δεν έφτανε ο συγκινητικός αλλά ταυτόχρονα μοιραίος Λορέντζο Μπράουν (23π. 6ρ 7ασ.). Από την πλευρά των νικητών διψήφιοι ήταν μόλις δύο. Ο Μάρτιν (11π. 6ρ.) και ο Νέντοβιτς (12π.).

Αρμάνι Μιλάνο – Φενέρμπαχτσε 72-82: Ξύπνησε στο δεύτερο ημίχρονο και την καθάρισε

Η Φενέρμπαχτσε είδε την Αρμάνι να παίζει σαν… κανονική Αρμάνι για ένα ημίχρονο (37-32 σκορ ημιχρόνου) αλλά μια εκκωφαντική τρίτη περίοδος της ομάδας του Ιτούδη (11-26) έθεσε τις βάσεις για την ένατη νίκη της και έδειξε ότι σήμερα δεν παύει να έπαιζε ο πρωτοπόρος με τον… εκ των τελευταίων της φετινής Euroleague.

Πρωταγωνιστές των νικητών ήταν οι Χέιζ-Ντέιβις (19π. 5ρ.) και Μάρκο Γκούντουριτς (11π. 5ρ. 6ασ.) ενώ άλλη μια πληθωρική εμφάνιση πρόσθεσε ο Νικ Καλάθης (9π. 3ρ. 6ασ.). Για την προβληματική Αρμάνι του Μεσίνα ξεχώρισε για ακόμη μια φορά ο Ναζ Μήτρου-Λονγκ (18π. 4ρ. 4ασ.) με τους Χολ (16π.) και Λουαού-Καμπαρό (15π.) να είναι επίσης διψήφιοι.

Ρεάλ Μαδρίτης – Παρτιζάν 105-97: Μεγάλη νίκη της Ρεάλ σε ένα παιχνίδι… βγαλμένο από ΝΒΑ

Τί είναι το ασανσέρ στον κόσμο του μπάσκετ; Εκτός του Θανάση Αντετοκούνμπο, θα μπορούσε κάλλιστα να είναι η σημερινή εμφάνιση της Παρτιζάν. Οι Σέρβοι σκόραραν ΣΑΡΑΝΤΑ πόντους στην πρώτη περίοδο (32-40) και στη δεύτερη μόλις έντεκα (22-11)! Οι επιθέσεις συνέχισαν να είναι πρωταγωνίστριες και στην τρίτη (28-27) και στην τέταρτη περίοδο με τη Ρεάλ να είναι αυτή που κατάφερε να επικρατήσει φτάνοντας στην πέμπτη συνεχόμενη νίκη της.

Πρωταγωνιστής της νικήτριας ομάδας του Τσους Ματέο ήταν ο… vintage Σέρχιο Γιουλ (20π.) ενώ διψήφιοι ήταν ακόμα οι Ταβάρες (17π. 8ρ.), Χεζόνια (15π. 3ρ.), Ντεκ (15π. 4ασ.)) και Μούσα (14π. 4ασ.). Για τους ηττημένους του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ξεχώρισε η κλασική τριάδα των Λεντέι (20π. 6ρ. 6ασ.), Πάντερ (16π. 5ρ. 3ασ.), Έξουμ (17π. 4ρ.) ενώ λύσεις στο σκοράρισμα έδωσαν οι Νάναλι (15π.) και Άντζουσιτς (13π. 4ασ.), με τον Λεσόρ να μην καταφέρνει να βγει νικητής στις μάχες με τα θηρία της Ρεάλ και να μένει χαμηλά.