Βιλερμπάν - Ολυμπιακός 77-75: Red Alert... αναζητείται ομάδα που χάθηκε για ένα ολόκληρο ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε με 47-31 και ξαφνικά… έμεινε στα αποδυτήρια του Αστρομπάλ γνωρίζοντας απίστευτη ήττα από τη Βιλερμπάν με 77-75 χάρη σε τρίποντο του Αμίν Νουά στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

Ο Ολυμπιακός αν και έπαιξε εξαιρετική άμυνα στο πρώτο ημίχρονο, δεν κατάφερε να πάρει μη ανατρέψιμη διαφορά, η Βιλερμπάν τιμώρησε στον απόλυτο βαθμό το διάστημα χαλάρωσής του σε τρίτη και τέταρτη περίοδο και έτσι έφτασε στην τρίτη συνεχόμενη νίκη της χάρη σε απίστευτο μπάζερ μπίτερ του Αμίν Νουά.

Οι ερυθρόλευκοι… νύσταξαν στην τρίτη περίοδο (19-14) και αποκοιμήθηκαν πλήρως στην τέταρτη (27-14). Η τετράδα των Μάθιους (14π. 4ασ.), Καουντί (14π. 5ρ.), Νουά (13π.) και Ντε Κολό (13π. 4ασ. 4κλ.) οδήγησε την Βιλερμπάν σε μια μεγάλη ανατροπή.

Αντίθετα ο Ολυμπιακός είχε έναν εξαιρετικό Κέινααν (14π. 4/6 τρίποντα) ο οποίος όμως δεν τελείωσε το παιχνίδι σε μια βραδιά που θα μπορούσε κάλλιστα να αγωνιστεί αντί ενός εκ των Σλούκα (13π. 5ασ.), Γουόκαπ (7π. 4ασ.) και Λαρεντζάκη (10π.) στα τελευταία λεπτά.

Ο Μουστάφα Φαλ (4π. 7ρ.) δεν κατάφερε να κάνει ζημιά στον συνεπώνυμό του Γιουσούφα με τον Μπολομπόι (7π. 7ρ.) να είναι εξαιρετικός στο πρώτο αλλά εξαφανισμένος στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Σάσα Βεζένκοφ αθόρυβα έφτασε ξανά τους 16 πόντους και τα 6 ριμπάουντ.

Υπερηχητικός στην επίθεση, χωρίς σταθερότητα στην άμυνα στην πρώτη περίοδο

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τη συνηθισμένη του πεντάδα η οποία ως συνήθως μπήκε με το πόδι στο γκάζι. Με εξαίρεση κάποιες προσωπικές φάσεις του Νάντο Ντε Κολό ο οποίος κατάφερε να… καταπολεμήσει το μαρκάρισμα του Γουόκαπ. Ο Αμερικάνος δεν ήταν στα καλύτερά του όσον αφορά το κομμάτι της άμυνας στο οποίο είναι… μετρ του είδους γι’ αυτό και μπήκε νωρίς ο Κώστας Σλούκας.

Η είσοδος του Έλληνα γκαρντ οδήγησε σε ένα ξέσπασμα των ερυθρόλευκων το οποίο έφερε το πρώτο τάιμ άουτ του Τι Τζέι Πάρκερ. Ακόμα και μετά το τάιμ άουτ του προπονητή της Βιλερμπάν, ο Ολυμπιακός λειτουργούσε υποδειγματικά στην επίθεση με τους Βεζένκοφ και Κέινααν να εκτελούν με κάθε τρόπο εκμεταλλευόμενοι τις ασίστ των συμπαικτών τους.

Μετά το πρώτο μεγάλο ερυθρόλευκο προβάδισμα (11-24) υπήρξε μια σταδιακή καθίζηση στο αμυντικό κομμάτι πράγμα που έφερε τη Βιλερμπάν πιο κοντά στο σκορ με τον Βεζένκοφ να μην επιτρέπει στη Βιλερμπάν να πλησιάσει επαναφέροντας τη διαφορά στους 10 μετά το τέλος της πρώτης περιόδου (18-28).

Στη δεύτερη περίοδο ανέλαβε δράση η άμυνα

Η δεύτερη περίοδος μπορεί να μην ξεκίνησε καλά αμυντικά με τον Ολυμπιακό να δέχεται τέσσερις εύκολους πόντους όμως μετά το αντιαθλητικό του Γουόκαπ στον Λάιτι σαν να ξύπνησε η ερυθρόλευκη μηχανή εξολόθρευσης κρατώντας τη Βιλερμπάν άποντη για πάνω από έξι λεπτά!

Αντίθετα στην επίθεση λειτουργούσε εξαιρετικά στο ξεκίνημα ο Κώστας Σλούκας σκοράροντας και μοιράζοντας με τον Τζοέλ Μπολομπόι να κάνει πάρτι κόντρα στους ψηλούς των Γάλλων. Παρ’ όλα αυτά η επίθεση δε λειτουργούσε καλά ενώ και ένα διάστημα αμυντικής χαλάρωσης στα τελευταία δύο λεπτά ήταν ο λόγος που η διαφορά του ημιχρόνου δεν ήταν σε αρκετά υψηλά επίπεδα (31-47).

Η επίθεση σίγησε, η άμυνα κράτησε διψήφια διαφορά

Για τρία λεπτά ο Ολυμπιακός συνέχισε από εκεί που το άφησε στο πρώτο ημίχρονο όσον αφορά την άμυνά του αφήνοντας τη Βιλερμπάν χωρίς σκορ. Από εκεί και μετά ανέλαβε ξανά δράση ο Νάντο Ντε Κολό ο οποίος πέτυχε δύο συνεχόμενα τρίποντα και ξεκόλλησε για τα καλά τους Γάλλους. Οι παίκτες του Πάρκερ βρήκαν ψυχολογία και τα τρίποντα των Καουντί και Μάθιους έριξαν τη διαφορά στους δέκα (44-54).

Πάλι όμως αυτός που δεν άφησε τη Βιλερμπάν να πλησιάσει περισσότερο ήταν ο Σάσα Βεζένκοφ ο οποίος πήρε το επιθετικό ριμπάουντ μετά από ακόμη ένα άστοχο τρίποντο του Παπανικολάου και με γκολ-φάουλ έδωσε πολύτιμη ανάσα στους ερυθρόλευκους οι οποίοι όμως δεν είχαν αποκτήσει ρυθμό στην τρίτη περίοδο. Γι’ αυτό και μπήκαν Σλούκας και Μπολομπόι.

Με τον Αιζέια Κέινααν να συνεχίζει να δίνει πολύτιμες βοήθειες και στην άμυνα αλλά και στο σκοράρισμα και τον Μπολομπόι να ελέγχει την εναέρια κυκλοφορία, ο Ολυμπιακός κατάφερε να κρατήσει διψήφιο προβάδισμα σε μια κακή του περίοδο (50-61).

Δώσε θάρρος στο χωριάτη…

Η Βιλερμπάν είχε πάρει θάρρος με την εμφάνιση της τρίτης περιόδου και ήταν θέμα χρόνου να μειώσει τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα. Αυτό όχι απλά συνέβη αλλά το σερί της Βιλερμπάν έφτασε το 10-0 στα πρώτα δύο λεπτά της τέταρτης περιόδου με τη διαφορά να φτάνει στον πόντο.

Και εκεί που όλα έδειχναν πως η Βιλερμπάν όδευε προς μια τεράστια ανατροπή, ο Ολυμπιακός κράτησε σταθερά το προβάδισμα και με ένα ασύλληπτο τρίποντο του Γιαννούλη Λαρεντζάκη ξαναπήρε προβάδισμα δύο κατοχών. Όμως ο χρόνος ήταν πολύς ακόμα.

Οι δύο μονομάχοι αντάλλασσαν διαρκώς χτυπήματα, όμως μια τεχνική ποινή στον Γιώργο Μπαρτζώκα έδωσε μια έξτρα βολή στον Νάντο Ντε Κολό ο οποίος έδωσε το πρώτο προβάδισμα των Γάλλων με 1:37 για το τέλος.

Με τον Σλούκα να μην παίρνει ούτε μια σωστή απόφαση στα τελευταία λεπτά ήταν μοιραίο να περιοριστούν οι πιθανότητες νίκης. Όμως ο Ολυμπιακός κράτησε στην άμυνα και πήρε εκ νέου προβάδισμα δια χειρός Λαρεντζάκη στον αιφνιδιασμό.

Αυτό που χρειαζόταν; Μια άμυνα. Ο Βεζένκοφ έκανε το φάουλ που είχαν να δώσουν οι ερυθρόλευκοι με το χρόνο στα 9,8” για το τέλος. Αυτή η άμυνα έδειχνε να βγαίνει στον Ντε Κολό όμως μια αχρείαστη βοήθεια του Βεζένκοφ άφησε ελεύθερο τον Νουά ο οποίος χάρισε τη νίκη στη Βιλερμπάν.