Μπαρτσελόνα – Παναθηναϊκός 74-68 : Άργησε να φτάσει Βαρκελώνη και το πλήρωσε!

EUROKINISSI

Ο Παναθηναϊκός πήγε να γυρίσει χαμένο παιχνίδι με συγκλονιστικό δεύτερο ημίχρονο, αλλά πλήρωσε την τραγική του πρώτη περίοδο και την αστοχία από το τρίποντο και γνώρισε άλλη μια ήττα στην Ευρωλίγκα (74-68) αυτή τη φορά από την Μπαρτσελόνα.

Ηταν σούπερ στο δεύτερο ημίχρονο στο αμυντικό κομμάτι. Εφτασε μια ανάσα από την απόλυτη απόδραση, αλλά η επίθεσή του τον… πρόδωσε. Ο Παναθηναϊκός έχασε 74-68 από την Μπαρτσελόνα και έφτασε στην 8η ήττα του στην Ευρωλίγκα.

Χωρίς ενέργεια και κάκιστη περιφερειακή άμυνα βρέθηκε στο -16

Ο Παναθηναϊκός δεν μπήκε στο πνεύμα του αγώνα. Με κακές αμυντικές περιστροφές και έλλειμα ενέργειας, έδειχνε να… πνίγεται από την πίεση των Καταλανών. Η περιφερειακή του άμυνα ήταν κάκιστη με αποτέλεσμα να δεχθεί 4/5 τρίποντα. Η τριάδα Μίροτιτς-Λαπροβίτολα-Σατοράνσκι τον υποχρέωσε να κυνηγάει.

Οι «πράσινοι» είχαν «εγκλωβιστεί» και επιθετικά και βρέθηκαν στο -13 (19-6 στο 6’) με… καταιγισμό τριπόντων από τους Καταλανούς. Ο Ράντονιτς χαμήλωσε αρκετά το σχήμα του (Γουόλτερς, Λι, Πονίτκα, Μπέικον, Παπαγιάννης) για να αντέξει στην πίεση, αλλά μάταια. Βρέθηκε στο -16 (28-12) με 8/10 τρίποντα από τους γηπεδούχους.

Ο Πονίτκα έδωσε… σφυγμό, αλλά η κακή περιφερειακή επίθεση τον κράτησε χαμηλά

Το κοντό σχήμα με τους Γουόλτερς-Λι έδωσε μια… ζωηράδα στην κυκλοφορία της μπάλας για τον Παναθηναϊκό ενώ ο Πονίτκα έδωσε μερικές λύσεις στο αμυντικό κομμάτι. Τόνωσε την ενέργεια των “πρασίνων”. Ο Πολωνός φόργουορντ ήταν ο μόνος σταθερός παίκτης για την ομάδα με τον Μπέικον και τον Γουίλιαμς να μην βοηθούν επιθετικά.

Ο Παναθηναϊκός είχε μερικές… εκλάμψεις στην άμυνα, αλλά στο μεγαλύτερο διάστημα τα… κενά αέρος ήταν μεγάλα. Η κακή περιφερειακή επίθεση δεν επέτρεψε στους “πράσινους” να κάνουν επιστρέψουν περισσότερο και η Μπαρτσελόνα με τον Σατοράνσκι έστειλε τον Παναθηναϊκό στα αποδυτήρια στο -13 (43-30).

Ο Γκουντάιτις “χτύπησε” στο ποστ-απ, αλλά ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να τα… σπάει στο τρίποντο

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε ενέργεια στην 3η περίοδο. Ηταν πιο… ζωηρός. Με μπροστάρη τον Γκουντάιτις στο ποστ -απ ο οποίος σημάδεψε αρκετές φορές τον Βέσελι, η ομάδα του Ράντονιτς “ξύπνησε” επιθετικά (47-39 στο 22′), αλλά όχι στον βαθμό που θα ήθελε. Αμυντικά έβγαλε σκληράδα με τους Λι-Πονίτκα να βοηθούν.

Ο Παναθηναϊκός ήταν πιο σκληρός στην άμυνα, αλλά τα… έσπασε στην περιφέρεια χάνοντας πολλά ελεύθερα τρίποντα, κάτι που δεν τον άφησε ώστε να βάλει ακόμα πιο… δύσκολα στην Μπαρτσελόνα. Ο Μπέικον αναζήτησε τις προσωπικές φάσεις με τον Παπαγιάννη να ανεβαίνει επιθετικά, αλλά οι Μίροτιτς-Κάλινιτς έγραψαν το 62-51 για τους γηπεδούχους με τον Παναθηναϊκό να έχει 3/17 τρίποντα.

Ηταν μαχητικός με τον Παπαγιάννη και τον Μπέικον έφτασε στο νήμα, αλλά δεν τα κατάφερε

Ο Παπαγιάννης είχε πάρει… φόρα από την 3η περίοδο και έγινε πιο σκληρός στο αμυντικό κομμάτι ενώ έδωσε έξτρα λύσεις σε επίθεση και ριμπάουντ. Ο Μπέικον ανέβαζε περισσότερο τις στροφές όπως έκανε και με την Βαλένθια. Ο Παναθηναϊκός είχε πάρει και τον έλεγχο των ριμπάουντ.

Οπως και στο ματς με την Βαλένθια έτσι και κόντρα στην Μπαρτσελόνα, ο Μπέικον είχε πάρει… φωτιά και ο Παναθηναϊκός μείωσε στον πόντο (69-68 στο 38′) με τον Μαντζούκα να “κλειδώνει” τον Μίροτιτς. Η σούπερ άμυνά του τον βοήθησε ώστε να μείνει… ζωντανός, αλλά δεν είχε συνέχεια. Ο Παναθηναϊκός έχασε 74-68 από την Μπαρτσελόνα και έπεσε μαχόμενος.