Euroleague: Βαλένθια και Αρμάνι βάζουν φωτιά στην κορυφή

AMNA

Η Βαλένθια κέρδισε σε ματς θρίλερ την Μπαρτσελόνα, η Αρμάνι έκανε μεγάλη ανατροπή κόντρα στη Μονακό και η Ζαλγκίρις συνεχίζει βήμα βήμα να ονειρεύεται οκτάδα.

Ο Κίναν Έβανς εξακολουθεί να ηγείται της Ζαλγκίρις στην προσπάθειά της να… εκπληρώσει το όνειρο των playoffs, ο Μπίλι Μπάρον σόκαρε την Μονακό που είχε τη νίκη στα χέρια της μέχρι την αποβολή του Χάινς και η Βαλένθια επιβίωσε στο «θρίλερ» με την Μπαρτσελόνα.

Ζαλγκίρις Κάουνας – Μπάγερν 75-67: Ο Έβανς συνεχίζει να την κάνει να ονειρεύεται οκτάδα

Τα sold out στη «Ζαλγκίριο Αρένα» συνεχίζονται, οι εξωπραγματικές εμφανίσεις του Έβανς επίσης, και η Ζαλγκίρις εξακολουθεί να βρίσκεται σε τροχιά οκτάδας.

Οι παίκτες του Μακσβίτις είχαν εξαιρετικοί επιθετική επίδοση στο πρώτο δεκάλεπτο (26-21) και με βελτιωμένη άμυνα στη συνέχεια είχε χτίσει αξιόλογη διαφορά πριν την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου (60-48). Στο τελευταίο δεκάλεπτο κράτησε ξανά την Μπάγερν κάτω από τους 20 πόντους με τον Αντρέα Τρινκιέρι να αποβάλλεται με δεύτερη τεχνική ποινή.

Κορυφαίος τον γηπεδούχων (και πιθανότατα της αγωνιστικής) ήταν ο Κίναν Έβανς (32π. 4ρ. 4ασ.) ο οποίος εξακολουθεί να ηγείται της λιθουανικής ομάδας. Πολύτιμες βοήθειες όποτε χρειάστηκε έδωσε και ο Εντγκάρας Ουλάνοβας (18π. 7ρ.). Ρούμπιτ (17π. 9ρ.) και Γουόλντεν (18π.) ήταν οι κορυφαίοι των ηττημένων.

Βαλένθια – Μπαρτσελόνα 84-83: Οι «Νυχτερίδες» σόκαραν τον Σάρας

Η Βαλένθια συνεχίζει την πορεία… ασανσέρ της στη φετινή σεζόν. Η ομάδα του Άλεξ Μουμπρού αυτή τη φορά βρισκόταν στο «ανέβασμα» και την πλήρωσε η Μπαρτσελόνα. Οι «Νυχτερίδες» κράτησαν το ελαφρύ τους προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία του Μίροτιτς φτάνοντας στο 7-8.

Ντούμπλιεβιτς και Ριβέρο ήταν οι κορυφαίοι των γηπεδούχων με τους φιλοξενούμενους του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να βλέπουν για ακόμη μια φορά έναν καταπληκτικό Λαπροβίτολα ο οποίος όμως ήταν απελπιστικά μόνος του. Μέχρι να εμφανιστεί στο τέλος ο Νίκολα Μίροτιτς και να βάλει φωτιά στο ματς με ένα τρίποντο για το 81-80.

Ο Κρις Τζόουνς όμως ήταν ψύχραιμος σε σχέση με τους υπόλοιπους συμπαίκτες του και ευστόχησε από τη γραμμή των βολών, ο Λαπροβίτολα αστόχησε σε βεβιασμένο σουτ από τα 9 μέτρα και έτσι η Βαλένθια πήρε μια σπουδαία νίκη που τη φέρνει μια ανάσα από την οκτάδα.

Αρμάνι Μιλάνο – Μονακό 79-71: Ονειρευόταν κορυφή αλλά ο Μπάρον την… ξύπνησε

Η Μονακό έδειχνε ικανή να φύγει με ένα ακόμη διπλό καθώς στο πρώτο ημίχρονο είχε δημιουργήσει μεγάλο προβάδισμα (34-47), προηγήθηκε μέχρι και με +16 στην τρίτη περίοδο όμως ο Κάιλ Χάινς τα άλλαξε όλα και όχι λόγω της απόδοσής του μέσα στο παρκέ.

Ο Αμερικανός πρώην σέντερ του Ολυμπιακού και ένας από τους πιο έμπειρους και… ήρεμους παίκτες στην ιστορία της διοργάνωσης αποβλήθηκε για πρώτη φορά στην καριέρα του λόγω δύο τεχνικών ποινών. Ο Χάινς ένιωσε ότι οι διαιτητές αδικούσαν την ομάδα του (κάτι που ίσχυε ως ένα βαθμό) και ξέσπασε.

Από εκεί και έπειτα ακολούθησε ένα απίθανο σερί της Αρμάνι (28-9 επιμέρους σκορ τέταρτης περιόδου) το οποίο ανέτρεψε πλήρως την κατάσταση. Απόλυτος πρωταγωνιστής της ομάδας του Μεσίνα ήταν ο σπουδαίος σκόρερ Μπίλι Μπάρον (23π.) ο οποίος στην τέταρτη περίοδο τα έβαζε από παντού. Ντέιβις (14π. 3ρ. 4ασ.) και Ρίτσι (11π. 8ρ.) έδωσαν και εκείνοι σημαντικές βοήθειες παίζοντας και για τον… απών προπονητή τους ο οποίος δεν καθόταν στον πάγκο λόγω ίωσης.

Μάικ Τζέιμς (24π. 4ρ. 5ασ.) και Έλι Οκόμπο (16π.) ήταν εξαιρετικοί μέχρι την τρίτη περίοδο αλλά στην τέταρτη θόλωσαν υπερβολικά και αφέθηκαν στη μοίρα της ομάδας τους. Έχασε μεγάλη ευκαιρία για να βρεθεί μόνη πρώτη η Μονακό.