Euroleague: Ο Ομπράντοβιτς έκλεισε το σπίτι του Ιτούδη

AMNA

Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς πλήγωσε τον πρώην συνεργάτη του και την πρώην ομάδα του με την Παρτιζάν να κερδίζει τη Φενέρ ενώ Ρεάλ και Μπασκόνια πήραν εύκολες νίκες. Τα υπόλοιπα αποτελέσματα της βραδιάς στη Euroleague.

Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς πήρε την ταυτότητα του Δημήτρη Ιτούδη ρίχνοντας ακόμη περισσότερο την πρώην ομάδα του στη βαθμολογία, η Μακάμπι συνεχίζει να παίρνει διπλά ενώ Ρεάλ και Μπασκόνια υπερασπίστηκαν τις έδρες τους και προσπέρασαν στη βαθμολογία τον Ολυμπιακό.

Φενέρμπαχτσε – Παρτιζάν 72-73: Ο δάσκαλος κέρδισε το μαθητή

Η αγωνιστική κατρακύλα της Φενέρμπαχτσε συνεχίζεται με την ομάδα του Ιτούδη να πληρώνει τις κομβικές της απώλειες και να γνωρίζει ακόμη μια ήττα, αυτή τη φορά από την Παρτιζάν του Ομπράντοβιτς.

Οι Τούρκοι αν και είχαν κερδίσει έστω και με μικρή διαφορά και τις τρεις πρώτες περιόδους (57-51 σκορ τρίτης περιόδου) είδαν την Παρτιζάν να ανατρέπει την κατάσταση χάρη σε ένα σπουδαίο τέταρτο δεκάλεπτο.

Πάντερ (12π. 5ρ.) και Λεσόρ (12π. 4ρ.) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της ομάδας του Ομπράντοβιτς ο οποίος είδε τον Αβράμοβιτς να βάζει μόνο τη μία από τις δύο βολές που κέρδισε 3 δευτερόλεπτα πριν το τέλος όμως οι παίκτες του έβγαλαν την τελευταία άμυνα και πήραν ένα σπουδαίο διπλό.

Η Φενέρ είχε εξαιρετικούς τους πολύπλευρους Καλάθη (11π. 7ρ. 7ασ.) και Χέιζ-Ντέιβις (9π. 7ρ.), τον Γουίλμπεκιν διψήφιο στην επιστροφή του (14π.) αλλά πλήρωσε την αστοχία της από μακριά (6/24τρ.). Δεν αγωνίστηκε ο Κώστας Αντετοκούνμπο που ήταν στη 12αδα.

Άλμπα Βερολίνου – Μακάμπι Τελ Αβίβ 70-83: Αφού ξεκίνησε να κάνει και διπλά, η «ομάδα του λαού» δείχνει έτοιμη για οκτάδα

Η Άλμπα Βερολίνου αν και έδειχνε ικανή να πάρει επιτέλους μια νίκη (47-40 σκορ ημιχρόνου), πλήρωσε το κακό της δεύτερο ημίχρονο και γνώρισε την ήττα από μια Μακάμπι που πήρε τη δεύτερη εκτός έδρας νίκη της.

Μια εκκωφαντική τέταρτη περίοδος (22-7 επιμέρους σκορ) των Ισραηλινών ήταν ικανή να τους δώσει τη νίκη. Μια νίκη της οποίας πρωταγωνιστές ήταν η τριάδα των Μάρτιν (21π. 7ρ.), Άνταμς (17π.) και Μπράουν (15π. 7ασ.) παρ’ όλο που ο τελευταίος ήταν άστοχος.

Οι γηπεδούχοι είχαν διψήφιους τους Λο (16π.) και Τίμαν (12π. 5ρ.) αλλά είδαν τον Κουμάτζε να μην μπορεί να προσφέρει για παραπάνω από 6 λεπτά στην επιστροφή του στη δράση.

Μπασκόνια – Βίρτους Μπολόνια 90-79: Βάσκοι όχι μόνο για οκτάδα, αλλά για… πλεονέκτημα έδρας

Η Μπασκόνια επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί στην αναμέτρηση με τη Βίρτους Μπολόνια και πήρε την δέκατη φετινή της νίκη προσπερνώντας τον Ολυμπιακό. Οι «Βάσκοι» έθεσαν τις βάσεις στο πρώτο ημίχρονο (45-31), χαλάρωσαν στην τρίτη περίοδο όμως κράτησαν την υπέρ τους διαφορά στην τέταρτη.

Πρωταγωνιστής της ομάδας του Πεναρόγια ήταν ο Βάνια Μαρίνκοβιτς (22π.) με τον Ισπανό προπονητή να παίρνει βοήθειες από όλους. Οι περιφερειακοί δημιουργούσαν (Χένρι 13 ασίστ, Τόμπσον 9 ασίστ) και οι ψηλοί σκόραραν (Κότσαρ 12π. Σεντεκέρσκις 12π. Ίνοκ 10π.). Σενγκέλια (15π.) και Μπελινέλι (15π.) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της ομάδας του Σκαριόλο.

Ρεάλ Μαδρίτης – Βιλερμπάν 92-73: Η Ρεάλ δεν ήταν… Ολυμπιακός και συνέτριψε τους Γάλλους

Η Ρεάλ Μαδρίτης αντέδρασε από την ήττα από τη Ζαλγκίρις με τον πιο… επιβλητικό τρόπο συντρίβοντας τη Βιλερμπάν με σκορ. Η ομάδα του Τσους Ματέο πήρε σημαντικό προβάδισμα στην δεύτερη περίοδο (45-34 σκορ ημιχρόνου) και αύξησε τη διαφορά σε πολύ υψηλά επίπεδα στην τελευταία περίοδο.

Πουαριέ (19π. 5ρ.) και Μούσα (15π. 4ρ.) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της «Βασίλισσας» ενώ ο Αμίν Νουά (17π. 7ρ.) πήρε φόρα μετά το buzzer beater κόντρα στον Ολυμπιακό και ήταν ο καλύτερος παίκτης της ομάδας του.