Ζαλγκίρις – Παναθηναϊκός 67-81 : Στο ΣΕΦ με... μάτι που γυαλίζει!

EUROKINISSI

Ένας ισοπεδωτικός στο πρώτο ημίχρονο Παναθηναϊκός έκλεισε το σπίτι της Ζαλγκίρις (81-67) στην καλύτερη εμφάνιση της σεζόν, και πάει στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό με… άγριες διαθέσεις!

Αυτός ήταν ξανά… Παναθηναϊκός. Με σούπερ πρώτο ημίχρονο, αντίδραση και χαρακτήρα στα κρίσιμα σημεία και με τους Γουίλιαμς-Γουόλτερς-Μπέικον απέδρασε από το Κάουνας (81-67), έκανε την 3η σερί του νίκη στην Ευρωλίγκα και πάει… γκαζωμένος στο ΣΕΦ για το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

Με άμυνα για… σεμινάριο, ο Παναθηναϊκός έκανε το καλύτερο φετινό του δεκάλεπτο

Με σκληράδα στην άμυνα, πειθαρχία σε όλους τους τομείς, οι «πράσινοι» μπήκαν δυναμικά και πραγματοποίησαν το κορυφαίο φετινό τους δεκάλεπτο. Με σούπερ άμυνα στο ποστ και με σωστή στόχευση μέσα και έξω από το καλάθι, πήραν μπρος. Ο Μπέικον με τον Γουίλιαμς έδωσαν λύσεις με την ενέργειά τους.

Μαζί με αυτό το δίδυμο που έχει «κολλήσει», ο Γουόλτερς ήταν… κομπιούτερ για τον Παναθηναϊκό και κοντρόλαρε τον ρυθμό (έχοντας και στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου και τον Λι). Ο Παναθηναϊκός ήταν μαχητικός στα ριμπάουντ, βρήκε λύσεις στο τρανζίσιον και με τον Γκουντάιτις να βάζει το χεράκι του έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +14 (27-13) και 11/16 σουτ.

Ο έλεγχος ήταν στα χέρια των “πρασίνων” παρά τις εκλάμψεις των Λιθουανών από το τρίποντο

Ο Μπέικον συνέχιζε να αποτελεί τη σταθερή δύναμη του Παναθηναϊκού στην επίθεση με τους «πράσινους» να παραμένουν αλάνθαστοι για 13 λεπτά. Ο Λι έδωσε ενέργεια με τον Πονίτκα να δίνει βοήθειες και να βγάζει φουλ ενέργεια στην άμυνα. Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς έφτασε τους 18 πόντους (34-16 στο 12’) και την διατήρησε για 2-3 λεπτά.

Η Ζαλγκίρις έκανε ένα μικρό «ξέσπασμα» με τον Μπραζντέικις και με σουτ από την περιφέρεια και χάρη σε μερικές κακές άμυνες των «πρασίνων». Ομως ο Παναθηναϊκός δεν πτοήθηκε και βρήκε άμεσα λύσεις ούτως ώστε να μην πέσει και άλλο η διαφορά. Η άμυνα του λειτούργησε ξανά, ο Παπαγιάννης κυριάρχησε στα ριμπάουντ και ο τρομερός Παναθηναϊκός πήγε στα αποδυτήρια στο +16 (44-28) και 17/30 σουτ.

Ο Εβανς πήρε μπρος, ο Παναθηναϊκός έχασε το μυαλό του, αλλά ο Γουίλιαμς τον κράτησε… ζωντανό

Ο ρυθμός έπεσε. Εν ολίγοις… πάγωσε με τον Παναθηναϊκό να ψάχνει λύσεις στα πρώτα 2 λεπτά και την Ζαλγκίρις να τον πιέζει και να συνεχίζει να παίρνει τα επιθετικά. Ο Γουίλιαμς «αφυπνίστηκε» και έδωσε λύσεις μέσα και έξω από το καλάθι. Ο Αμερικανός πάουερ φόργουορντ ήταν αυτός που άναψε τη… σπίθα για τους «πράσινους» με τον Γουόλτερς να βοηθάει δημιουργικά (54-36 στο 25’).

Ο Παναθηναϊκός έχασε το μυαλό του. Η Ζαλγκίρις τον ανάγκασε σε πολλά μαζεμένα λάθη στην επίθεση. Ο Εβανς πήρε μπρος για τους γηπεδούχους (μαζί με τον Χέις) και με προσωπικές φάσεις υπέγραψε το 12-0 και μείωσε τη διαφορά στους 6 (54-48 στο 29’) με τον Ντέρικ Γουίλιαμς (κορυφαίο επιθετικά των «πρασίνων» στην 3η περίοδο) να απαντάει (60-53 στο 30’).

Ο Παναθηναϊκός έδειξε χαρακτήρα με σούπερ άμυνα και την τριάδα Γουίλιαμς-Γουόλτερς-Μπέικον

Το ματς είχε γίνει ντέρμπι για τα καλά με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει αντίδραση μετά την πίεση της Ζαλγκίρις με το παιχνίδι να έχει πολλά λάθη. Ομως η αντίδρασή του ήταν αυτή που τον κράτησε ψηλά τη στιγμή που οι γηπεδούχοι πίεζαν αρκετά μετά από ριμπάουντ. Ο Ντέρικ Γουίλιαμς συνέχιζε τον… χαβά του από την 3η περίοδο ενώ ο Γουόλτερς ήταν σταθερή μετοχή μαζί με μερικές εκλάμψεις του Μπέικον (77-67 στο 38′).

Ο Παπαγιάννης έκανε εξαιρετική δουλειά στα ριμπάουντ και ο Παναθηναϊκός επικράτησε 81-67 της Ζαλγκίρις. Χάρη στην σούπερ άμυνά του η ομάδα του Ράντονιτς πήρε αυτό που ήθελε. Με μια εμφάνιση που του έδωσε την 3η σερί του νίκη στην Ευρωλίγκα και λίγες μέρες πριν το ντέρμπι στο ΣΕΦ με τον Ολυμπιακό.