Euroleague: Χέρι-χέρι στην κορυφή Μπασκόνια και Μονακό

AMNA

Μάρκους Χάουαρντ και Έλι Οκόμπο έκαναν τα μαγικά τους με τις Μπασκόνια και Μονακό να μοιράζονται προσωρινά την κορυφή της Euroleague. Τα υπόλοιπα αποτελέσματα του… πρώτου πιάτου της 16ης αγωνιστικής.

Ένας μαγικός Χάουαρντ οδηγεί τη Μπασκόνια στην κορυφή της Euroleague με τον Αμερικανό γκαρντ να είναι καταλυτικός στο πρώτο ημίχρονο και να παίζει καθοριστικό ρόλο στη νίκη της ομάδας του επί της Ρεάλ Μαδρίτης.

Τα δικά του μαγικά έκανε και ο Λορέντζο Μπράουν με τη Μακάμπι να καθαρίζει την πρωταθλήτρια Ευρώπης, Αναντολού Εφές, στην τελευταία περίοδο. Η Αρμάνι βρίσκει τα πατήματά της, η Παρτιζάν λίγο έλειψε να χάσει ένα δικό της παιχνίδι ενώ η Μονακό ανέτρεψε την κατάσταση και απέφυγε και εκείνη μια ήττα-σοκ από τη σκληροτράχηλη Ζαλγκίρις.

Μπασκόνια – Ρεάλ Μαδρίτης: Στον αστερισμό του Χάουαρντ

Με τον Μάρκους Χάουαρντ να είναι καταπληκτικός στο πρώτο ημίχρονο, η Μπασκόνια πήρε μεγάλη διαφορά χάρη στην εκκωφαντική δεύτερη περίοδό της (59-43 σκορ ημιχρόνου) και παρ’ όλο που η Ρεάλ μείωσε αρκετά στην τρίτη περίοδο (73-69) η ομάδα του Πεναρόγια κατάφερε να ισορροπήσει την κατάσταση στην τέταρτη και να φτάσει στη νίκη.

Εκτός του Χάουαρντ εξαιρετική ήταν και η δουλειά του Ρόκας Γκεντράιτις ο οποίος εκτός της επιθετικής του συγκομιδής κατάφερε να κρατήσει χαμηλά τον Ντζανάν Μούσα. Ταβάρες (15π. 12ρ.), Γουίλιαμς-Γκος (16π. 5ασ.) και Ντεκ (17π. 6ρ.) δεν ήταν αρκετοί για να δώσουν τη νίκη στην ομάδα του Ματέο.

Με αυτή τη νίκη η Μπασκόνια προσπέρασε τη Ρεάλ και βρίσκεται προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας καθώς Μπαρτσελόνα και Φενέρ αγωνίζονται αύριο.

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Αναντολού Εφές: Μπράουν και άμυνα διέλυσαν την πρωταθλήτρια στην τέταρτη περίοδο

Ο Λορέντζο Μπράουν (23π. 4ρ. 7ασ.) ήταν για άλλη μια φορά καταπληκτικός και οδήγησε την Μακάμπι σε μια σπουδαία νίκη κόντρα στην πρωταθλήτρια Ευρώπης. Ενώ όλα έδειχναν πως η Εφές θα έπαιρνε ένα πολύ σημαντικό διπλό όντας στο +8 στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-65), η ομάδα του Κάτας αποφάσισε να σφίξει την άμυνά της και σε συνδυασμό με τα μαγικά του Μπράουν έφτασε σε μια πολύ σπουδαία νίκη.

Η Εφές είδε την κλασική της τριάδα φωτιά να είναι διψήφια με Κλάιμπερν (20π. 3/9τρ. 7ρ.), Μίσιτς (13π. 2/8τρ. 6ρ. 7ασ. 5λ.) και Μπομπουά (14π.) αλλά να εξαφανίζεται στην τέταρτη περίοδο με τους παίκτες του Αταμάν να πετυχαίνουν όλους κι όλους 7 πόντους.

Με αυτή τη νίκη η Μακάμπι προσπέρασε στη βαθμολογία την Εφές και έφτασε τις 9 νίκες, όσες έχει και ο Ολυμπιακός με το ντέρμπι των «αιωνίων» να ακολουθεί.

Παρτιζάν – Μπάγερν 83-77: Παραλίγο να… βγάλει τα μάτια του ο Ζοτς

Ενώ η Παρτιζάν ήλεγχε το παιχνίδι από το ξεκίνημά του, μια εξαιρετική τέταρτη περίοδος της Μπάγερν λίγο έλειψε να σοκάρει για τα καλά τη «Σταρκ Αρένα» όμως μια εξαιρετική άμυνα του Λεσόρ σε τρίποντο του Χάντερ δεν άφησε τους Βαυαρούς να πλησιάσουν περισσότερο από το 81-77 και σφράγισε τη νίκη της ομάδας του.

Ο Γάλλος ήταν ο κορυφαίος του αγώνα ενώ πολύτιμες βοήθειες για τους Σέρβους έδωσαν και οι Έξουμ (19π.), Λεντέι (15π. 9ρ.) και Μαντάρ (14π.). Η Μπάγερν είδε τους Χάντερ (16π. 14ρ.) και Ρούμπιτ (14π. 11ρ.) να κοιτάν στα μάτια την ποιοτική frontline των Σέρβων όμως το συνολικό 7/27 τρίποντα πολύ δύσκολα σου δίνουν διπλό, και αυτό το ξέρει καλύτερα από όλους ο Τρινκιέρι.

Αρμάνι Μιλάνο – Βαλένθια 90-79: Σκοράρει ο Μπάρον, ρολάρει η Αρμάνι

Με τον Μπίλι Μπάρον (24π.) να αποτελεί για ακόμη μια φορά την αιχμή του δόρατος της επίθεσης της, η Αρμάνι κατάφερε να επικρατήσει και της Βαλένθια, φτάνοντας τις τρεις συνεχόμενες νίκες και ξεκολλώντας σιγά σιγά από τον πάτο της βαθμολογίας. Κυρίαρχη από την πρώτη περίοδο, η ομάδα του Μεσίνα δεν αγχώθηκε καθόλου, έλεγξε την κατάσταση και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

Οι «Μεδιολάνοι» είχαν εκτός του Μπάρον άλλους τρεις διψήφιους με τους Ντέιβις (17π. 6ασ.), Χολ (14π. 4ασ.) και Μήτρου-Λονγκ (12π.) να βάζουν και εκείνοι από ένα μικρό λιθαράκι. Για λογαριασμό της Βαλένθια, ο μόνος που διασώθηκε από το ναυάγιο ήταν ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς (26π. 7ρ.).

Μονακό – Ζαλγκίρις 84-82: Ο Οκόμπο έπαιξε και για τους Λόιντ και Τζέιμς οδηγώντας τους Μονεγάσκους στην κορυφή

Με τον Έλι Οκόμπο (22π. 4ρ. 9ασ. 4κλ.)  να κάνει τα πάντα στο παρκέ και τους Ουατάρα (14π.) και Ντιαλό (14π.) να συμπληρώνουν ιδανικά, η Μονακό ξεπέρασε το σοκ της πρώτης περιόδου (17-26) και έφτασε σε μια… αγχωτική όπως εξελίχθηκε νίκη κόντρα στη σκληροτράχηλη Ζαλγκίρις παρά την κάκιστη εμφάνιση του Μάικ Τζέιμς (2π.).

Οι Λιθουανοί είχαν την ευκαιρία είτε να πάρουν το ματς είτε να το στείλουν στην παράταση όμως ο Ουλάνοβας κράτησε πολλή ώρα την μπάλα στα χέρια του και έτσι όταν η μπάλα έφτασε στα χέρια του ελεύθερου Σμιτς ήταν πια αργά.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν κάποια παιδικά λάθη στην τέταρτη περίοδο που έδωσαν ρυθμό, εύκολους πόντους και αυτοπεποίθηση στη Μονακό, κάτι που οι παίκτες του Ομπράντοβιτς εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο. Σμιτς (18π. 5ρ.) και Έβανς (17π. 4ρ. 5ασ.) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της ομάδας του Μακσβίτις με τον Μπιρούτις (10π. 7ρ.) να δίνει και εκείνος σημαντικές βοήθειες.