ΑΕΚ - Ρέτζο Εμίλια 68-59: Αμύνεσθαι περί… πρόκρισης

EUROKINISSI

Σε ένα επεισοδιακό εκτός παρκέ παιχνίδι, ο κακός στο πρώτο ημίχρονο «Δικέφαλος» έκανε εντυπωσιακή ανατροπή στην τέταρτη περίοδο και «βλέπει» play-ins στο ΦΙΜΠΑ Τσάμπιονς Λιγκ.

Αργησε κατά μία σχεδόν ώρα από την προβλεπόμενη λήξη του να ολοκληρωθεί ο αγώνας της ΑΕΚ με τη Ρέτζο Εμίλια, εξαιτίας θλιβερών επεισοδίων πριν το τζάμπολ στις εξέδρες. Μάχες οπαδών (σ.σ: ήρθαν περίπου 80 Ιταλοί) σώμα με σώμα, απειλές των οργισμένων Ιταλών για αποχώρηση, έναρξη (αγωνιστικής) αναμέτρησης κάποια στιγμή.

Αργησε και ο «Δικέφαλος» να… μπει στον αγώνα. Εκτός τόπου και χρόνου στο πρώτο ημίχρονο, σοβαρεύτηκε στο δεύτερο και με όπλο την άμυνα έφτασε στην επικράτηση με 68-59, που τον φέρνει κοντά στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ – ίσως και ως δεύτερος.

Μίτσελ (16 π.), Γουίλιαμς (15) και Μάντσεν (10) ήταν οι πρώτοι σκόρερ, ο Χόπκινς των 13 πόντων από την άλλη, ενώ ο Τσιντσιαρίνι των 11, μοίρασε και 9 ασίστ. Οι νικητές είχαν μόλις 4/23 τρίποντα, εντούτοις περιόρισαν τους αντιπάλους τους στα 9/20 δίποντα και τους εξώθησαν σε 17 λάθη.

Δίχως τον τραυματία Στρέλνιεκς, αλλά με τον Μάιλς επιτέλους να ντεμπουτάρει, ο «Δικέφαλος» αιφνιδιάστηκε από τον Χόπκινς, ο οποίος προτού συμπληρωθεί ενάμισι λεπτό είχε σημειώσει επτά πόντους, έναντι… κανενός των γηπεδούχων. Εμειναν και στο -8 αυτοί (15-7 στο 7’), έκλεισαν την πρώτη περίοδο (20-13) με μονάχα δύο ασίστ.

Σύντομα διψήφια η διαφορά (28-18), ιταλική απομάκρυνση και στους 13 πόντους (36-23 στο 17’), ημίχρονο με σκορ 39-29. Τα 2/13 «κιτρινόμαυρα» τρίποντα (έναντι 7/15) και τα 9 λάθη (έναντι 5) εξηγούσαν πολλά πράγματα.

Μέχρι το 27’ η διαφορά παρέμενε στα ίδια επίπεδα (49-41), αλλά η άμυνα έσφιξε, ο Γουίλιαμς συνδέθηκε με το καλάθι, ο Παπαδάκης βοήθησε και δημιουργικά κι έτσι με επιμέρους 15-1 έγινε το ελληνικό προσπέρασμα: 56-50 στο 33’!

Ένα διάλειμμα με τρίποντο των φιλοξενούμενων, συνέχιση στην φούρια των παικτών του Ηλία Καντζούρη με σερί 10-0 και 66-53 δυόμισι λεπτά πριν το τέλος, η δουλειά είχε γίνει.

Στο άλλο ματς η Μπον επικράτησε 89-80 εκτός έδρας της Καρσίγιακα (Σορτς 26/Ντελγκάδο και Κουζμίνσκας 15). Ετσι, η ΑΕΚ με νίκη επί των Τούρκων στα Λιόσια περνάει σίγουρα στα play-ins (σ.σ: οι δεύτερες και τρίτες ομάδες των γκρουπ) για την πρόκριση στους «16». Αν χάσει, θα χρειάζεται και εντός έδρας ήττα της Ρέτζο Εμίλια από την ομάδα της Βόννης, ώστε να αποφύγει την τελευταία θέση και να συνεχίσει.

Βαθμολογία 2ου ομίλου (5 αγ.): Μπον 9, ΑΕΚ 7, Καρσίγιακα 7, Ρέτζο Εμίλια 7.

Τελευταία αγωνιστική (21/12): ΑΕΚ-Καρσίγιακα, Ρέτζο Εμίλια-Μπον.