Μονακό - Ολυμπιακός 64-60: Άμυνα για Όσκαρ, επίθεση για... Χρυσό Βατόμουρο!

EUROKINISSI

Ο Ολυμπιακός επιχείρησε να «πνίξει» τη Μονακό με την άμυνα του, αλλά… πνίγηκε σε μια κουταλιά νερό στην επίθεση και με απογοητευτικά ποσοστά ευστοχίας γνώρισε δεύτερη ήττα από την παρέα του Μάικ Τζέιμς με 64-60.

Ο Ολυμπιακός αν και ξεκίνησε ιδανικά – για ακόμη μια φορά – το παιχνίδι στο «Γκαστόν Μεντεσίν» προδόθηκε από το γεγονός ότι ήταν πολύ άστοχος από την περιφέρεια (8/29) και τις βολές (12/21) αλλά και από το ξύπνημα του Μάικ Τζέιμς (19π. 7λ.) με τον Αμερικανό να ανατρέπει την κατάσταση υπέρ της ομάδας του Σάσα Ομπράντοβιτς και βρίσκοντας σημαντικές βοήθειες από τον εξαιρετικό Άλφα Ντιαλό (16π.) και την ευχάριστη έκπληξη Γιοάν Μακουντού (9π. 6ρ.) οδήγησαν τη Μονακό σε μια μεγάλη νίκη.

Διαβασμένος με άμυνα από ατσάλι αλλά άστοχος από την περιφέρεια

Ο Ολυμπιακός όπως το συνηθίζει άλλωστε φέτος, μπήκε εξαιρετικά στο παιχνίδι. Αυτή τη φορά βρήκε ρυθμό μέσα από την άμυνά του με τον Κέινααν και τον Φαλ να σβήνουν τα φώτα στον Μάικ Τζέιμς και τον Παπανικολάου να ανεβάζει το σκορ στο 2-9 αναγκάζοντας τον Σάσα Ομπράντοβιτς να καλέσει τάιμ άουτ πριν καν συμπληρωθούν τέσσερα λεπτά παιχνιδιού.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχιζαν να παίζουν εξαιρετική άμυνα και να κυκλοφορούν ιδανικά την μπάλα στην επίθεση όμως δεν κατάφεραν να πάρουν μεγάλη διαφορά εξαιτίας των κακών τους ποσοστών πίσω από τη γραμμή των 6,75μ. Και τότε ήταν που ανέλαβε δράση ο Μουσταφά Φαλ ο οποίος κυριάρχησε κάτω από τα καλάθια με τον Μπλακ να παίρνει τη σκυτάλη και να διαμορφώνει το 8-20 της πρώτης περιόδου.

Όταν ξύπνησε ο «τρελός» κοιμήθηκε η ερυθρόλευκη επίθεση

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου η άμυνα ήταν το ίδιο προσηλωμένη με τον Ταρίκ Μπλακ να είναι εξαιρετικός (με εξαίρεση τις βολές) κερδίζοντας μέσα σε όλα και το τρίτο φάουλ του Μοτιεγιούνας. Οι ερυθρόλευκοι είχαν καταφέρει να περιορίσουν τον Μάικ Τζέιμς για… 14 λεπτά καθώς τότε ο Αμερικανός βρήκε ρυθμό και ξεκίνησε να πυροβολεί μειώνοντας μετά από ώρα τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (16-24).

Τζέιμς και Οκόμπο ζεσταίνονταν αλλά τα συνεχόμενα τρίποντά τους βρήκαν απάντηση για από τον Άλεκ Πίτερς ο οποίος τους πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα.  Η άμυνα, όμως, είχε χαλαρώσει και η ζημιά που έκανε το εκρηκτικό περιφερειακό δίδυμο των Μονεγάσκων ήταν ολοένα και μεγαλύτερη. Και το γεγονός ότι και η επίθεση μπλόκαρε αφού είχαν εξουδετερωθεί Σλούκας και Γουόκαπ, έφερε τη Μονακό ξανά στο παιχνίδι (31-34 σκορ ημιχρόνου).

Το +4 της Μονακό στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου ήταν… ευχάριστη έκπληξη για τον Ολυμπιακό

Η Μονακό δε χρειάστηκε παρά μόνο ένα λεπτό για να προσπεράσει στο δεύτερο ημίχρονο. Οι Μονεγάσκοι κατάφεραν να… χακάρουν το κομπιούτερ Τόμας Γουόκαπ (3 συνεχόμενα λάθη) και σε συνδυασμό με την… έκπληξη του ματς, Γιοάν Μακουντού που έκανε τη ζημιά που… δεν έκαναν Μοτιεγιούνας και Χολ πήραν κεφάλι στο σκορ.

Η… αφλογιστία από μακριά συνεχιζόταν για τα καλά (5/25 μέχρι την τρίτη περίοδο), τα λάθη είχαν φτάσει τα 14 (αντί 11 ασίστ) και το γεγονός ότι η Μονακό δεν πήρε μεγαλύτερη διαφορά από το τελικό +4 της τρίτης περιόδου (46-42) ήταν μάλλον θετικό για τους ερυθρόλευκους.

Είχε την ευκαιρία του αλλά την πέταξε στα σκουπίδια

Οι δύο άμυνες ήταν πρωταγωνίστριες (και) στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και σε συνδυασμό με την αστοχία… εκατέρωθεν, το ντέρμπι καλά κρατούσε. Ο Ολυμπιακός, όμως, δεν κατάφερνε να βρει το καλάθι της ισοφάρισης ή του προσπεράσματος και ταυτόχρονα η Μονακό δεν έβρισκε το καλάθι που θα επανέφερε το προβάδισμά της στις δύο κατοχές. Οι δύο βολές του Σλούκα για το 53-53 ξεκινούσαν ένα νέο παιχνίδι διάρκειας τριών λεπτών.

Ντιαλό και Μακουντού φάνηκε να… ρίχνουν στο καναβάτσο τους ερυθρόλευκους με συνεχόμενα τρίποντα όμως ο Πίτερς μείωσε αμέσως στους τρεις και το μεγάλο καλάθι ήρθε από τον Σακίλ ΜακΚίσικ ο οποίος ισοφάρισε εκ νέου (59-59) δύο λεπτά πριν το φινάλε.

Ο Πίτερς είχε την ευκαιρία να βάλει τον Ολυμπιακό μπροστά, δεν το έκανε και ο Τζέιμς το τιμώρησε σκοράροντας για δύο. Ο Σλούκας αστόχησε σε μαρκαρισμένο δίποντο από μακριά, οι ερυθρόλευκοι άργησαν πολύ να κάνουν φάουλ αλλά ο Ντιαλό αστόχησε στη δεύτερη.

Οι Μονεγάσκοι έκαναν κατευθείαν φάουλ στο Σλούκα για να μην δώσουν την ευκαιρία για τρίποντο. Ο Έλληνας γκαρντ αστόχησε στη δεύτερη, το ριμπάουντ χάθηκε και ο Τζέιμς σφράγισε τη νίκη με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό.