Euroleague: Η Μπασκόνια έκλεισε το σπίτι της Εφές, αγρίεψε η Μπάρτσα πριν τον Παναθηναϊκό!

AMNA

Σπουδαίο διπλό της Μπασκόνια χάρη σε ένα ασύλληπτο καλάθι του Γκεντράιτις ενώ η Μονακό έπεσε στις παγίδες του Σάρας και αφέθηκε στη μοίρα της κόντρα στην Μπαρτσελόνα.

Δυό ισπανικά διπλά περιλάμβανε το πρόγραμμα της Τετάρτης για το κλείσιμο της 13ης αγωνιστικής της Euroleague. Η Μπαρτσελόνα πέρασε με σχετική ευκολία από το «Πριγκιπάτο» νικώντας την άστοχη Μονακό ενώ το διπλό της αγωνιστικής έκανε η Μπασκόνια η οποία κέρδισε μέσα στην έδρα της πρωταθλήτριας Ευρώπης, Αναντολού Εφές, χάρη σε ένα απίθανο καλάθι του Ρόκας Γκεντράιτις. Η Βίρτους συνήλθε από τη συντριβή από τον Ολυμπιακό νικώντας την Άλμπα που αγνοεί τη νίκη για δέκα συνεχόμενες αγωνιστικές.

Αναντολού Εφές – Μπασκόνια 78-83: Ο Γκεντράιτις «έκλεισε το σπίτι» της πρωταθλήτριας Ευρώπης

Η Μπασκόνια κατάφερε να πάρει ένα σπουδαίο διπλό δια χειρός Ρόκας Γκεντράιτις. Ο Λιθουανός πέτυχε ένα απίθανο τρίποντο σε μια… σκοτωμένη επίθεση της ομάδας του κι έτσι έβαλε την υπογραφή του για μια νίκη η οποία βλέπει την ομάδα του Πεναρόγια να προσπερνά εκείνη του Αταμάν. Οι Βάσκοι αν και βρέθηκαν  στο -10 στο τέλος του ημιχρόνου (46-36) κατάφεραν να πραγματοποιήσουν μια τέλεια τρίτη περίοδο (12-28 επιμέρους) και να επιστρέψουν στο ματς.

Η Εφές μπορεί να επέστρεψε στο ματς, να βρέθηκε ακόμη και μπροστά στην τελευταία περίοδο όμως είδε τον ηγέτη της Βασίλιε Μίσιτς να κάνει δύο πολύ κρίσιμα λάθη στα τελευταία λεπτά δίνοντας την ευκαιρία στην Μπασκόνια να πάρει ακόμα και διαφορά ασφαλείας (73-78). Μετά το τρίποντο του Μπομπουά ακολούθησε η βόμβα του Γκεντράιτις και έτσι οι Βάσκοι έφτασαν στη νίκη.

Μάρκους Χάουαρντ και Βάνια Μαρίνκοβιτς ήταν οι πρώτοι σκόρερ της ομάδας του Πεναρόγια ενώ ο Αταμάν είδε τους Μίσιτς, Εμπαγιέ εξαιρετικούς αλλά κυρίως στο πρώτο ημίχρονο ενώ ο Κλάιμπερν βρέθηκε σε μια από τις ήσυχες βραδιές του.

Μονακό – Μπαρτσελόνα 63-69: Ο Σάρας έφαγε τη σφαλιάρα και ξέσπασε στη Μονακό

Μετά την ήττα-σοκ από τη Βιλερμπάν, η Μπαρτσελόνα δεν επέτρεψε σε δεύτερη… γαλλόφωνη ομάδα να την κερδίσει. Από το ξεκίνημα του αγώνα οι «Μπλαουγκράνα» έφεραν το παιχνίδι στο δικό τους χαμηλό τέμπο, η άμυνα του Σάρας μάσαγε σίδερα και με ένα επιθετικό ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο έθεσαν τις βάσεις για ένα πολύ σημαντικό διπλό το οποίο τους επαναφέρει στη δεύτερη θέση σε μια γνωστή πλέον, τετραπλή ισοβαθμία.

Ο Νίκολα Μίροτιτς ήταν για ακόμη ένα παιχνίδι εξαιρετικός (15π. 9ρ.) ενώ το αξιοπερίεργο είναι πως δεν υπήρχε κανένας άλλος διψήφιος για τους νικητές σε μια βραδιά που σκόραραν άπαντες εκτός του Γιοκουμπάιτις. Αντίθετα ο Σάσα Ομπράντοβιτς είδε μεν τον Τζέιμς πρώτο του σκόρερ αλλά σε μια άστοχη βραδιά του ενώ ο Οκόμπο δεν κατάφερε να καλύψει το κενό του Λόιντ. Μοερμάν (11π.) και Μοτιεγιούνας (11π.) οι υπόλοιποι διψήφιοι της Μονακό.

Βίρτους Μπολόνια – Άλμπα Βερολίνου 85-76: Άφησε πίσω της τη συντριβή από τον Ολυμπιακό και κέρδισε εύκολα την Άλμπα

Η Βίρτους Μπολόνια βρέθηκε στη δυσάρεστη θέση να γίνει… σάκος του μποξ την προηγούμενη αγωνιστική καθώς ήταν το θύμα της βραδιάς των ρεκόρ του Ολυμπιακού. Παρ’ όλα αυτά οι Ιταλοί συνήλθαν και επέδειξαν σοβαρότητα κερδίζοντας την Άλμπα Βερολίνου η οποία από εκεί που ξεκίνησε με τρεις νίκες, πλέον μετρά δέκα συνεχόμενες ήττες.

Οι «Μπολονέζοι» έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους από το πρώτο ημίχρονο (40-29) και διαχειρίστηκαν την υπέρ τους κατάσταση μέχρι το τέλος. Ο Σκαριόλο είδε ποικιλία στο σκοράρισμα καθώς πέντε παίκτες του είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Γουίμς (16π. 5/5 δίποντα), Χάκετ (13π. 4ασ.), Τζαϊτέ (13π. 6ρ.) Τεόντοσιτς (11π. 5ρ. 9ασ.) και Μπακό (10π.) οδήγησαν την ομάδα του Σκαριόλο στην πέμπτη φετινή της νίκη.

Ο Ίσραελ Γκονζάλεζ είδε για ακόμη μια φορά το δίδυμο των Σίκμα (16π. 6ρ.) και Σμιθ (14π. 5ρ.) να πιάνει καλή απόδοση, τους Κουμάτζε (11π. 5ρ.) και Ολίντε (11π. 4ρ.) επίσης διψήφιους όμως τη νίκη να εξακολουθεί να είναι… άγνωστη λέξη τους τελευταίους μήνες για την ομάδα από τη γερμανική πρωτεύουσα.