Παναθηναϊκός – Φενερμπαχτσέ 88-94 : Για όνομα, δεν γίνεται να χαθεί και αυτό το ματς!

EUROKINISSI

Ο Παναθηναϊκός «κατάπινε» το ένα επιθετικό ριμπάουντ μετά το άλλο πετυχαίνοντας ιστορικό ρεκόρ, η προβληματική Φενέρ έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι της για να χάσει στο ΟΑΚΑ (94-88) κι όμως ο Παναθηναϊκός γνώρισε μια ακόμη ήττα σε «δικό του παιχνίδι»!

Ο Παναθηναϊκός έχασε ένα δικό του παιχνίδι. Ηταν στο +5 (78-73 στα 34”) πριν το φινάλε κάνοντας μια συγκλονιστική εμφάνιση και όμως… αυτοκτόνησε. Ο Παναθηναϊκός έχασε 94-88 από την Φενέρ του Δημήτρη Ιτούδη και έφτασε στην 6η σερί του ήττα.

Διάθεση στην άμυνα, αλλά τα πολλά λάθη του κόστιζαν πόντους στο τρανζίσιον

Οι «πράσινοι» έβγαλαν διάθεση στην άμυνα ώστε να κλείσουν το τρανζίσιον της Φενέρ και σε ένα βαθμό τα πήγαν καλά. Όμως το θέμα που είχαν ήταν τα πολλά λάθη. Μάλιστα μαζεμένα. Σε ένα κλειστό πρώτο δεκάλεπτο με τους Γουόλτερς και Μπέικον να δίνουν μερικές λύσεις στο επιθετικό κομμάτι και με τον έλεγχο των ριμπάουντ.

Το μεγάλο πρόβλημα που είχε ο Παναθηναϊκός στο παιχνίδι ήταν τα τρία μαζεμένα φάουλ του Γιώργου Παπαγιάννη (το τρίτο ήταν τεχνική ποινή στο 12′). Η Φενέρ «χτύπησε» με τους Γκούντουριτς-Καλάθη με τον Παναθηναϊκό να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο στο +1 (19-18), αλλά με 2 ασίστ και 5 λάθη.

Ο Γκουντάιτις έβγαλε μαχητικότητα και οι “πράσινοι” παρά τα συνεχόμενα λάθη έγραψαν το +3

Ο Γκουντάιτις έβγαλε μαχητικότητα μετά και τα μαζεμένα φάουλ του Παπαγιάννη. Ο Παναθηναϊκός ανέβασε την ένταση, αλλά τα λάθη δεν τον άφηναν σε ησυχία. Αποτέλεσμα αυτού ήταν να δεχθεί πόντους στο τρανζίσιον με τον Γουίλμπεκιν, αλλά και στο «ζωγραφιστό» με τον Μότλεϊ.

Το δεύτερο δεκάλεπτο πήγαινε πόντο-πόντο για τις δύο ομάδες. Ο Γκουντάιτις με τον Μπέικον έδωσαν λύσεις στην επίθεση. Αμυντικά οι «πράσινοι» έκαναν deflections, αλλά τα συνεχόμενα λάθη τους δεν τους βοήθησαν καθώς η Φενέρ τα μετέτρεπε σε κλεψίματα, αλλά ο Μπέικον ήταν αυτός που υπέγραψε το +3 (39-36) του ημιχρόνου για έναν Παναθηναϊκό που ήταν μαχητικός.

Κυριαρχία στα ριμπάουντ, σωστή αλληλοκάλυψη, Μπέικον και στο +8 για τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να έχει τον έλεγχο των ριμπάουντ. Ο Γκουντάιτις έκανε σπουδαία δουλειά σε αυτό τον τομέα ενώ και ο Πονίτκα βοηθούσε στα μπλοκ άουτ με την ενέργεια στην άμυνα. Οι «πράσινοι» έκλεισαν τους διαδρόμους και έφτασαν την διαφορά στους 7 πόντους (49-42 στο 25’).

Η ενέργεια που έβγαλαν στην άμυνα χειροκροτήθηκε από τον κόσμο που έδωσε το παρών. Ο Χέιζ ήταν αυτός που «χτύπησε» με την αθλητικότητά του στο χαμηλό ποστ για την Φενέρ, αλλά και ο Γουίλμπεκιν. Όμως η κυριαρχία των ριμπάουντ (ο Παπαγιάννης ήταν καλός) ήταν αυτή που συνέχιζε να αποτελεί το μεγάλο «όπλο» των «πρασίνων» με τον Πονίτκα να κάνει σούπερ δουλειά και τους Λι-Γουίλιαμς-Μπέικον να υπογράφουν το 59-51 στο 30’.

Ο Παναθηναϊκός έχασε μέσα από τα χέρια του το +5 και πήγε… παράταση

Η Φενέρ επέστρεψε. Ο Μότλεϊ έβγαλε ενέργεια κάτω από το καλάθι και μαζί με τον Εντουαρντς ήταν οι δύο παίκτες που έβαλαν δύσκολα στον Παναθηναϊκό και το ματς έγινε… θρίλερ. Με ένα επί μέρους σκορ 11-4 ο Παναθηναϊκός είδε την διαφορά να πέφτει στον πόντο (63-62 στο 34′). Ο Μπέικον πήρε το… όπλο του και έδωσε λύσεις με προσωπικές φάσεις μαζί με τον Λι (74-70 στο 38′) σε ένα τρομερό… θρίλερ.

Ομως ο Παναθηναϊκός δεν το έβαλε κάτω! Οχι! Ο Μπέικον με τον μαχητικό Γκουντάιτις και τον απίστευτο Πονίτκα ήταν εκεί! Παρά το τρίποντο του Καλάθη (74-73 στο 39′), οι γηπεδούχοι είχαν απαντήσεις χάρη στο μεγάλο τους “όπλο”. Τα ριμπάουντ! Με τον Πονίτκα να γράφει το 78-73 στα 34” πριν το φινάλε. Εντουαρντς και Γκούντουριτς από λάθος του Λι έφεραν το ματς στα ίσα (78-78 στα 24” πριν το τέλος), αλλά Μπέικον και Πονίτκα έχασαν το σουτ και το ματς πήγε στην παράταση.

Στην παράταση το θρίλερ συνεχίστηκε με τον Παναθηναϊκό και την Φενέρ να συνεχίζουν χεράκι-χεράκι τις επιθέσεις (85-85 στο 43′) με τον Πονίτκα από την μία και τον Χέιζ από την άλλη να δίνουν λύσεις για τις δύο ομάδες. Ομως ο Χέιζ ήταν αυτός που με 5 προσωπικούς πόντους έφερε το -5 για την Φενέρ (92-87 στα 32” πριν το φινάλε). Ο Παναθηναϊκός έχασε ένα δικό του παιχνίδι (94-88) και έφτασε στην 6η σερί του ήττα στην Ευρωλίγκα.