Euroleague: Η Μπάρτσα άλωσε το «Αστρομπάλ» και επέστρεψε στην κορυφή - Στοπ της Βαλένθια στην Εφές

EPA

Η Μπαρτσελόνα εκμεταλλεύτηκε τις απουσίες της Βιλερμπάν και πέρασε από τη Λυών φτάνοντας τις 12 νίκες και τις Ρεάλ και Μονακό στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Νέα ήττα για την Eφές.

Επιστροφή στις νίκες για την Μπαρτσελόνα και τέταρτη σερί ήττα για τη Βιλερμπάν, την ώρα που η Μακάμπι κέρδιζε εύκολα την Παρτιζάν και η Βαλένθια υποχρέωνε την πρωταθλήτρια Αναντολού Eφές σε ήττα με αντεπίθεση στην τέταρτη περίοδο.

Βιλερμπάν – Μπαρτσελόνα 75-82

Εξαιρετικό ματς στην Λυών με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται πολλές φορές στο προβάδισμα.

Με τον δαιμόνιο Μάθιους να χτυπά στα πόδια τους ψηλούς της Μπάρτσα ή να πασάρει στον ανίκητο Φαλ (23 π.), η Βιλερμπάν των πολλών απουσιών κατάφερε να πάρει προβάδισμα τεσσάρων πόντων με λιγότερο από 5 λεπτά να απομένουν στο ρόλο για τη λήξη (73-69).

Οι Καταλανοί απάντησαν όμως με σερί 8-0 (τους 6 πόντους ο Χίγκινς) για το 73-78, από το οποίο δεν επέστρεψε ποτέ η Βιλερμπάν.

Τα δεκάλεπτα: 15-11, 18-31, 27-21, 15-19

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Παρτίζαν 90-81

Η Μακάμπι είχε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, παρ’ ότι ήταν πολύ άστοχη στα τρίποντα, αλλά πολύ δυνατή κοντά στο καλάθι.

Οι Σέρβοι, με μπροστάρη τον Αβράμοβιτς (15 π.) και τον Πάντερ (22 π.), στην τέταρτη περίοδο προσπάθησαν να πλησιάσουν και κατέβασαν τη διαφορά στο -6, αλλά στο τελευταίο 4λεπτο μπήκαν δύο μεγάλα σουτ για τους γηπεδούχους έξω από τα 6,75 μ. από τους Μπράουν (21 π.) και Μάρτιν.

Ένα τρίτο τρίποντο από τον Ντι Μπαρτολομέο στο 1:10 από τη λήξη ανέβασε και πάλι την διαφορά στους εννιά (86-77) και το ματς κρίθηκε οριστικά.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 22-26, 18-14, 26-28

Βαλένθια – Αναντολού Eφές 81-71

Απίστευτη Βαλένθια στην τέταρτη περίοδο γύρισε από το -6 στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκάλεπτου με επιμέρους σερί 23-4 και έφτασε τη διαφορά στο + 13 (75-62).

Οι Ισπανοί των πολλών απουσιών είχαν 15/34 τρίποντα και σούταραν μόλις 22 δίποντα, επιλογή που τους βγήκε αφού οι σουτέρ τους έβλεπαν το καλάθι σαν βαρέλι.

Αυτή ήταν η ένατη φετινή ήττα για την Eφές, που βρέθηκε πάλι κάτω από τη ζώνη πρόκρισης στα πλέι οφ.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 15-17, 21-26, 29-15