Μάβερικς - Μπακς 105-106: Απίθανο διπλό με κομπίνα... που θα ζήλευαν και οι Ολλανδοί!

Twitter

Οι Μιλγουόκι Μπακς πήραν τεράστιο διπλό (106-105) στο «σπίτι του Ντόντσιτς»… πιάνοντας στον ύπνο τους Μάβερικς με τον ίδιο τρόπο που οι Ολλανδοί ισοφάρισαν στην εκπνοή τους Αργεντινούς στον επικό προημιτελικό του Μουντιάλ.

Απέμεναν μόλις 7,8 δευτερόλεπτα για τη λήξη της αναμέτρησης των Μάβερικς με τους Μπακς στην “American Airlines”, οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 105-104, αλλά δύο άστοχες βολές του Φίνεϊ Σμιθ έδιναν το… φιλί της ζωής στους φιλοξενούμενους και μια τελευταία ζαριά για να αρπάξουν τη νίκη.

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο εκτός μάχης στο τελευταίο δίλεπτο (καθώς αποβλήθηκε με έξι φάουλ για τρίτη φορά κατά τη διάρκεια της σεζόν) ο Μάικ Μπουντενχόλζερ έπρεπε να βγάλει… λαγό από το καπέλο του. Και το έπραξε… με μουντιαλικό τρόπο!

Με τον ίδιο τρόπο που λίγες ώρες νωρίτερα ο Κοπμάινερς εφάρμοσε την «κομπίνα του αιώνα», επιτρέποντας στον Βέγκχορστ να γίνει ο ήρωας της στιγμής ισοφαρίζοντας στο δέκατο λεπτό των καθυστερήσεων τους Αργεντινούς, με την ίδια συνταγή ο «δαιμόνιος» Τζορτζ Χιλ έπιασε στον ύπνο την άμυνα των Μαβς και με απίθανη ασίστ έβγαλε… τετ α τετ τον Λόπεζ κάτω από το καλάθι δίνοντας στον “Slash Mountain” την ευκαιρία να χαρίσει στην ομάδα του ένα τεράστιο διπλό με το μοναδικό εντός παιδιάς εύστοχο καλάθι του!

Όλοι περίμεναν από τα «ελάφια» να εξαντλήσουν το χρόνο των 7,8 δευτερολέπτων, όπως άπαντες περίμεναν από τους Ολλανδούς να εκτελέσουν απ’ ευθείας το φάουλ που είχαν κερδίσει σε πλεονεκτική θέση. Δεν το έκαναν, αποθεώθηκαν για την ευφυία τους, απλά στο φινάλε οι Μπακς στάθηκαν πιο τυχεροί από τους «οράνιε», καθώς ο Ντόντσιτς έχασε το τελευταίο σουτ, στο μπάσκετ… δεν υπάρχουν πέναλτι και το Μιλγουόκι απέδρασε από το Ντάλας με ένα από τα πιο σημαντικά διπλά της σεζόν.

Το παιχνίδι στην “American Airlines” έμοιαζε να οδηγείται σε άνετη επικράτηση των γηπεδούχων, μπαίνοντας στην τέταρτη περίοδο.

Μέχρι εκείνο το σημείο ο Λούκα Ντόντσιτς οργίαζε στο παρκέ, προσφέροντας μάλιστα στους φίλους της ομάδας του μια από τις κορυφαίες φάσεις της σεζόν και στον Τζρου Χόλιντεϊ ένα υπέροχο πόστερ για το σαλόνι του σπιτιού του!

Με φαντασία στην επίθεση και αποτελεσματικότητα στην άμυνα οι Μάβερικς μπήκαν στο τελευταίο δωδεκάλεπτο με «αέρα» έντεκα πόντων (84-73) και τίποτα δεν προδίκαζε ότι θα ζούσαμε ένα ντέρμπι που θα έσπαγαν καρδιές μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Μέχρι εκείνο το σημείο, βλέπετε, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν επί της ουσίας… αόρατος. Στα τρία χειρότερα δωδεκάλεπτα της σεζόν, ο “Greek Freak” απλά… δεν βλεπόταν! Και ξαφνικά τα πάντα άλλαξαν!

Θαρρείς και ο Έλληνας άσος… σεληνιάστηκε και γύρισε το διακόπτη. Με τη μία φάση καλύτερη από την άλλη, ο Αντετοκούνμπο πήρε την ομάδα στις πλάτες του και άρχισε να παίρνει παραμάζωμα όποιον αντίπαλο έβρισκε μπροστά του.

Μέσα σε ένα δεκάλεπτο ο Γιάννης άγγιξε την ένατη διαδοχική του «τριαντάρα» απειλώντας με… ολικό γκρέμισμα το ιστορικό ρεκόρ του Καρίμ Αμπντούλ Τζαμπάρ, και θα το πετύχαινε, αν δύο λεπτά πριν από το τέλος της αναμέτρησης δεν χρεωνόταν με το έκτο του φάουλ που τον έστειλε στον πάγκο.

Ο Αντετοκούνμπο τελείωσε το παιχνίδι με 28 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 ασίστ, αλλά η έξοδος του από το παιχνίδι δεν αποδείχτηκε καθοριστική, καθώς εκτός από το ιδιοφυές τελευταίο καλάθι των Μπακς, φρόντισαν και οι Μάβερικς να βγάλουν… μόνοι τους τα ματάκια τους.

Αρχικά ο Χάρνταγουεϊ αστόχησε και στις τρεις βολές που κέρδισε στη φάση που αποβλήθηκε ο Γιάννης και στο φινάλε παρέλαβε τη σκυτάλη της αστοχίας ο Φίνεϊ Σμιθ με άλλες δύο! Πέντε άστοχες βολές σε ένα δίλεπτο που έμελλε να είναι καταδικαστικές για τον Λούκα Ντόντσιτς (σ.σ. τελείωσε το παιχνίδι με 33 πόντους) και την παρέα του!