Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 60-66: Σπουδαία πρόκριση για τις «Πράσινες»

EUROKINISSI

Ο Παναθηναϊκός πήρε σπουδαίο διπλό στο ΣΕΦ (60-66) και προκρίθηκε στο Final-Four του Κυπέλλου Γυναικών.

Μεγάλη νίκη για τον Παναθηναϊκό μέσα στο ΣΕΦ με τις «Πράσινες» να κερδίζουν στα τελευταία λεπτά ένα ματς – θρίλερ και να προκρίνονται στο Final-Four του Κυπέλλου Γυναικών το οποίο θα διεξαχθεί το τριήμερο 24-26 Μαρτίου. Εκεί θα τους περιμένουν Νίκη Λευκάδας, Ελευθερία Μοσχάτου και ΠΑΣ Γιάννινα.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ανακτήσει το χαμένο του προβάδισμα στην τέταρτη περίοδο με τεράστιο τρίποντο της Αλεξανδρή το οποίο διαμόρφωσε το 60-62. Έπειτα η εξαιρετική στο υπόλοιπο παιχνίδι, Σταμολάμπρου, αστόχησε σε δύο βολές και το γκολ-φάουλ της Πότερ σηματοδότησε το οριστικό τέλος στην υπόθεση πρόκριση.

Κορυφαίες των νικητών ήταν οι Κάρτερ (16π. 6ρ.) Ριντ (16π. 4ρ.) ενώ η Γκούσταφσον (26π. 15ρ.) ήταν η κορυφαία των ηττημένων. Οι 16 ασίστ για 7 λάθη του Παναθηναϊκού και τα 3/20 τρίποντα του Ολυμπιακού σε συνδυασμό με τις 6 χαμένες βολές έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των παικτριών του τριφυλλιού.