Euroleague: Η Μπαρτσελόνα τη γλίτωσε, η Φενέρμπαχτσε όχι

Η Μπαρτσελόνα έμεινε ζωντανή χάρη σε σπουδαίο buzzer beater του Μίροτιτς, η Βίρτους σόκαρε τη Φενέρμπαχτσε και… επιτέλους ξανακέρδισε η Άλμπα! Το… δεύτερο πιάτο της 16ης αγωνιστικής της Euroleague.

Ο Ερυθρός Αστέρας ήταν… ένα φάουλ μακριά από το να κερδίσει τη Μπαρτσελόνα η οποία όμως χάρη σε buzzer beater τρίποντο του Μίροτιτς επέζησε από το θρίλερ και καθάρισε το ματς στην παράταση. Η Φενέρ ξαναέχασε αυτή τη φορά στην Μπολόνια ενώ η Άλμπα αναστήθηκε μετά από αρνητικό σερί 12 αγώνων.

Ερυθρός Αστέρας – Μπαρτσελόνα 94-99: Ο Μίροτιτς έσωσε τους «Μπλαουγκράνα»

Ο Ερυθρός Αστέρας είχε μια τεράστια ευκαιρία να πανηγυρίσει ακόμη μια σπουδαία νίκη όμως η απόφαση του Ιβάνοβιτς να μην κάνει φάουλ αποδείχθηκε λανθασμένη. Ο Νίκολα Μίροτιτς δε συγχωρεί τέτοια λάθη, ισοφάρισε σε 84-84 και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί η Μπαρτσελόνα έβαλε μεγάλα σουτ και πήρε ένα πολύτιμο διπλό.

Ο Νέντοβιτς (24π. 7ασ.) ήταν συγκλονιστικός και με 10 πόντους προσπάθησε να κρατήσει τους Σέρβους στην τέταρτη περίοδο, ο Φίλιπ Πετρούσεφ (24π. 9ρ.) συνεχίζει να δείχνει το λόγο για τον οποίο έχει γίνει ντραφτ αλλά οι δυο τους δεν ήταν αρκετοί για τη νίκη.

Ο Νίκολα Μίροτιτς (12π.) δεν ήταν στις καλύτερες του βραδιές όμως έβαλε το τρίποντο που έστειλε το ματς στην παράταση. Ο Τόμας Σατοράνσκι (19π. 10ασ.) ήταν εξαιρετικός, ο Κόρι Χίγκινς (15π.) ήταν παρών στα κρίσιμα ενώ σημαντική βοήθεια στο σκοράρισμα έδωσε και ο Αμπρίνες (14π.).

Βιλερμπάν -Άλμπα Βερολίνου 79-91: Απίστευτο κι όμως αληθινό, κέρδισε η Άλμπα

Η Άλμπα Βερολίνου επιτέλους σταμάτησε το αρνητικό σερί των 12 ηττών. Πραγματοποιώντας εξαιρετικές δεύτερη (22-32) και τρίτη περίοδο (16-26) ξεπέρασαν το σοκ της πρώτης (27-15) και έφτασαν στην πολυπόθητη νίκη μετά από μια ντουζίνα ανεπιτυχείς προσπάθειες. Κορυφαίος της Άλμπα ήταν ο Τζαλίν Σμιθ (21π. 6ρ.).

Βίρτους Μπολόνια – Φενέρμπαχτσε 92-88: Μπελινέλι σαν το παλιό καλό κρασί!

Έχοντας έναν Μπελινέλι (18π.) από τα παλιά και συνολικά άλλους πέντε διψήφιους (Τζαϊτέ 14π. 7ρ, Μέινιον 13π, Γουίμς 12π, Σενγκέλια 11π, Μίκι 11π.) , η Βίρτους Μπολόνια κατάφερε να πραγματοποιήσει μια σπουδαία τέταρτη περίοδο και να φτάσουν στη νίκη κόντρα στη Φενέρμπαχτσε.

Η ομάδα του Ιτούδη δεν είχε κάποια απώλεια αυτή τη φορά με τον Μότλεϊ (26π. 8ρ.) να επιστρέφει δυναμικά αλλά να μην μπορεί να ωθήσει στη νίκη την ομάδα του. Έπαιξε κανονικά ο Κώστας Αντετοκούνμπο (8π. σε 13:37), τα λάθη χάλασαν τη στατιστική του Νικ Καλάθη (12π. 6ρ. 4ασ. 5λ.).