Παναθηναϊκός – Αρης 96-79: Ανετος και με έξι διψήφιους έβγαλε... γούστα!

EUROKINISSI

Με «κομπιούτερ» τον Γουόλτερς και με πλουραλισμό στην επίθεση, ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε του Αρη (96-79) και δείχνει να παίρνει σταδιακά τα πάνω του.

Αυτός ήταν Παναθηναϊκός! Η ομάδα του Ράντονιτς δεν έκανε το ματς… θρίλερ, αλλά έκανε… πάρτι κόντρα στον Αρη (96-79). Με εξαιρετικές συνεργασίες (30 ασίστ) και με έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Γουόλτερς, Μπέικον, Γκουντάιτις, Γουίλιαμς, Γ. Καλαϊτζάκης, Μαντζούκας), ο Παναθηναϊκός προσέφερε… ομορφιές και δείχνει να έχει… σφυγμό.

Με πίεση στη μπάλα και καθαρό μυαλό στην επίθεση έγραψε το 19-0

Οι «πράσινοι» έβγαλαν ενέργεια στην άμυνα. «Χτύπησαν» με τον Γκουντάιτις στο χαμηλό ποστ, αλλά η άμυνά τους και η στόχευση στο «ζωγραφιστό» τους έδωσαν τα ηνία. Ο Γιώργος Καλαϊτζάκης ήταν φουριόζος και μαζί με τον Γουόλτερς και τον Γουίλιαμς προσέφεραν ένα 19-0 στο 5.36 κόντρα στα 0/12 σουτ του Αρη που έσπασε το ρόδι στο 7’.

Ο Παναθηναϊκός ήταν εξαιρετικός στο πρώτο δεκάλεπτο και κατάφερε να προηγηθεί με 17 πόντους διαφορά (24-7) με 8/11 σουτ απέναντι στα 3/19 του Αρη. Ταυτόχρονα ο Ντέγιαν Ράντονιτς έκανε τις αλλαγές του (ειδικά ο Γουίλιαμς που ήταν κουρασμένος).

Σανόγκο και Χάγκινς απάντησαν, αλλά ο Παναθηναϊκός “ξύπνησε” και αποκατέστησε τη… τάξη

Στην δεύτερη περίοδο, ο Παναθηναϊκός δεν μπήκε με καθαρό μυαλό στην επίθεση και αυτό του στοίχισε στο ξεκίνημα ώστε ο Αρης να κατεβάσει τη διαφορά. Ο Σανόγκο έβγαλε ενέργεια για τους «κίτρινους» ενώ ο Χάγκινς με τον Τολιόπουλο έριξαν την διαφορά στους 9 (26-17 στο 14’) με ένα επί μέρους σκορ 7-2.

Οι «πράσινοι» απάντησαν άμεσα. Με πιο σωστές επιθέσεις και τον Γουόλτερς να βοηθάει σε αυτό το κομμάτι μαζί με τον Πονίτκα και τον Μπέικον. Με καλύτερη κυκλοφορία στη μπάλα και στόχευση στο καλάθι, η ομάδα του Ράντονιτς ανέβασε ξανά τη διαφορά και πήγε στα αποδυτήρια στο +21 (45-24 στο 20’).

Με τον Γουόλτερς να κάνει τα πάντα και τον Γκουντάιτις να αποθεώνεται ήρθε άνετη η νίκη

Αυτή η διαφορά τους έδωσε ηρεμία ενόψει της συνέχειας. Ο Γουόλτερς ήταν καταπληκτικός σε οργάνωση-εκτέλεση-δημιουργία και συνέχιζε να δίνει πολλές λύσεις. Το τρίτο δεκάλεπτο είχε περισσότερο τέμπο και από την πλευρά του Αρη. Ο Γουίλιαμς και ο Γκουντάιτις έβαλαν την… πινελιά τους και η διαφορά ανέβηκε στους 29 (61-32 στο 25’). Μήτρου-Λονγκ και Χόρχλερ συνέβαλαν με τον Παναθηναϊκό να κλείνει την περίοδο στο +25 (74-49).

Η τελευταία περίοδος ήταν… χαλαρή στο αμυντικό κομμάτι με τον Παναθηναϊκό να βγάζει και άλλους αυτοματισμούς. Το δίδυμο Γουόλτερς-Γκουντάιτις έκλεψε την παράσταση με τον Λιθουανό σέντερ να αποθεώνεται από τον κόσμο. Ο Παναθηναϊκός ήταν συνεπής στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, επιβλήθηκε  του Αρη και δείχνει να έχει… σφυγμό (96-79) στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της basket league.