Σάσαρι-ΠΑΟΚ 82-78: Το έκανε θρίλερ, δεν βρήκε happy end

CHAMPIONSLEAGUE.BASKETBALL

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» ανέβηκε στο δεύτερο ημίχρονο, άγγιξε τη νίκη, δεν τα κατάφερε όμως και έπεσε στο 1-3, ρεκόρ που έχουν πλέον και οι Ιταλοί στον 7ο όμιλο του ΦΙΜΠΑ Τσάμπιονς Λιγκ.

Δεν ήθελε πολύ. Μετέτρεψε σε θρίλερ το παιχνίδι στο Σάσαρι στο τέλος, ήθελε όμως και διάρκεια. Ο ΠΑΟΚ έχασε 82-78 και συνάμα μεγάλη ευκαιρία να αγκαλιάσει την πρόκριση στο ΦΙΜΠΑ Τσάμπιονς Λιγκ.

Κοινώς, δεν έπρεπε να αφήσει πάνω από ένα ημίχρονο να περάσει… έτσι και να τρέχει. Δεν έφτασε… Ο πολύ καλός ξανά Χαντς αστόχησε σε τρίποντο νίκης (στο 80-78) ένα δευτερόλεπτο πριν την εκπνοή, οι Ιταλοί έβαλαν τις βολές για το τελικό σκορ κι έτσι έκαναν σεφτέ. Επιασαν τον σύλλογο της Θεσσαλονίκης στο 1-3, πιο ψηλά όμως ο τελευταίος χάρη στο 88-68 της Πυλαίας.

Ο Ράιλι σημείωσε 20 πόντους, ο εικονιζόμενος Χαντς 19 και ο Πόλι 15, άλλος όμως παίκτης του Αρη Λυκογιάννη που να βοηθήσει επιθετικά δεν υπήρξε και ειδικά η φροντ λάιν παρέμεινε έως το τέλος παντελώς ακίνδυνη για τους γηπεδούχους. Ο Σαλούστρος βοήθησε με 10 ριμπάουντ, είχε ωστόσο 0/2 βολές στο 73-68, τρία λεπτά πριν το τέλος. Πήγαν στράφι τα 12/25 τρίποντα, άλλωστε τα δίποντα ήταν μόλις 10/26… Κορυφαίος των Σαρδηνών ο Μπέντζιους των 18 πόντων, 8 ριμπάουντ και των δύο καλαθιών όταν η ομάδα του πλησιάστηκε στον πόντο

Χωρίς τον νεοαποκτηθέντα (παίκτη του και προ εξαετίας) Σάιμπερτ, ο «Δικέφαλος του Βορρά» ξεκίνησε κρύος. Βρέθηκε πίσω 5-0 και 19-14 στο δεκάλεπτο, έχοντας 2/8 δίποντα και συνολικά 5/17 σουτ, αν και στο μεσοδιάστημα είχε προηγηθεί 10-9. Εμεινε άποντος επί σχεδόν πέντε λεπτά κι έτσι με συνολικό ιταλικό σερί 11-0 έμεινε πίσω 26-14 στο 13’. Στο -14 (33-19) οι Θεσσαλονικείς είχαν υποπέσει σε εννιά λάθη…

Πρόσκαιρη μείωση 36-30, ανάπαυλα στο 40-30 – και με μοναδικούς συνεπείς σκόρερ με 9 πόντους έκαστος τους γκαρντ Ράιλι (άστοχος όμως, 2/7 τρ.) και Χαντς (απρόσεκτος όμως, 4 λ.). Τα 14/26 δίποντα των γηπεδούχων καταδείκνυαν και την ελαττωματική άμυνα, ιδίως κοντά στο καλάθι.

H διαφορά στην τρίτη περίοδο κυμάνθηκε από τους 7 πόντους (46-39) έως πάλι τους 14 (60-46) και αυτή έληξε με σκορ 63-55. Ο -άποντος στο πρώτο μέρος- Πόλι αίφνης πήρε φωτιά και σημείωσε τους 15 από τους 25 πόντους της παρέας του σε αυτό το διάστημα!

Με το καλάθι (επανα)συνδέθηκαν και ο Ράιλι με τον Χαντς, να η μείωση στον πόντο, 66-65! Εκεί όμως ο ΠΑΟΚ κόλλησε και μετά από 1/2 βολές του Ρένφρο, σπατάλησε τέσσερις συνεχείς επιθέσεις. Νέα επιστροφή (77-75 από το 73-66) με τρελά καλάθια του Ράιλι, όμως στα 46’’ έκανε πέμπτο φάουλ και ο Ρόμπινσον δεν λάθεψε από τη γραμμή.

Πάλι 1/2 βολές ο Ρένφρο, επιθετικό ριμπάουντ και 2/2 ο Χαντς για το 79-78. Κλέψιμο μάλιστα ο Χαντς, στο καπάκι νέο κλέψιμο ο Ρόμπινσον, μία στις δύο βολές κι ο Κρούσλιν. Μετά, ήρθε το… σίδερο στο τρίποντο του Χαντς. Αύριο (21:00) η Ντιζόν υποδέχεται την Ουνικάχα Μάλαγα.

Βαθμ. 7ου ομίλου (4 αγ.): Μάλαγα 6 (3 αγ.), Ντιζόν 5 (3 αγ.), ΠΑΟΚ 5, Σάσαρι 5.