Ολυμπιακός - Ρεάλ Μαδρίτης 73-60: Με αμυνάρα που κόκκαλα δεν έχει και... βασίλισσες τσακίζει!

EUROKINISSI

Ο συγκλονιστικός στην άμυνα Ολυμπιακός… έπιασε από το λαιμό τη Ρεάλ στο «ηφαίστειο» του ΣΕΦ, τη… στραγγάλισε με τις τανάλιες του, πήρε σπουδαία νίκη με 73-60 και έπιασε ξανά κορυφή στην Euroleague.

Με τους φίλους των ερυθρόλευκων να δημιουργούν απίθανη ατμόσφαιρα γεμίζοντας για άλλη μια φορά το Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε της Ρεάλ Μαδρίτης με 73-60. Παίζοντας ατσάλινη άμυνα, οι ερυθρόλευκοι έβγαλαν εντελώς εκτός ρυθμού τους αντιπάλους τους και έφτασαν σε μια πολύ σπουδαία νίκη η οποία τους επαναφέρει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας της Euroleague.

Ο Τόμας Γουόκαπ (18π.) ήταν συγκλονιστικός στο ξεκίνημα, ο Σάσα Βεζένκοφ (15π. 5ρ. 0/6τρ.) πήρε τη σκυτάλη στην τρίτη περίοδο, ο Σλούκας (11π. 6ασ. 5λ.) δεν είχε αντίπαλο όταν βρήκε την ισορροπία μεταξύ δημιουργίας και εκτέλεσης και ο Ταρίκ Μπλακ (5π. 9ρ.) κλείδωσε τη νίκη κερδίζοντας όλες τις μάχες που έδωσε με τους αντίπαλους ψηλούς.

Έμφαση στην άμυνα, μόνο πρόβλημα ο Ταβάρες

Μπορεί να είναι φαινομενικά δύο από τις καλύτερες επιθετικά ομάδες, όμως η πρώτη περίοδος ήταν υπόθεση άμυνας. Καμία ομάδα δεν κατάφερε να πάρει διαφορά στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού με τους ερυθρόλευκους να είναι, όμως, σταθερά μπροστά. Το γρήγορο δεύτερο φάουλ του Κέινααν έφερε νωρίς στο παρκέ τον Κώστα Σλούκα με τη Ρεάλ, όμως, να του ρίχνει τον Χάνγκα πάνω του προσπαθώντας να εμποδίσει τη δράση του.

Ο Έντι Ταβάρες ήταν εκείνος που από πλευράς Ρεάλ είχε καταφέρει να κάνει τη μεγαλύτερη ζημιά χωρίς, όμως, να δίνει κάποιο εμφανές προβάδισμα στην ομάδα του. Το παράδοξο είναι ότι ο Ολυμπιακός είχε καταφέρει να πάρει τέσσερα επιθετικά ριμπάουντ σε φάσεις, βέβαια, που η μπάλα βρισκόταν μακριά από τα χέρια του Δομινικανού γίγαντα. Ο Τόμας Γουόκαπ λίγο έλειψε να γείρει την πλάστιγγα υπέρ των ερυθρόλευκων όμως ο Μάριο Χεζόνια με τρίποντο διαμόρφωσε το 19-15 της πρώτης περιόδου.

Τα σουτ δεν έμπαιναν αλλά η άμυνα του έδωσε ελαφρύ προβάδισμα στην ανάπαυλα

Όταν τα παιχνίδια του Ολυμπιακού γίνονται ντέρμπι αυτό συμβαίνει τις περισσότερες φορές εξαιτίας της αστοχίας των παικτών του από μακριά. Έτσι και στη δεύτερη περίοδο, οι ερυθρόλευκοι έχασαν αρκετά ελεύθερα σουτ. Το γεγονός ότι ο Κώστας Σλούκας δεν εκτελούσε οδήγησε σε αβίαστα λάθη του Έλληνα γκαρντ και έτσι παρά την καλή άμυνα, η Ρεάλ κατάφερε να πάρει ένα ελαφρύ προβάδισμα.

Με τον Τόμας Γουόκαπ να επιστρέφει στη θέση του υπαρχηγού, η μπάλα μοιράστηκε περισσότερο με τον Σακίλ ΜακΚίσικ να είναι εκείνος που άλλαξε λίγο τον ρυθμό και με πέντε συνεχόμενους πόντους ξεκόλλησε ελαφρώς την επίθεση του Ολυμπιακού. Τα σουτ εξακολουθούσαν να μην μπαίνουν αλλά η δουλειά σε άμυνα και ριμπάουντ ήταν στα όρια του… σεμιναριακού. Το buzzer beater του Γουόκαπ οδήγησε στο +8 της ανάπαυλας (36-28).

Ο Σάσα ανέβασε το προβάδισμα, ο… Ησαΐας το διατήρησε

Με τον Σάσα Βεζένκοφ να… αγριεύει και να σκοράρει 7 πόντους στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός κατάφερνε να κρατάει σε απόσταση ασφαλείας τη Ρεάλ η οποία μέχρι εκείνο το σημείο ήταν… πιο άστοχη και από τους ερυθρόλευκους. Οι απουσίες των Γκος και Τσάτσο έδωσαν πολύ περισσότερο χρόνο από το προβλεπόμενο στον Σέρχιο Γιουλ όμως με τον Κέινααν γαντζωμένο πάνω του ο Ισπανός δεν κατάφερε να βρει ποτέ ρυθμό.

Οι συνεχόμενες άμυνες του Ολυμπιακού έβαλαν στο παιχνίδι και τον κόσμο με τα ντεσιμπέλ στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας να ανεβαίνουν επικίνδυνα. Ο Φαλ μπλόκαρε διαρκώς τον Ταβάρες και ένα τρίποντο του Κέινααν στο πρόσωπο του Κορνελί για το 52-40 ξεσήκωσαν για τα καλά τους ερυθρόλευκους φιλάθλους. Με τον βραχύσωμο γκαρντ των Πειραιωτών να βγάζει άμυνες στον Χεζόνια και να παίρνει ριμπάουντ από τον Πουαριέ, το προβάδισμα στο τέλος της τρίτης περιόδου ανέβηκε στο +10 (54-44).

Συγκέντρωση στον ύψιστο βαθμό και το θηρίο Μπλακ καθάρισαν την υπόθεση νίκη

Η τέταρτη περίοδος ήταν για… γερά στομάχια. Οι παίκτες της Ρεάλ προσπάθησαν με κάθε πιθανό και απίθανο τρόπο (ακόμη και με θέατρο του Μούσα) να επιστρέψουν στο παιχνίδι όμως τα επίπεδα συγκέντρωσης των παικτών του Μπαρτζώκα ήταν στον ύψιστο βαθμό.

Η «second unit» ήταν φανταστική με τον ΜακΚίσικ να παίζει ασύλληπτη άμυνα στον Μούσα, τον Μπλακ να δείχνει για ακόμη μια φορά το πόσο σημαντικός είναι σε αυτό το ρόστερ κερδίζοντας όλες τις «γιγαντομαχίες» με τους αντίπαλους ψηλούς και τον Σλούκα να οργανώνει και να εκτελεί ιδανικά.

Ο Τσους Ματέο έβλεπε τους παίκτες του να μην μπορούν να πάρουν ανάσα στην επίθεση. Η ασφυκτική άμυνα των ερυθρόλευκων δεν έπαψε και ένα φανταστικό κάρφωμα και φάουλ του συγκλονιστικού Ταρίκ Μπλακ για το 69-54 έμοιαζε να δίνει τη χαριστική βολή. Έτσι και έγινε, η διαφορά όλο και ανέβαινε φτάνοντας στο τελικό 73-60 και το ΣΕΦ τραγουδούσε «φέρ’τε μας το Ευρωπαϊκό».