Euroleague: Πατατράκ των πρωτοπόρων - Με νίκη ο Ολυμπιακός πιάνει κορυφή

AMNA

Μπασκόνια, Φενέρ, Μπαρτσελόνα και Μονακό δεν κατάφεραν να κερδίσουν τις αναμετρήσεις τους με τον Ολυμπιακό να έχει χρυσή ευκαιρία να τελειώσει τον πρώτο γύρο στην κορυφή της βαθμολογίας της Euroleague.

Το πρώτο πιάτο της 17ης και τελευταίας αγωνιστικής του πρώτου γύρου της Euroleague ήταν πικρό για τους πρωτοπόρους καθώς η Άλμπα κέρδισε την Μπασκόνια, η Ζαλγκίρις τη Φενέρμπαχτσε, η Βίρτους την Μπαρτσελόνα και η Παρτιζάν τη Μονακό.

Άλμπα Βερολίνου – Μπασκόνια 85-84: Όταν ο τελευταίος κερδίζει τον πρώτο!

Η Άλμπα Βερολίνου μπορεί να είχε κερδίσει την προηγούμενη αγωνιστική στη Βιλερμπάν σπάζοντας το αρνητικό σερί 12 ηττών της, όμως κόντρα στην Μπασκόνια μόνο φαβορί δεν ήταν. Οι Βάσκοι δεν ξεκίνησαν καθόλου καλά, βρέθηκαν στο -10 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ενώ φάνηκε να γυρίσουν το ματς με τον Πιέρια Χένρι να βάζει γκολ-φάουλ για το 82-84, αυτό ήταν και το τελευταίο της καλάθι με 4:26′ να απομένουν στο ρολόι. Η Άλμπα κατάφερε να προσπεράσει με δίποντο του Μαόντο Λο με 2:05′ για το τέλος και αυτό ήταν και το… καλάθι της νίκης καθώς καμία από τις δύο ομάδες δε σκόραρε στη συνέχεια.

Χένρι (19π. 5ρ. 5ασ.), Χάουαρντ (17π. 3κλ.), Τόμπσον (15π. 4ρ. 5ασ.) και Γκεντράιτις (10π. 6ρ.) σκόραραν τους 61 από τους 84 πόντους της ομάδας τους με τους υπόλοιπους να υστερούν σε απόδοση. Σμιθ (18π.), Μπλατ (11π. 9ασ.) και Λο (11π.) ήταν η απάντηση στην εκρηκτική περιφερειακή τριπλέτα των Βάσκων για μια Άλμπα η οποία είδε τους 10 από τους 11 που αγωνίστηκαν να προσθέτουν σκορ.

Ζαλγκίρις – Φενέρμπαχτσε 86-66: Συνεχίζεται η κατρακύλα της ομάδας του Ιτούδη

Τι κι αν ο Κίναν Έβανς αποχώρησε τραυματίας μόλις στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης; Η Ζαλγκίρις εμφανίστηκε ακόμα καλύτερη στη συνέχεια και παίζοντας καταπληκτική άμυνα για τρία δεκάλεπτα (67-40 σκορ τρίτης περιόδου) καθάρισε τη Φενέρμπαχτσε η οποία δεν έχει συνέλθει καθόλου μετρώντας πλέον πέντε συνεχόμενες ήττες.

Ο Κάσις Μακσβίτις είδε τους Μπραζντέικις (17π.), Ντίμσα (17π.) και Μπιρούτις (15π. 6ρ.) να κάνουν το step-up καλύπτοντας την απουσία του ηγέτη τους ενώ ο Δημήτρης Ιτούδης δεν είδε κανέναν παίκτη να μετρά διψήφιο βαθμό στο σύστημα αξιολόγησης ενώ ο μόνος διψήφιος σε πόντους ήταν ο Μπούκερ (10π.).

Μπαρτσελόνα – Βίρτους Μπολόνια 75-83: Ο Σκαριόλο πήρε την ταυτότητα του Σάρας

Η Βίρτους τρόμαξε την Μπάρτσα στο πρώτο δεκάλεπτο (15-26) άντεξε στην επιστροφή των γηπεδούχων στο δεύτερο (39-42) και πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο (18-23 επιμέρους) κατάφερε να φτάσει σε ένα αναπάντεχο διπλό.

Το σημείο κλειδί της αναμέτρησης ήταν ένα τάιμ-άουτ του Σκαριόλο με το σκορ στο 70-73 και τρία λεπτά να απομένουν για το φινάλε. Από εκεί και πέρα η Βίρτους έκανε ένα 9-0 σερί, έφτασε το σκορ στο 70-82 με δύο εύστοχες βολές του Παγιόλα και έτσι η σεμνή τελετή έλαβε τέλος.

Ο Ίφε Λούντμπεργκ ήταν μακράν ο καλύτερος παίκτης της αναμέτρησης (20π. 5κλ.) με τον Σέμι Οτζελέγιε (14π. 4ρ.) να προσφέρει σημαντικές βοήθειες ειδικότερα στα τελευταία λεπτά. Για την ομάδα του Γιασικεβίτσιους ο Νίκολα Μίροτιτς (9π.) τα βρήκε σκούρα κόντρα στους Σενγκέλια και Μίροτιτς με τον Ντα Σίλβα (11π. 6ρ.) να είναι από τους μοναδικούς διασωθέντες των «Μπλαουγκράνα».

Παρτιζάν – Μονακό 100-80: Στην Euroleague, ένας είναι ο Ομπράντοβιτς

Στη μάχη των δύο Ομπράντοβιτς, νικητής δεν θα μπορούσε να μην ήταν ο Ζέλικο. Η Παρτιζάν έκανε ένα εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο (26-17), είδε τη Μονακό να επιστρέφει στο δεύτερο (48-47) αλλά κατάφερε να μην την αφήσει να ξεφύγει στο τρίτο (69-68) ξεσπώντας για τα καλά στο τέταρτο (επιμέρους 31-12) φτάνοντας εν τέλει σε μια πολύ μεγάλη νίκη και την πρώτη της φετινή «κατοστάρα».

Ο Λεσόρ (21π. 8ρ.) κατάπιε τα καλάθια, ο Πάντερ σκόραρε… πάντα από παντού (19π. 4/5τρ.), ο Μαντάρ (15π.) συνεχίζει την ανοδική του πορεία και ο Παπαπέτρου (9π. 3/5τρ.) «ξεμπούκωσε». Ο Οκόμπο (17π. 9ασ. 1/6τρ.) ήταν για ακόμη μια φορά ο καλύτερος της ομάδας του σε μια άστοχη όμως βραδιά του.