Αναντολού Εφές – Παναθηναϊκός 88-69 : Άλλη κλάση... ίδια συμπτώματα!

EUROKINISSI

Ο Παναθηναϊκός παραδόθηκε αμαχητί στις διαθέσεις της Εφές, πληρώνοντας ξανά το κάκιστο πρώτο ημίχρονο και έχασε για τρίτο σερί παιχνίδι στην Ευρωλίγκα με 88-69.

Κόντρα στην Βαλένθια και την Μπαρτσελόνα αναγκάστηκε πάλι να κυνηγήσει. Κόντρα στην Εφές είχε πάλι τα ίδια συμπτώματα στην επίθεση και έκανε ένα σωρό λάθη. Η κακή άμυνα στο πικ εν ρολ και η κακή περιφερειακή άμυνα του… κόστισαν. Ο Παναθηναϊκός έχασε με άνεση από την Εφές και έφτασε στην 3η σερί του ήττα στην Ευρωλίγκα (88-69), αλλά οφείλει να… αφυπνιστεί ενόψει του ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ.

Ο Παναθηναϊκός έψαξε το σετ παιχνίδι, η Εφές βρήκε λύσεις από τη περιφέρεια

Ο Παναθηναϊκός στόχευσε σε σετ παιχνίδι και με καλές περιστροφές στην άμυνα. Όμως ήταν φανερό πως η άμυνά του στη περιφέρεια θα είχε προβλήματα κόντρα στο τρομερό ταλέντο των Τούρκων. Παρά τα δύο φάουλ, ο Μίτσιτς δημιούργησε ανισορροπίες στην άμυνα των «πρασίνων» με 8 σερί πόντους.

Οι «πράσινοι» έκλεψαν μπάλες και προσπάθησαν με τον Παπαγιάννη να βρουν λύσεις μέσα στο καλάθι, αλλά η Εφές έτρεξε ένα σερί 10-0 χάρη στη περιφέρειά της (με 4/7 τρίποντα). Μπομπουά-Κλάιμπερν έγραψαν το 21-10 στο 9’ με τον Γουίλιαμς να χρησιμοποιείται (όπως αναμενόταν) ως σέντερ (21-13 στο 10’).

Ο Κλάιμπερν πήρε… μπρος ενώ ο Γουόλτερς βγήκε με πρόβλημα στον αστράγαλο

Ο Παναθηναϊκός μπήκε χωρίς… μυαλό στη δεύτερη περίοδο. Με κακές περιστροφές στην άμυνα και όχι καλές βοήθειες, αλλά και με λάθη στην επίθεση. Η ταχύτατη Εφές το εκμεταλλεύτηκε. Με τους Μίτσιτς (δημιουργικά)-Κλάιμπερν-Ντάνστον επιθετικά έγραψε ένα επί μέρους 11-3 και έφτασε τη διαφορά στους 16 (32-16 στο 14’) με τον Γκριγκόνις να πατάει παρκέ μετά από ένα μήνα.

Σαν να μην έφτανε αυτό σε μια επιθετική προσπάθεια, ο Νέιτ Γουόλτερς χτύπησε στον αστράγαλο και βγήκε από το παρκέ. Ενας… πονοκέφαλος για τον Παναθηναϊκό. Ο Γουίλιαμς «χτύπησε» με τρανζίσιον και περιφέρεια, αλλά ο Μπομπουά με τον Κλάιμπερν έφτασαν ξανά τη διαφορά στους 19 πόντους (42-23) με τον Λι να μειώνει στους 16 (42-26).

Ο Μπέικον “αφυπνίστηκε”, αλλά το πικ εν ρολ έκανε “ζημιά” και τέλος

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε με τον Μπέικον να βρει λύσεις (ο Αμερικανός “αφυπνίστηκε”), αλλά δέχθηκε αρκετούς πόντους σε πικ εν ρολ καταστάσεις. Ο Μίτσιτς δημιούργησε αρκετά προβλήματα με τον Ντάνστον να “χτυπάει” κάτω από το καλάθι και την διαφορά να φτάνει ξανά στους 19 πόντους (53-34 στο 23′). Ο Μπέικον απάντησε, αλλά οι “πράσινοι” δεν μπορούσαν να μειώσουν όσο ήθελαν την διαφορά.

Μπομπουά και Κλάιμπερν ήταν αυτοί που δημιούργησαν προβλήματα με τους ρέφερι να αφήνουν το σκληρό παιχνίδι της Εφές. Ομως και έτσι η διαφορά ήταν ψηλά με την Εφές να “χτυπάει” και από το τρανζίσιον παιχνίδι και να κλείνει την 3η περίοδο στο 67-48.

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος στο επιθετικό κομμάτι στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά η Εφές είχε την άνεση και την εμπειρία και την ποιότητα για να μπορέσει να πατήσει το… γκάζι με τον Κλάιμπερν και τον Μίτσιτς να κάνουν “ζημιά” μέσα και έξω από το καλάθι. Το θετικό για τον Παναθηναϊκό ήταν ότι ο Γκριγκόνις όσο αγωνίστηκε ήταν καλός.

Οι “πράσινοι” δεν είχαν δυνάμεις. Στην ουσία “πλήρωσαν” το κάκιστο πρώτο ημίχρονο, έχασαν 88-69 από την Εφές, αλλά οφείλουν να ανασυνταχθούν διότι υπάρχει το σπουδαίο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ στις 30 του μήνα. Ενα ματς αρκετά… κομβικό.