Ολυμπιακός - Φενέρμπαχτσε 94-67: Έκανε την Ευρώπη να παραμιλά!

EUROKINISSI

Ένας «διαστημικός» στην πρώτη περίοδο Ολυμπιακός μετέτρεψε τη «λαβωμένη» Φενερμπαχτσέ σε… Βίρτους, διέλυσε την πρωτοπόρο της Euroleague από το ημίχρονο και φλερτάρει πλέον ανοιχτά ακόμη και με την πρώτη θέση της βαθμολογίας!

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να κάνει την πρωτοπόρο της βαθμολογίας να μοιάζει με… την τελευταία. Οι σημαντικές απώλειες της Φενέρμπαχτσε δεν ήταν δυνατόν να καλυφθούν από τους υπόλοιπους… αναπληρωματικούς του Δημήτρη Ιτούδη και οι ερυθρόλευκοι το εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας είδε την ομάδα του να πραγματοποιεί καλύτερο ξεκίνημα και από εκείνο της προηγούμενης αγωνιστικής κόντρα στη Βίρτους, να κρατάει ψηλά τη διαφορά παρά το ολιγόλεπτο κακό της διάστημα στη δεύτερη περίοδο και να τη διατηρεί σε υψηλά επίπεδα με ένα… ξεκούραστο δεύτερο ημίχρονο (94-67 τελικό σκορ).

Για ακόμη μια φορά ο καλύτερος των ερυθρόλευκων ήταν ο Σάσα Βεζένκοφ (21π. 4ρ.) έχοντας βασικούς συμπαραστάτες τους Φαλ (11π. 5/5β.) και Λαρεντζάκη (12π.). Ο Γιώργος Μπαρτζώκας είδε για ακόμη ένα παιχνίδι άπαντες να συνεισφέρουν (σκόραραν ξανά και οι δώδεκα) με τους Κέινααν, Πίτερς και Μπολομπόι να συνεχίζουν τις πολύ καλές εμφανίσεις τους.

Έκανε το… φάντασμα της Φενέρ να φαίνεται Βίρτους!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε από εκεί που το άφησε με τη Βίρτους. 11-0 στο πρώτο τάιμ άουτ του Σκαριόλο, 10-0 στο πρώτο τάιμ άουτ του Ιτούδη. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας είδε για ακόμη μια φορά τους Σάσα Βεζένκοφ και Αιζέια Κέινααν να δίνουν το ρυθμό στην επίθεση και την άμυνα να λειτουργεί υποδειγματικά ξεσηκώνοντας από νωρίς το Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Το πρώτο καλάθι της Φενέρ ήρθε από τις βολές του Μπούκερ μετά από περίπου τρεισήμισι λεπτά παιχνιδιού. Παρ’ όλα αυτά ο Ολυμπιακός συνέχισε να λειτουργεί υποδειγματικά σε άμυνα και επίθεση παρά τα δύο γρήγορα φάουλ του Γουόκαπ.

Ο Αιζέια Κέινααν ξεκίνησε ζεστός για ακόμα ένα παιχνίδι ενώ όποτε αστόχησε είδε τον πανταχού παρόντα Σάσα Βεζένκοφ να παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ και να σκοράρει. Ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε την υπεροχή του Φαλ και πήρε βοήθειες και από τον Μιχάλη Λούντζη. Όλα αυτά οδήγησαν στο εκκωφαντικό 31-11 της πρώτης περιόδου.

Παρά το (ολιγόλεπτο) κακό του διάστημα κράτησε τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε όσο περίεργο κι αν ακούγεται, ακόμα καλύτερα από την πρώτη με τους Άλεκ Πίτερς και Τζοέλ Μπολομπόι να παίρνουν τη σκυτάλη και να πρωταγωνιστούν, με τον Κώστα Σλούκα να τους σερβίρει διαρκώς. Και όταν ο Ιτούδης κάλεσε ξανά άρον άρον τάιμ άουτ το ρολόι έγραφε 7:15 για το τέλος της δεύτερης περιόδου και το σκορ 42-16 (!) με το ΣΕΦ να… φλέγεται!

Μετά το τάιμ άουτ του Έλληνα ομοσπονδιακού τεχνικού ακολούθησε ένα διάστημα… ερυθρόλευκης αφλογιστίας για περίπου ενάμιση λεπτό. Όμως, τη λύση έδωσε ο αρχηγός, Κώστας Παπανικολάου, με εύστοχη εκτέλεση τριών πόντων. Και αφού ο αρχηγός επανέφερε την τάξη, ήρθε και η ώρα του Γιαννούλη Λαρεντζάκη. Πρώτα εύστοχο τρίποντο και ύστερα tip-in μετά από άστοχο σουτ του ΜακΚίσικ.

Το 50-21 σαν να κοίμησε λίγο τους ερυθρόλευκους με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να γίνεται έξαλλος. Η είσοδος, όμως, του Μιχάλη Λούντζη έδωσε φρεσκάδα στην περιφέρεια του Ολυμπιακού. Ένα απίστευτο μπλοκ του 24χρονου γκαρντ στον Έντουαρντς έβαλε ξανά φωτιά στο ΣΕΦ. Ακολούθησαν δυο τρίποντα από Βεζένκοφ και Λαρεντζάκη και έτσι η διαφορά επανήλθε στα υψηλότατά της επίπεδα (58-31 σκορ ημιχρόνου).

Τα αμυντικά τρικ του Ιτούδη περιόρισαν την ασταμάτητη επίθεση των ερυθρόλευκων

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ιτούδης προσπάθησε να περιορίσει τη δράση του Τόμας Γουόκαπ ρίχνοντας πάνω του τον Χέιζ-Ντέιβις και στέλνοντας τον Καλάθη στον Βεζένκοφ, κάτι που του βγήκε στον απόλυτο βαθμό με τη Φενέρ να κρατά χωρίς σκορ τους ερυθρόλευκους για κάτι λιγότερο από τέσσερα λεπτά όποτε και σκόραρε ο Φαλ από τη «γραμμή της φιλανθρωπίας». Ο Γάλλος γίγαντας ήταν για ακόμη μια φορά η πιο ασφαλής λύση στην ερυθρόλευκη επίθεση.

Μετά το τηλεοπτικό τάιμ άουτ υπήρξε ένα προσωπικό ξέσπασμα του Τόμας Γουόκαπ σε άμυνα και επίθεση το οποίο όμως δεν οδήγησε σε κάτι αφού μετά επανεμφανίστηκε η ερυθρόλευκη χαλαρότητα. Εύκολα λάθη στην επίθεση οδήγησαν σε φθηνούς πόντους της Φενέρ στα μετόπισθεν και τη διαφορά να πέφτει στους 21.

Τα αμυντικά τρικ του Έλληνα ομοσπονδιακού τεχνικού συνεχίστηκαν με τους Τούρκους να πιέζουν διαρκώς με παγίδες σε όλο το γήπεδο με την επιστροφή των Σλούκα και Λούντζη να δίνουν λύση και σε αυτό το κομμάτι. Με τέτοια άμυνα, η Φενέρ δεν κατάφερε να κερδίσει κάτι περισσότερο από… τέσσερις πόντους στο επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου (74-51).

Έκανε και ροτέισιον, κράτησε και τη διαφορά

Με την αναμέτρηση να έχει ουσιαστικά κριθεί ο Μπαρτζώκας έδωσε τον απαραίτητο χρόνο ξεκούρασης σε Βεζένκοφ και Φαλ με τους Πίτερς και Μπολομπόι να επιστρέφουν ενώ ο Τόμας Γουόκαπ είχε αποσυρθεί νωρίτερα καθώς είχε τέσσερα φάουλ.

Από την άλλη η Φενέρμπαχτσε έμοιαζε σαν να είχε παρατήσει το παιχνίδι με τους παίκτες του Ιτούδη να έχουν ως μοναδικό στόχο τη μείωση της διαφοράς. Οι παίκτες του Ολυμπιακού, όμως, δεν άφησαν να συμβεί κάτι τέτοιο. Με τον Σλούκα να συνεχίζει να μοιράζει ασίστ και τον Μπολομπόι να κυριαρχεί στους «αιθέρες» ο Ολυμπιακός επανέφερε τη διαφορά στο +30.

Η στιγμή, όμως, της τέταρτης περιόδου ήταν η αποθέωση της… αδυναμίας της ερυθρόλευκης κερκίδας, του Τζορτζ Πάπας με τον ομογενή γκαρντ να γνωρίζει καθολική αποθέωση από τους φίλους της ομάδας. Ειδικότερα τη στιγμή που σκόραρε το πρώτο του καλάθι επικράτησε… παραλήρημα.